Hayra Adanmış Gönüller İyiliği Paylaşıyor

Kuruluşunun üzerinden henüz aylar geçmesine rağmen Gazze’ye on binlerce yardım paketi gönderen, deprem bölgesinde her gün binlerce kişiye iftar ikram...

Kuruluşunun üzerinden henüz aylar geçmesine rağmen Gazze’ye on binlerce yardım paketi gönderen, deprem bölgesinde her gün binlerce kişiye iftar ikram eden, ramazan kumanyalarıyla yüz binlerin umudu olan Nezir Derneği gönüllülerinin desteğiyle hizmetlerini sürdürüyor.

Dünyanın en yardımsever ülkesiyiz. Pek çok uluslararası araştırma bunu ortaya koyuyor. Sadece Türkiye özelinde değil, dünyanın her yerindeki müminlerin imkanları ölçüsünde yaptıkları insani yardımlarla bir 21. yüzyıl destanı yazılıyor. Bireyselleşmenin bu denli arttığı bir çağda paylaşmanın huzurunu yaşayan ve bütün dünyaya yayan müslümanlar insanlığa ümit aşılıyor. Ramazan-ı şerif ise bu ümidin zirve yaptığı bir aydır. Her ramazan-ı şerifte İslam Âlemi bütün dünyaya kardeşliği, yardımlaşmayı, paylaşmayı yeniden hatırlatır. Bu insani hareketin kökünde iman vardır. Meyveleri ise hiçbir ayrım gözetmeden bütün ihtiyaç sahiplerine uzanır.

2023 yılında kurulmuş olan Nezir Derneği çok kısa bir zaman dilimine büyük yardım faaliyetlerini sığdırmayı başardı. Bu başarının temelinde derneğin ilkeleri yatıyor. Gönüllülük esasına azami hassasiyet gösteren Nezir Derneği insani yardım hedefleri koyarken, hayalleri kurarken yardımsever kalplere güveniyor. Bu güvenle emin adımlar atıyor ve umutlandıran sonuçlar alıyor.

Esasında hayra adanmış gönüller her yerdedir. Paylaşmanın huzurunu yaşayanlar çevrelerindeki insanların da yaşamasına vesile olurlar. İyilik çok çabuk yayılır. Hepimiz kendi kişisel geçmişimizde bunun sayısız örneğiyle karşılaşmışızdır. Bir el bir eli tutunca, bir gönül bir gönle değince neler olduğunu bizzat yaşayarak tecrübe etmişizdir. Pandemi, deprem, orman yangınları gibi zorlukların üstesinden ülkemizin yardımlaşarak nasıl geldiğini de hep birlikte gördük. Hepimizin yüreğini yakan Gazze’deki zulüm gibi tablolarla, bütün dünya mazlumlarının kanayan yaralarıyla mücadele için de kardeşlikten, yardımlaşmaktan ve paylaşmaktan başka çaremiz yoktur.

İnsani yardım kuruluşlarımızın vesile olduğu her tebessüm hepimiz için eşsiz bir mutluluk kaynağıdır. Yardımın sayısından, kapsamından ziyade samimiyeti esastır. Hiçbir ihtiyaç önemsiz, hiçbir iyilik küçük değildir. Nezir Derneği’nin yardım yaklaşımında yer alan bu hususlar aslında İslam tarihindeki vakıf geleneğimizden besleniyor. En az insani yardım yapmak kadar insani yardımı güzelce yapmanın da önemli olduğunun altını çiziyor.

Nezir Derneği’nin öne çıkan güncel insani yardım faaliyetlerini şöyle sıralayabiliriz. Ramazan-ı şerif hasebiyle kumanya yardımları; iftar ikramları; zekat, fitre ve bağışlar başta geliyor. Dernek Gazze’ye apayrı bir hassasiyet gösteriyor ve AFAD koordinasyonuyla yapılan yardımlara büyük katkı sağlıyor. Deprem bölgesindeki afetzede kardeşlerimize destek aralıksız sürdürülüyor.  Kurban bağışı ve su kuyusu faaliyetleri de çeşitli alanlardaki pek çok yardım faaliyeti arasında özellikle dikkat çekiyor. Nezir Derneği’nin ülkemizdeki afetlerle ilgili çalışmaları da ayrıca ilgi uyandırıyor. Afetlerin öncesinden başlayan bu önleyici yardımlaşma yaklaşımı derneğin kurumsal metinlerinde şöyle açıklanıyor:

“Ülkemizin afet kuşağında yer alması ve dünyanın pek çok coğrafyasında yaşanan doğal afetlerin getirdiği insani acının hafifletilmesi için doğal afetler ile mücadele kapsamında arama kurtarma, beslenme ve psikososyal destek alanlarında projeler yürütüyor, eğitim ve tatbikatlar düzenleyip afet öncesi, sırası ve sonrası için stratejiler geliştiriyoruz.”

Nezir Derneği’nin amaçları ise şöyle sıralanıyor:

·        Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahibi bireylere insani yardım ulaştırmak,

·        Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü vazifesi görüp, vakıf medeniyetimizin modern bir tezahürünü ortaya çıkarmak,

·        Geçmişimizden aldığımız ilham ile yardım kavramının önemini bilen, yardımlaşma duygusunu kalplerinde yaşayan profesyonel gönüllülerin sayısını arttırmak,

·        Temel ilke ve değerlerimiz çerçevesinde yardıma muhtaç olmuş yetim, öksüz, ihtiyaç sahibi, göçmen ve muhacirlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onların topluma katkı sunmalarını sağlayacak projeler inşa etmek,

·        Nitelik ve nicelik anlamında sahip olduğu yüksek gönüllü kitlesi, uluslararası güçlü paydaş ağı, sürdürülebilir ve şeffaf yönetim anlayışı ile alanında saygın bir insani yardım kuruluşu haline gelmek.

Yüz binlerce yardımsever gönlü bir araya getirmeyi başarmış bu amaçlar insani yardım faaliyetlerine daha fazla umutla ve güvenle bakmamıza katkı sağlıyor. Elimizden bir şey gelmeyeceği karamsarlığından bizi uzaklaştırıyor ve birlikte neler başarabileceğimizi yaşanmış örneklerle ortaya koyuyor. İyilik için yola çıktığımızda yalnız kalmayacağımızı gösteriyor.

22 Mar 2024 - 18:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.