BAŞDEĞİRMEN SON NOKTAYI KOYDU

“PERFORMANS PROGRAMINDA 128 MİLYON 500 BİN TL EĞİTİM İÇİN DEĞİL, 
PERSONEL MAAŞLARI İÇİN AYRILAN TAHMİNİ BÜTÇEDİR”


Isparta Belediyesi’nin 2022 yılı performans programında “kaliteli hizmet vermek için personele gerekli eğitimin verilmesi” başlığı altında 128 milyon 750 bin lira ayırdığı yönündeki tartışmalara Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen son noktayı koydu. 2022 için öngörülen 128 milyon 500 bin liranın personel maaşları ve 250 bin lirasının eğitim olduğunu belirten Başkan Başdeğirmen, “Sırf belediyeyi itibarsızlaştırmak için, roman gibi performans raporu okunmaz. Önceki dönemde de aynısı yazılmış. Burası yolgeçen hanı değil. Burası belediye. Hür türlü incelemenin içerisindeyiz. Olmasa bile bu kalp bu yürek, bu beytülmale dokunamaz” dedi.

Isparta Belediyesi’nin 2022 yılı performans programında “kaliteli hizmet vermek için personele gerekli eğitimin verilmesi” başlığı altında 128 milyon 750 bin lira ayırdığı yönündeki tartışmalara Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Aralık ayı ilk meclis toplantısında son noktayı koydu.
128 milyon 500 bin liranın personel maaşları için öngörülen bir bütçe olduğunu söyleyen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, eğitim için ise 250 bin lira ayrıldığını söyledi.
Başkan Başdeğirmen açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bizim burada yapmak istediğimiz 128 milyon 750 bin lira toplam olan giderimizin hepinizin inceleyerek onayladığı onaydır. Hizmet alımı 2020 yılında bizim personel yaklaşık maliyeti giderimiz 128 milyon 500 bin lira burada yazdığı gibi… 250’lik kısımda eğitim. 250 bin lirada bir yıl içerisinde personelimize eğitim giderimiz olabileceği düşüncesiyle tahmini bir bütçe hazırlamışız. 2020 yılında bunlar uygulanabilir demişiz 2022 yılında.”
* BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN: PERFORMANS PROGRAMINDAKİ 
8 MİLYON TL’LİK TAHMİNİ BÜTÇE ALTYAPI VE KAMULAŞTIRMA İÇİNDİR

2022 yılı performans programında raylı sistem projesi için 8 milyon lira tahmini bütçe ayrılmasıyla ilgili tartışmalara da açıklık getiren Başkan Başdeğirmen, “Roman gibi performans raporu okunmaz. Bunlar roman zannediyorlar bunu. 8 Milyon Lira, raylı sistemin alt sistemin oluşturulması için proje çalışmasıdır. Kamulaştırma çalışmasıdır” dedi.
Başkan Başdeğirmen açıklamasında şunları söyledi: “Yapılmayacak bir proje için 8 Milyon lira ayrıldı diye iddialar var. Şimdi bunlar performans raporu okumasını bilmeyen adamlar. Roman gibi performans raporu okunmaz. Bunlar roman zannediyorlar bunu. Bunu okumak içinde bir kabiliyet gerekir. Bu raylı sistemin gerçekleştirilmesi 8 Milyon Lira, raylı sistemin alt sistemin oluşturulması için proje çalışmasıdır. Kamulaştırma çalışmasıdır. Biz bunun için buraya bütçe koymuşuz. Bizim yapacağımız raylı sistemin olduğu yerde kamulaştırmalarımız var. O kamulaştırmaları biz neyle yapacağız. Bu parayla yapacağız. Projesini nasıl hazırlayacağız. Bu parayla hazırlatacağız.  Yani yapılamayacak bir raylı sistemi için 8 milyon kondu. Yani bu eğer bu gerçekleşirse kullanılacak bir para. Sanki cebimize sokulan farklı şekilde kullanabileceğin bir para değil. Diyelim ki burada 8 Milyon ayırdık. Bu 8 milyonu burada kullanamadık. Bunu fen işlerine aktarmamız gerekti. Ne yapıyoruz arkadaşlar meclise getiriyoruz. Bu 8 milyonun 2 milyonunu Fen işlerinde kullanabilir miyiz diye sizin onayına getiriyoruz. Eğer hep beraber oy çokluğuyla bu paranın fen işlerinde kullanılmasına izin verirsek burada ki ayırmış olduğumuz miktar buraya kullanılıyor. Bu hep yaptığımız iş değil mi?”
* “BU KALP, BU YÜREK BEYTÜLMALE DOKUNAMAZ”
Isparta Belediyesi’nin parasının beytülmalin olduğuna dikkat çeken Başkan Başdeğirmen, “Burada tüyü bitmedik yetimin hakkı var. Burası yolgeçen hanı değil. Burası belediye. Hür türlü incelemenin içerisindeyiz. Olmasa bile bu kalp bu yürek, bu beytülmale dokunamaz” diye konuştu.
Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen meclisteki konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Buranın hepsi beytülmalin malı. Beytülmalin parası bunlar. Beytülmal ney? Ta bizim İslam devletlerimizden gelen hazinedir. Beytülmal İslam devletlerinin hazinesidir. Şuanda da biz o hazineye uygun bir şekilde beytülmal olarak görmekteyiz buranın parasını. Burada tüyü bitmedik yetimin hakkı var arkadaşlar. Buranın 1 lirasına zarar getiren ömrü boyunca, öldükten sonra da mahşere kadar eziyet çeker. Bir lirasına zarar getiren. Allah kimseye beytülmalden 1 lira dahi kendine yemeyi nasip etmesin. Dünyanın en büyük haramı budur. 
Bu insanlara Isparta’nın halkı oy vermiş. Bu insanları da beraber çıkarılıyor, bunlar konuşularak oylanıyor. Bu para harcanılırken diyelim 128 milyon 500 bin Lirayı ihaleye de çıkarsak sizin imzanızla çıkacağız. Parayı da versek sizin imzanızla vereceğiz. Bunu nereye gittiğini bilmemek mümkün değil. Bugün bizim devletimiz bütün verdiği parayı inceleyen bir devlet. Biz göreve geldik geleli bize 8 kez denetim geldi arkadaşlar. Hem Sayıştay hem de mülki amirleri. Bizler denetilen bir kuruluşuz. Biz belediye olarak kurumuz denetilen bir kurumuz.
Burası yol geçen hanı değil ki. Burası belediye. Hür türlü incelemenin içerisindeyiz. Olmasa bile bu kalp bu yürek, bu beytülmale dokunamaz arkadaşlar. Bizler Allah’ın izniyle bu görevi en iyi şekilde yapmaya geldik.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER