KOMŞU’ dan BAŞKAN BAŞDEĞİRMEN’ eTEBRİK!

              Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen’ e komşudan bir kutlama var. Daha önceki yazılarımda 1924’lerde Lozan Mübadil Anlaşması ile Türkiy...

              Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen’ e komşudan bir kutlama var.

Daha önceki yazılarımda 1924’lerde Lozan Mübadil Anlaşması ile Türkiye’mizden, Isparta ve Burdur’dan Gayrimüslimler Anadolu Rumları Yunanistan’a zorunlu göç ettirildi. Müslüman olanlar, Müslümanlarla dünürcülük ilişkisi olanlar (isteğe bağlı) kaldılar Anadolu’da kaldılar.

Yunanistan Atina, Selanik, Kozani, Preveze bölgelerinde yaşamlarına devam eden Isparta ve Burdur Rumları Osmanlı döneminde olduğu gibi çalışkanlıkları sayesinde Yunan devletine zengin kültürleriyle birlikte ekonomik katkılarının büyüklüğü tartışılmaz.

Yine de Isparta, Burdur Rumlarının yaşamlarını Anadolu Müslüman Türk’ün yaşamına benzer tarzda yeni yerlerinde göçlerinin üzerinden 100 yıl da geçse bile sürdürüyor olmalarıdır.

Anadolu’dan, Isparta, Burdur’dan göç eden Rumları Yunan devleti ileyerli Yunanlılarca pek sevilmediklerini, ikinci yurttaş statüsünde bakıldıklarını söylemeye bilmem gerek var mı?

Osmanlı Isparta’sında Isparta ve Burdur Rumları yerli Müslüman-Türk atalarımızla çok içli dışlılardı. Bir birlerinin iyi, iyi olmayan günlerinde dayanışma içinde olduklarını, düğün ve cenazelerinde dini, milli bayramlarında birliktelikleri tartışılmaz bir gerçek olduğudur.

Hem Hz. İsa hem Hz. Muhammed kültürüyle yetişen Isparta-Burdur Rumları kültürlerini yani bir Müslüman kültürü donanımlı olarak Yunanistan da yaşamlarına yerli Yunanlıların baskılarına rağmen halen inatla sürdürmeleri başka bir gerçeklik.

Günümüzde de Osmanlı’ dan kalan İslami yaklaşımı unutmayan Isparta ve Burdur Rumları Anadolu’yu atalarının hatıralarıyla dolu evleri gibi kafalarında düşlemekteler.

Isparta-Burdur Rum’unun kalbi Isparta ve burdur için atmakta. Günübirlik Isparta ve Burdur’daki her bir gelişmeleri takip etmekteler. Isparta ve Burdur’ un hayrına güzel gelişmeler olduğunda çok sevindiklerini söyleyebilirim.

Geçtiğimiz yıllarda defalarca gidip gelmelerimde Isparta ve Burdur Lozan Mübadili insanların torunlarıyla kurduğum sıcak dostlukların hatıralarını kitaplarımda yayınlamıştım.

Zaman zaman kendilerine sorduğumda: “-Biz Isparta- Burdur toprağıyla yoğrulduk. Atalarımızın (babış ve yayalarımız) ruh ve kemikleri sizin topraklarınızda. Anadolu artık Türklerin. Ancak yüzyıllarca birlikte gelişen yaşamın hatıralarını unutmamız bizden beklenemez. Sizin de birçoğunuz Selanik, adalar, diğer Yunan topraklarında yıllarca kaldınız.

Atina ‘yı iki yüz elli yıl Osmanlı yönetti. Siz Türker’in de buralarda hatıraları var. Türk’ün Ata’sı Atatürk’ün Selanik’ deki evine her gün yüzlerce Anadolu’dan insanlar ziyaret etmekte. Atatürk’ün dedesi Kırmızı Hafız’ın Makedon Kocacık köyündeki ata evlerine ziyaretler eksik değil. Kültürlerimiz tarihi süreçte birbirinin içine girmiş.”demekteler.

Isparta Rum’ u meslek arkadaşım Osmanlı dönemi Ülkeroğlu sülalesinden torun Yazar-Tarihçi Stavros P. Kaplanoğlu yüzlerce Isparta sevgisi taşıyan Rum torunlardan birisi.

2004’ teOsmanlı Isparta’sının torunlarından Tarihçi Stavros P. KaplanoğluIsparta valisi İsa Parlak,  ITSO Başkanı Eyüp Avcular ve heyetini Yunanistan Kozani’ de “Tarım Fuarı’ na davet etmiş, ağırlamıştı. Tarihçi Stavros P. Kaplanoğlu ile ortak kitabımız “tarihin İçinden Gelen Isparta” geçtiğimiz yıl Yunanistan’da Yunanca olarak yayınlanmıştı. Önümüzdeki bir iki-üç ay içinde de Türkçe olarak yayınlamayı düşünmekteyiz.

İşte her anları Isparta için geçen Yunanistan’daki Rum torun dostlarımızdan birisi olan Yazar-Tarihçi Stavros Kaplanoğlu iki gün önce bir tebrik yazısı yazmışlar. Yeniden Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ i kutlamakta. Ispartalılara da selam göndermekte.

Daha önceki yazışma ve konuşmalarımda da Başkan Başdeğirmen’in çalışanlarından Isparta Rumlarının çok hoşnut olduklarını yazmıştım.İki gün önce de sevinç tebriklerini Başkan Başdeğirmen’ e iletmemi, Ispartalılara da selamlarını söylememe söylemişlerdi.

Kısaca Başkan Başdeğirmen’in ününün sınırlarımız yurt dışına taştığını söylemeliyim.

Başkan Başdeğirmen’ e verilen oyların büyük kısmı partisine değil bizzat başkanın sevgi ve çalışkanlıkla birlikte tevazu kültür mayasını Isparta da tutturmasından olduğunu da söylemeliyim.Bayram Aygun Isparta 2024 Nisan

Tarihçi Stavros P. Kaplanoğlu’nun kutlama mesajları:

“ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Stavros P. Kaplanoglou Spartalis Babasından

Φίλε Bayram, σε συγχαίρω για την εκλογή του Şükrü Başdeğirmen ως δήμαρχου, ο αγώνας σου ανταμείφθηκε τόσο από τον δήμαρχο όσο και από τους φίλους του και από εσένα.

Σας συγχαίρω όλους για τη συνέχιση του αγώνα σας και τα θερμά μου συγχαρητήρια στον δήμαρχο σας και στον δήμαρχο της πατρογονικής μου πόλης. Ο Σταύρος Π. Καπλάνογλου Σπάρταλης από τον πατέρα του.”

*******************************************************************************

“Bayram arkadaşım, Şükrü Başdeğirmen'in belediye başkanı seçilmesinden dolayı sizi tebrik ediyorum, mücadelenizin hem belediye başkanı ve arkadaşları hem de sizler tarafından ödüllendirildiniz. Sparta (Isparta) halkı Şükrü Reis’i bir daha ödüllendirdi.

Mücadelenizi sürdürdüğünüz için hepinizi tebrik ediyor, belediye başkanınızı ve ata şehrimin belediye başkanını en içten tebriklerimi sunuyorum. Sparta (Isparta) halkı hemşerilerime selam koyuyorum. Yaşamın sevgi dolu olsun!          Stavros P. Kaplanoglou Spartalis babasından”

 

03 Nis 2024 - 10:01 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.