Şengöl: "Yaptıklarımız Ortada, Sıra Yapacaklarımızda"

Ömer Şengöl, başkan seçildiği takdirde gerçekleştireceği projelerini kamuoyuyla paylaştı. Eğirdir Belediye Başkan Adayı Ömer Şengöl: "YAPTIKLARIMIZ...

Büyütmek için resme tıklayın

Ömer Şengöl, başkan seçildiği takdirde gerçekleştireceği projelerini kamuoyuyla paylaştı.


Eğirdir Belediye Başkan Adayı Ömer Şengöl:

"YAPTIKLARIMIZ ORTADA,

SIRA YAPACAKLARIMIZDA"

31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Demokrat Parti Eğirdir Belediye Başkan Adayı Ömer Şengöl, başkan seçildiği takdirde gerçekleştireceği projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Eğirdir'de dört dönem belediye başkanlığı görevini üstlenen ve Efsane Başkan olarak anılan Ömer Şengöl, daha önceki dönemlerde gerçekleştirdiği projeleri hatırlatarak "yaptıklarımız ortada, sıra yapacaklarımızda..." ifadelerini kullandı.

Eğirdir'in her alanında kalıcı ve kapsamlı projelerle ilçenin gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtenFormun Üstü Şengöl, yeniden başkan seçildiği takdirde gerçekleştireceği projelerini şöyle sıraladı:

ALTYAPI PROJELERİ

- Doğalgaz

Ülkemizin en önemli içme suyu kaynaklarından biri olup stratejik öneme sahip olan Eğirdir Gölü’nün korunması amacıyla doğalgazın ilçemize gelmesi sadece bizleri değil, tüm ülkeyi ilgilendiren bir meseledir. Doğalgazın taşıma ile değil, doğrudan ilçemize temin edilebilmesi için tüm girişimler yapılacak ve Eğirdir’in tamamına doğalgaz getirilecektir.

- İçme Suyu

Tespitini yaptığımız yeni kaynaklardan temin edilecek kaliteli su, arıtılarak önceki dönemlerimizde olduğu gibi yeniden içilebilecek nitelikte şebekeye verilecektir.

- Kanalizasyon

Toki evlerinin ve Mücevre Mevkiindeki evlerin kanalizasyonu arıtma sistemine bağlanacaktır.

- Yenilenebilir Enerji!

İlçemizde yenilenebilir enerji üretimi ve her alanda kullanımı sağlanacaktır.

İlk olarak, Belediye Soğuk Hava Depomuz gibi yüzey alanı geniş çatılara ve teraslara güneş panelleri yerleştirilerek başlanacak, akabinde diğer kaynakların kullanımlarıyla geliştirilecektir.

Enerji istasyonları, elektrikli bisikletler ile yenilenebilir enerji kullanımı teşvik edilecektir.

- Çöp Konteynerleri

Yer altı çöp konteynerlerine geçiş sağlanarak görüntü kirliliği engellenecek, çevreye kötü koku ve bakteri yayılmasının önüne geçilecektir.

- İnternet

Eğirdir’in tüm sokaklarına kablosuz internet hizmeti getirilecek ve öğrencilerimizin internete ücretsiz olarak erişimi sağlanacaktır.

EĞİTİM HİZMETLERİ

- Fen Lisesi

İlçemizin eğitim kalitesini arttıracak olup sadece kentimize değil, yakın bölgemize de katkı sunacak fen lisesi eğitim kampüsü ilçemize kazandırılacaktır.

- Teknoloji Atölyeleri

Teknoloji atılımı yapacak gençlerimizi yetiştirmek amacıyla oluşturacağımız teknoloji atölyeleri ile çocuklarımıza programlama ve kodlama, mobil uygulama geliştirme, yapay zeka, robotik uygulama, oyun geliştirme, bilgisayar bilimi konularında farklı dersler içeren eğitim programları sunulacaktır.

- Okullarımız

Önceki dönemlerimizde de olduğu gibi okullarımızın ihtiyaçları karşılanacak ve öğrencilerimizin nitelikli mekanlarda yetişmesine katkı sağlanacaktır.

KONUT PROJELERİ

Poyraz, Hacışeyh, Ağa, Seydim ve Demirkapı Mahallelerimizde kentsel dönüşümler ile depreme dayanıksız ve niteliksiz konutlar yıkılarak hem yenilenme hem de konut ihtiyacına çözüm sunulacaktır.

Bu alanlarda Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tarihi yapı olarak tapu kayıtları tescillenen yapılar, mülkiyet sahiplerinin de onayı alınarak, aslına uygun olarak restore ettirilecek ve bu yolla şehrimizin tarihi dokusu korunacaktır.

- Sağlık Ocağı Evleri Tapuları

İmaret Mahallemizde, ilçemiz konut stoğunun büyük bir kısmını karşılayankonutların kalan tapuları mülk sahiplerine verilecektir.

- Sosyal Konut

Geçmiş dönemlerimizde de yaptığımız üzere, ilçemiz gençlerine güncel ihtiyaçları karşılayan ve depreme dayanıklı, yeni nesil sosyal konutlar için arsa temin edilecek, ev sahibi olmaları sağlanacaktır.

KENTSEL PLANLAMADA YAPILACAKLAR

Kentimizin kalkınmasını sağlamak ve günümüz şartlarına ayak uydurabilmek amacıyla imar planımız güncellenecektir.

Yıllardır Yeşilada’mızın ana problemi olan Yeşil Ada Koruma İmar Planı yapılarak Yeşilada’mızın iyileşmesi ve gelişmesi sağlanacaktır!

1972 yılında çıkan büyük yangından itibaren özgün dokusunu kaybeden Kale Mahallemizin Koruma İmar Planı yapılarak atıl vaziyetteki geleneksel mimarimizi yansıtan yapılarımız canlandırılacak ve mahalle cazibe noktasına dönüştürülecektir!

KÜLTÜR VE TURİZM HİZMETLERİ

- Eğirdir Kalesi

Tarihi Eğirdir Kalesi’nin restorasyon projesi uygulanacaktır

Işıklandırma projeleri ile kentimize dahil edilecekkalemiz Eğirdir’imizin incisi olacaktır.

- Eğirdir Tren Garı

İlçemizin en önemli kültür varlıklarından biri olan Eğirdir Tren Garı’nın restorasyonu yapılıp, 1. Derece Doğal Sit Alanı koşullarında piknik alanları, kampçılık, dağcılık eğitim ve gençlik merkezi olarak düzenlenerek kentimize dahil edilecektir

- Kervansaray Hanı

Kervansaray Hanı koruma projeleri yaptırılarak kültür ve eğitim hizmetlerinde kullanımı sağlanacaktır.

- Eğirdir Evi

Önceki dönemlerde kullanıma açtığımız Eğirdir Evi’ni tekrar hizmete açılacak ve etkin bir şekilde kullanılmasına öncülük edilecektir.

- Doğal Yaşam Köyü

Nafiz Yürekli Piknik Alanına, konaklama amaçlı bungalovlar, sosyal tesis ve kır düğün mekanını içeren Doğal Yaşam Köyü yapılacaktır.

- Karavan Kamp Merkezi

Kervansaray düğün salonu yanında bulunan alana mutfak, tuvalet, duş, çamaşır, kaset boşaltma alanını içeren karavan kamp merkezi yapılacaktır.

- Altınkum ve Yazla Plajı

Eğirdir’imizin gözbebekleri Altınkum ve Yazla Plajlarımızın ihtiyaçları giderilecek ve rehabilitasyonu yapılacaktır.

- Kent Arşivi ve Elma Müzesi

Kent tarihimizin korunabilmesi, bilgi ve belgelerin rahatlıkla erişilebilmesi, ilçemizin akademik çalışmalarda sağlıklı şekilde yer edinebilmesi amacıyla kent arşivi kurulacak ve ilçemize ait kültür varlıklarımızın saklanıp sergilenebileceği kent müzesi yapılacaktır.

- Festivaller

Geçmiş dönemlerimizde yaptığımız gibi halkımız resim, müzik, heykel festivalleri ile sanatla buluşturmaya devam edilecektir.

SOSYAL HİZMETLER

- Sağlık Ocağı

İstasyon Mahallemize bölge halkımızın en ivedi ihtiyaçlarından biri olan Sağlık Ocağı hizmete açılacaktır.

- Kır Düğün Mekanı

Nafiz Yürekli Piknik Alanına halkımızın kullanımına yönelik sosyal tesis ve kır düğün mekanı yapılacaktır.

- Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi

Dönemimizde yaptığımız ve halkımızın yoğun olarak kullandığı Rüya Park içerisinde yaşlılarımızın hobilerini gerçekleştirebilecekleri, sosyalleşip organizasyonlar düzenleyebilecekleri Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi kurulacaktır.

SPORTİF ALANDA YAPILACAKLAR

- Sporcu Kamp Merkezi

Dönemimizde yaptığımız şehir stadyumu ve çim zemin antrenman sahalarının bulunduğu alana,

Halısaha, basketbol, voleybol ve tenis sahaları,

Fitness salonu,

Kapalı yüzme havuzu yaparak hayalini kurduğumuz spor ve sporcu kamp merkezi tamamlanacaktır!

Pınar Pazarı Mahallemize bölge gençlerimize yönelik halı saha yapılacaktır.

- Uçuş Kulübü

İlçemizde yapılan aktif sporlardan biri olan yamaç paraşütü sporuna yönelik tesis yapılacaktır.

- Sportif Müsabakalar

Önceki dönemlerimizde olduğu gibi ilçemizde ulusal ve uluslararası sportif müsabakaların yapılması sağlanacaktır.

EKONOMİ ALANINDA YAPILACAKLAR

- TÜVTÜRK

Yaklaşık 14.000 motorlu taşıtın bulunduğu ilçemize Tüvtürk araç muayene istasyonunun kurulması sağlanacaktır.

- Tech E32 Teknoloji Merkezi

Girişimcilik programları geliştirerek, farklı aşamalardaki teknoloji girişimlerinin hızlı büyümesine ve ölçeklenebilir iş modelleri oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla “Tech e32” genç girişimci ve teknoloji merkezi kurulacaktır.

Fikir aşamasından küreselleşmeye kadar tüm süreçte girişimcilerimize mekansal ve altyapı destekleri sağlanacaktır.

- Fidan Satış Üniteleri

Köprü başı mevkiinde atıl durumda olan fidan satış yerleri modernize ederek kentimize yakışır hale getirilecektir.

- Köprübaşı İş Merkezi

Belediye kamyon garajına bölgenin gelişimine katkı sağlayacak iş merkezi yapılacak ve bu alana ivedi ihtiyaç olan ATM’ler yerleştirilecektir.

- Sebze Meyve Hali

Belediye soğuk hava deposuna ek olarak HAL kullanımına yönelik iş yerleri yapılarak bölge gelişimine katkı sağlanacaktır.

- Tarihi Pınar Pazarı

Tarihi Pınar Pazarımızda kapalı pazar yeri, hijyenik mezbaha, hayvan pazar alanı oluşturulacaktır.

- Kapalı Pazar Alanı

Limanımızda çok amaçlı kullanıma yönelik kapalı pazar yeri ve su ürünleri satış yerleri yapılacaktır.

- Eğirdir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

Rüya Park içerisinde Kadınlar için üretim ve satış alanları oluşturularak Eğirdir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulacaktır.

Aynı zamanda liman içerisinde de satış alanları ile destek verilecektir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK ALANINDA YAPILACAKLAR

Kale Meydanımız, altında kapalı otopark yapılıp çok amaçlı kullanılabilecek bir meydan haline getirilecektir.

Eğirdir Kalesi ile Hızırbey Cami arasında kalan caddelerimiz yayalaştırılarak kentimizin tarihine yakışır biçimde iyileştirilecektir.

Önceki dönemlerimizde büyük bir özenle yaptığımız ancak bugün aatıl vaziyette olan poyraz sahil bandı iyileştirilerek yeniden nitelikli hale getirilecektir.

İstasyon ve Altınkum Mahallelerimizin arkasında yer alan çevre yolu aktif hale getirilip, sahil yolu yayalaştırılarak can güvenliğimiz sağlanacak ve Altınkum Plajımız ile bütünlük sağlayan SAHİL ŞERİDİ oluşturulacaktır.

Otogar-Köprübaşı arası göl tarafında yaya kaldırımları tamamlanacaktır.

Önceki dönemde yapımına başladığımız 12 km uzunluğundaki yaya ve bisiklet yolu bitirilecek ve Engelli vatandaşlarımızın ENGELSİZ kullanımı için gerekli düzenlemeler yapılacaktır!

Göle bakan şevler ve tüm sahada yeşil alan uygulaması içerisinde OTURMA ve DİNLENME üniteleri sağlanacaktır!

Sağlık ocağı civarındaki konutların dağ yamacına istinat duvarları ve teraslama yapılarak ağaçlandırılacak ve bu alan kentlinin kullanımına açılacaktır.

Yeni Mahalle, Menderes ve Seydim Mahallelerinin eskiyen tüm iç yolları ve yaya kaldırımları yenilenecektir.

Değirmen Kafe-Sarem arası rekreasyon alanı tamamlanarak yerli ve yabancı tüm halkımızın kullanacağı kent durağına dönüştürülecektir.

Güney sahil şeridimizin bütünlüğünü sağlamak için Kovada kanalına yaya köprüsü yapılacaktır.

Çaybaşı Mevkii’nde MEYDAN DÜZENLEMESİ yapılacak ve çocuk oyun alanı oluşturulacaktır.

Taştepe ve Pınar Pazarı Kooperatiflerinin PEYZAJ DÜZENLEMELERİ tamamlanacaktır.

Kervansaray Mezarlığı’nın KAPASİTESİ arttırılacaktır.

Halkımızın ve kentimize gelen misafirlerimizin uğrak yeri olarak kullanılan ancak şu anda atıl biçimde bırakılan RÜYA PARK yeniden aktifleştirilerek hizmet vermeye devam edecektir.

Yeni alınacak iş makineleri, otobüs, binek araç, itfaiye araçları ile imar faaliyetleri hızlandırılacak, çehremiz iyileştirilecektir.

25 Mar 2024 - 13:56 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.