Süleyman Demirel’ İn Hatırası Da Yenilendi.

Isparta belediyesi adına Başkan Şükrü Başdeğirmen tarafından yenileştirilen Tarihi Üzüm pazarı 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in de hatıralarının geçtiği yerdi.

Büyütmek için resme tıklayın

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel  adına yaptırılan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin son durumunu görmek için 2006’ dan sonra sıkça Isparta’ mıza ve İstanköy’üne gelirdi.

Bir defasında yazılarımı yayınlayan gazetedeki arkadaşlarla birlikte biz de İslamköy’ üne gitmiştik. İnşaat aşamasındaki müze izleniminden sonra Süleyman Demirel’in Anıt Mezarının bulunduğu İslamköy’ ündeki Çalca Tepesine de gidildi. Ulusal basından da gazeteciler vardı.

Çalca tepesinde Rahmetli Demirel ile birlikteydik. Çocukluğunun geçtiği, koyun otlattığı yerdi. Sevenlerince: “Çoban Sülü” unvanın verildiği ünlü yerdeydik. 9. Cumhurbaşkanı Demirel bu tepede henüz on, on iki yaşlarında beslediği hayallerle “BÜYÜK TÜRKİYE” hikâyesini olgunlaştırdığını söyleyebiliriz. Büyük insanın yönetiminde Türkiye’mizin her yerinde yolu, elektriği olmayan köy kalmadı.

 

Yine düşümdük ki: Başbakanken bir gecede aldığı kararla; 6 Amerikan üslerini kapatmıştı.

Çocukluğunun geçtiği bu mekânlarda Büyük Türkiye’yi kalkındırma hayallerini burada, Çalca tepesinde koyunlarını otlatırken kafasına koyup; o yaşta kalbi Büyük Türkiye için atmıştı.

 

Söz konusu bu tepede Çalca Dede yatmakta. İslam Köylülerinin manevi atası, bazılarının da akrabası. Mevlevî Âlimi, Ahi’ si, İslam Bilgini burada yaymakta.  Çalca Dede ve obası önce İslam Köylüleri daha önce Osmanlı padişahı I. Murad, Murad-ı Hüdavendigar (Gazi Hünkâr) döneminde Karaman’ dan (Larende) balkanlara 1363’lerde göç etmişler.

Yerleştikleri Makedonya’nın Küçük Ali, Büyük Ali Yörük Türkmen köylerinden tekrar II. Beyazıt (Fatih Sultan Mehmed’ in oğlu) (1510’larda) döneminde bugünkü İslam köyüne gelmiş Yörük Türkmen ahalisindendirler. Aslen Karamanlıdırlar. Şimdi Makedon bölgesinde bulunan iki köyle gelmeyen akrabaları da (Makedonya: Küçük, Büyük Ali köyleri) oradalar. Rahmetli Demirel ‘in vefatında o köyden üç kişilik cenazeye misafir akrabaları gelmişlerdi. Balkanlardan daha önce Anadolu’dan giden yüzlerce aile Osmanlı idari dönemlerinde yeniden Türkiye’mize göç ettiler. Bu göçler günümüzde de sürmekte.

                                                                         ***

Bakanlardan göç eden İslam köylülerinin başında obanın Beşe’ si (Büyüğü, ağa’ sı) Oğuz Türkmen sülalesine bağlı Müslüman Türk obasının Dedesi, öncüsü olan Çalca Dede şimdiki İslamköy’ nün de kurucusudur. Çalca Dede vefat edince bu tepeye gömülmüş. Dede adını bu tepeden alır. (Çalca veya Çalca kayalık alan ya da sağlam düşünen demek.) Çalca tepesindeki anıt mezarının olduğu yerde birkaç koltuk konmuştu. 9.Cumhurbaşkanı orada bir süre dinlendi. Yanında İlhan Kesici, diğer akrabaları vardı. Biraz eğimli alanda Gazeteciler karşısında, çimlere bağdaş kurup oturmuşlardı. Ulusal basından, Isparta basınından bir gazeteci ordusuyla söz konusu tepe de bir süre oturup çocukluğunu hatırlayan Rahmetli Demirel dinlenirken sessizlik bir süre devam etti.

 

                                                                      ***

.                   

Bu sessizliği bizler saygı ile bekledik. 9. Cumhurbaşkanı Çalca tepesindeki Rahmetli Şevket Demirel’in diktirttiği çamları, yaptığı göletleri sessizce izliyordu oturduğu yerden. Rahmetli Demirel’in gözleri Çalca tepesindeki anılarına gitti. Çok daldı, daldı! Yanımda akrabası Rahmetli Yılmaz Şener vardı. Yılmaz Şener Bey sessizce bana döndü. –Hoca Cumhurreisi’ ne bir soru sor” dediler. Kendimde cesaret bulup 9.Cumhurbaşkanı’na soru sormuştum:             “-Saygıdeğer Cumhurbaşkanım” dedim. “Buralara gelir miydiniz çocukluğunuzda? ”)

 

Cumhurbaşkanı Demirel biraz irkilip doğruldu. Anlatmaya başladı. Kardeşi rahmetli Şevket Demirel’le birlikte on, on bir yaşlarında bu bölgede koyun otlatırlarmış. Çoğunlukla çalılık olanda keklik bolmuş. Çalı öbeklerinde yuvalanan keklikleri yakalayıp birkaç tane olmasını beklerlermiş. Canlı keklikler birkaç tane olurmuş. Koyunları komşu çobana emanet ederler. Çarşamba günleri erkenden kardeşi Şevket Bey’le birlikte yaya Isparta’nın yoluna koyulurlarmış. Başkan Başdeğirmen’ in yenileştirmeden geçirttiği Tarihi Üzüm pazarı çarşısına gelen Demirel kardeşler keklikleri burada alıcılara satarlarmış.

 

                                                                         ***

Şimdi Başkan Şükrü Başdeğirmen tarafından yenileştirilen tarihi Üzüm pazarı anılarla dolu.

Tarihi üzüm pazarının yenileştirilmesi bitti, bitiyor. Isparta’mızın tarihi, ticari, turizm yüzünü güldürüldü. Şimdiye kadar hiçbir belediye başkanın tarihi dokuyu yeniden gün yüzüne çıkarılmasını düşünmemişlerdi! Şükrü Başdeğirmen döneminde ele alındı?  Isparta belediyesi adına Başkan Şükrü Başdeğirmen tarafından yenileştirilen Tarihi Üzüm Pazarı 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in de hatıralarının geçtiği yerdi. Araştırma: Bayram AYGUN: 2023

 

17 Oca 2024 - 10:52 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.