ISPARTA DAĞLARI OYA OYA İŞLENİYOR

Isparta Belediye Başkanı (2021) Şükrü Başdeğirmen’in Isparta dağlarını ilmik-ilmik tıpkı Isparta halısının dokunuşu gibi işleyip, saygıdeğer Isparta halkının hizmetine sunulduğunu hep birlikte basından izliyoruz.

 

Yine Saygıdeğer Başkan Mehmet Aybatılı döneminde halkın ziyaretine açılan Ayazmana Mesireliği halkımızın hizmetinde olduğunu biliyorsunuz.

 

Daha da: Başkan Günaydın ise Gökçay bölgesi işlenerek yine saygıdeğer Ispartalıların, misafirlerin  moral bulduğu yerlerimizden  bir bölgemiz oldu..

 

Rahmetli Başkan Hasan Balaman ise yine Ispartalıların faydalanabileceği Öküzbattı bölgesini bir mesirelik alanı olarak halkımızın hizmetine açmıştı. Önümüzdeki baharda bakımının yapılarak insanlarımızın uğrak yeri olacağını düşünmekteyim.

 

Şimdi ise Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen tarihi mesire yerlerimizden sadece birisini değil; birkaçını birden ele almış. İlmik ilmik tarihi mesire bölgelerini işleyerek; saygıdeğer Isparta halkımızın stres atma, dinlenme bölgesi olarak gezip görebilecekleri alanlar olmaya başladığını da izlemekteyiz.

 

Hepsi bir birlerine bağlantı yollarıyla bağlanmak üzere.

Ayazma, Öküzbattı Gökçay mesireliklerine ek olarak:

Kirazlıdere, Minasım tepecikleri, Sidre Mesiresi, Kirazlıdere, Halife Sultan Mesiresi, Bezirgân pınarı,  Zambaklı, Pir Efendi Suları mesireleri, Dere, Dere Andık deresi mesirelik alanları çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmekte. Mesirelik alanları arasında bir ara yolla tamamı bir biriyle bağlantı yolu bitirilmiş.                                              

En son mesirelik alanı: Dere mahallesindeki Dere mesirelik bölgesine bağlı Andık Deresi Andık sırtlanlarına sıra geldiğini biliyoruz.                                     

Yakında mesirelik alanı olarak halkın kullanımına açılacak Dere, Dere Andık deresi bölgesinde sadece Isparta’mıza has, Isparta ve Ağlasun bölgelerinde 1913’e kadar çizgili sırtlan yaşamaktaymış. Zaten Andık ismi de söz konusu Isparta sırtlanından gelmekte. Anadolu sırtlanlarına benzeyen fakat Anadolu sırtlanlarının sırtları beş çizgili iken Isparta Dere Andık sırtlanları altı çizgiliymiş.

Andık adı verilen Isparta Andıkları yani sırtlanları (Isparta’ya has) altı sırt çizgili şeklinin şimdi Ürdün bölgesinde görüldüğünü biliyoruz.

Ispartalı Osmanlı Rumlarının anı (günlük) defterlerinde söz konusu notları görüyoruz.

Kısacası Ayazmana mesirelik alanından en son dokuz mesirelik alanı Andık Deresi mesirelik alnına güvenli bir şekilde gitmek mümkün. Bu bölgenin de, projesinin önümüzdeki yıl bitirileceğini, tüm Ispartalıların hizmetine girecek mesirelik alan zincirinin son halkası olduğunu da öğrendim.

Tarihi süreç içinde söz konusu mesirelik alanları Isparta halkı, devlet yöneticilerince gidilip eğlendikleri, dini törenlerin yapıldığını hatırlatmalıyım. Söz konusu dokuz mesirelik bölgelerinde merkezi olarak Kirazlıdere mesirelik alanı bitirilmiş. Lokanta, kafe diğer eğlence, çocuk bahçeleri, sosyal donatı birimleri devreye girmiş. Isparta’ mızı tepeden izlemeye yönelik “Kirazlıdere Seyir Terası” son şeklini almak üzere. İnsanımızın eğlenebileceği, misafirini ağırlayabileceği şekline getirilmiş.

Her bir mesire alanı ile ilgili tarihi günlük anı notlarını mevcuttur. Daha önce Isparta’ mızda birlikte yaşadığımız Rum ve Acem (Ermeni)  Osmanlı vatandaşların anılarını sizlerle paylaşabileceğim anlatıları yine “son32” sayfasında görebileceksiniz.

Halkın stres atabileceği tarihi mesire alan kültürünü başlatan Sayın Başkan Mehmet Aybatılı’ ya teşekkürlerimi sunarım. Diğer bir devam mesire alanı inşaatını bitiren Sayın başkan Ziya Günaydın’a, yine üçüncü halka tarihi mesirelik alanını halkımızın kullanımına açan Rahmetli Başkan Hasan Balaman’a da teşekkürlerimizi sunarız.

Dört mesire alanın yapımına başlayan bir bölümünü halkın hizmetine sokan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ e bir yurttaş olarak çok teşekkür ederim. 

Bayram AYGÜN: Isparta(2021)

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER