ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİĞE GÜÇ VERENLER

Prof. Dr. Faruk Andaç, Ispartalı bir hukuk profesörü hemşerimiz 84 Yaşında. Allah daha da uzun ömür versin inşallah! Isparta Belediye Başkanı Şükrü...

Prof. Dr. Faruk Andaç, Ispartalı bir hukuk profesörü hemşerimiz 84 Yaşında. Allah daha da uzun ömür versin inşallah!

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ in Babaannesinden dayısı. Yakın akrabası! Başkan Şükrü Başdeğirmen yeğeni oluyor. Şükrü Bey kendisine “ağabey” diye hitap ediyor.

Kısacası Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde insanlarımızın huzuru, kalkınması anlamında Isparta’ mıza ve ülkemize baş koyanlardan sayabileceğimiz Başdeğirmenler ailesinden birisi.

Şimdi Prof. Dr. Faruk Andaç hoca Mersin Çağ üniversitesinin hukuk profesörü. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku profesörü. İş hukuku alanında söz sahibi Başdeğirmenler sülalesinden birisi.

Türkiye’nin önde İş Hukuku alanında çok sayıda kitabı var.. Mersin’in ünlü iş adamlarının açtıkları üniversitede verimli çalışmalarıyla tanınan bir Ispartalı hemşerimiz. İki çocuğu da profesör. Aynı yolda insanımıza dokunan çalışmalarıyla arkadan gelmekteler..

O kadar ki: yazdığı hukuk kitapları ve yorumlarıyla Türkiye’de ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde, diğer devletler kendisinden faydalanmışlar. İş ve sosyal çalışma alanında hukuki yorumları, yol göstericiliği birçok ülke örnek almakta.. Bizde ve diğer ülke devlet yöneticileri, Çalışma bakanlıkları iş ve Sosyal çalışma hayatında, işçi hakları, çalışma şeklinin hukuki temele oturtulması anlamında yasalar çıkartmışlar. Halende iş dünyasında çıkmaza düşüldüğünde hemşerimiz Hukuk Profesörü Faruk Anday’ ın hâlihazırdaki kitaplarına başvurduklarıdır.

                                                                       ***

Geçtiğimiz Cumartesi günü memleketi Isparta’mıza gelmişler. Yeğeni Başkan Şükrü Başdeğirmen’ in seçilişini tebrik etmek için. Gün içinde kendisiyle uzunca Isparta’mızın Başdeğirmenler geniş aile-sülale’ sinin Osmanlı da ve günümüzdeki vatandaşımıza olan hizmetlerini konuştuk. Saygıdeğer hocamız hukuk Profesörü Faruk Anday hem anne hem baba soyunda iki ayır apaşa soyundan geldiklerini konuştuk. Yani Başkan Başdeğirmen’ in sülalesinde iki Osmanlı paşası var.

Başkan Başdeğirmen’ in 1833’ lerde Isparta Mutasarrıf valiliğine atanan Osmanlı paşası, son Yeniçeri ağası Celalettin paşa ile: Yine hem Başdeğirmenler sülalesine hem Faruk Anday Hoca’nın sülalesine etki eden ikinci bir Osmanlı paşasından bahsettik. Sülalede ikinci paşa Çandarlıoğlu Ahmet paşanın olduğudur. 

Sütçüler Çandır bölgesindeki bazı bölgesel anlaşmazlıkları, kavgaları söndürmek için geçici Isparta’ya atanan Çandarlıoğlu Ahmet Paşa’ nın bölgede kalıp güvenliği sağladığı, birkaç yıl bölgede kaldığı bilgilerini paylaştık. Bundan dolayı da Çandır köyü ve Ovası insanları bölgelerinin adını Çandır yani Şükrü Başdeğirmen’ ler ailesinde yer alan ikinci paşa olan Ahmet paşanın adını görüyoruz.

                                                                       ***

Başkan Başdeğirmen’ in geçmişteki Isparta Belediye başkanlarımızdan birikişinde örneğini gördüğümüz, insanımıza olan hizmetlerinin özünde bu asaletin, memleketlerine olan hizmet aşkının yatığını bu şekilde anlamaktayız.

84 Yaşında insanımıza hizmet etmede daha da kendinde güç bulan Başkan Şükrü Başdeğirmen’ in yakın akrabası Prof. Faruk hocamızı çocukluğunda Isparta anılarını benimle paylaştılar. Bunlardan birisi ise: 13 yaşında iken 1951 lerde bugünkü İYAŞ Oteli’nin olduğu yerde Nalbant Han varmış. Prof. Faruk hoca amcasına ait bir lokantada çıraklık yapmış. Nalbant Han’ a yerli, civar köylerden gelenler katır, deve ve eşeklerini han ahırlarına bağlarlarmış. Isparta da işi olan köylüler karınlarını doyurmak için Han lokantasına girerlermiş.

Ancak lokanta da şimdiki bol yemekler yerine sadece siyah ekmek ve bir tas Isparta Üzüm hoşafı verilirmiş. Bütün gün bununla açlıklarını yerli ve yabancılar bu şekilde beslenirlermiş.

Yokluklar içindeki memleketimizin 1951’li yıllarını bile anlatırken gözleri yaşla dolan Prof. Faruk hocamı fazla yormak istemedim. İkinci dünya savaşına girmedik, ama etkilendik. Savaştan yedi yıl geçmesine rağmen ülkemizin, Isparta’ mızın ne denli etkilenip yokluklar içinde uzun yıllardan sonra bugünlere gelişimizi düşünmeden edemedim.

İleriki günlerde hemerimiz, Başkan Başdeğirmen’ in dayısı Prof. Faruk hoca ile Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki Isparta’ mızın durumu ile ilgili sohbetimizden örnekleri sizlerle paylaşacağım.

Son olarak yeğeni Başkan Başdeğirmen’ in “Isparta için bir şans” olduğunu, Ispartalı hemşerilerimizin daha büyük hizmetleri bu dönemde Başkan Başdeğirmen’ den almanın “mutluluğunu tadacaklarını” söylemesi doğrusu beni keyiflendirdi.  Bayram AYGÜN-2024-Isparta

12 May 2024 - 11:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.