847 Yıl Sonra Gelen Vefa Borcu

Bayram Aygün yazdı...

Büyütmek için resme tıklayın

 

Isparta Belediyesi ve Isparta halkının adına saygıdeğer Başkanı Başdeğirmen’in çabalarıyla Yalvaç ilçesine bağlı Körküler köyündeki İmam Caferi Sadık Camiinin yağışlı havalarda akan çatısı yenilenir. İlgili haberi sevinçle okuduk.

Bir süre önce de Körküler köyüne komşu Mısırlı köyünde de mağdur iki kız kardeş için evleri yapılmıştı. Her iki köyde belediyemizce yapılandiğer hizmetler için her iki köyün muhtarını aradım.

Köy muhtarları ile yaptığım görüşmede Isparta halkına, Belediyesine ve saygıdeğer başkanı Şükrü Başdeğirmen’ e yönelik memnuiyet ve duaların sınırsız olduğunu anlattılar.İnsanımızın iyiliğine, kalbine dokunmak işte budur diye düşünüyoruz.

Körküler köyü muhtarı Sadık Kara ve Mısırlı köyü muhtarı İrfan Altınbaş köylerindeki hizmetten dolayı tüm köy insanlarının bu hizmetlerden dolayı kendi aralarında daha birliktelik, beraberlik, mutluluk anlamında sevgi ve saygının, mutluluklarının arttığını söylediler. Bu durum hepimiz içimde bir mutluluktur. Sosyal belediyecilik anlayışının tam uygulandığı illerimizin başında, ilksıralarda Isparta Belediyesi’nin yer alması sevindirici!                 

***

Tarihi destanlarla dolu Yalvaç ilçemizin kuzeyinde yer alan her iki köyümüzün tarihleri aklıma geldi.Her iki tarihi köyümüzle ilgili daha 13 (Yalvaç ilçemizin)“Gazi”unvanlı köyü var. Türklüğün ve Müslümanlığın tehlikede olduğunu duyan coğrafyanın her tarafından Türkler Psidya bölgesine gelerek savaş konumunda canlarını vermişler. Her bir köylerinin metre karesi şehit kanlarıyla yoğrulduğunu hatırlatmalıyım. Haçlı Avrupa ordularının Isparta Psidya Yalvaç bölgesine saldırmalarının özünde Anadolu’yu Türklere, Müslümanlara bırakmama düşünceleri kursaklarında kalır.

Haçlı Hristiyan orduları papazlarıyla, papalarıyla birlikte bu kutsal topraklarda yenilirler. Bunun için Yalvaç ve Gelendost bölgesi, köyleri halkının tümü Gazi‘ unvanını hak ediyor diyebiliriz.Anadolu’nun Müslüman Türk yurdu haline gelmesinde bu köylerimizin bulunduğu alanlarda 1176’ larda (altı ay süren) irili ufaklı çok sayıda Haçlı ordularıyla çarpışmalar yaşanmıştı. Her iki köyümüzün toprakları Şair’ in dediği gibi şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır.

                                                                ***                    

MüslümanlığıTürklüğü Anadolu’dan silmek için Haçlı orduları tüm güçleriyle Çay-Bolvadin yönünden Yalvaç (Isparta Psidya) bölgesine gelmişlerdi. Çünkü Yalvaç yani Psidya kenti Ortodoks Hristiyanlarınca kutsaldı. Hristiyanların ilk “İsa namazı” ibadeti M:S 47^de Hz. İsa yardımcısı, Elçi lakaplı Sen Paul veya Pavlos tarafından burada kıldırtılmıştı. Onun için Hz. İsa yardımcısı Elçi Pavlos’ un Hristiyanlığı yaydığı bu topraklar Haçlılara göre çok kutsaldır. Bu topraklar Müslüman Türklere bırakılmamalıydı düşüncesini taşıyorlardı.

Psidya Isparta topraklarını (Burdur dâhil) Müslüman Türklere bırakılmak istemediler. Onun için Avrupalı Hristiyanlar papalarının, papazlarının çağrısıyla tüm güçleriyle Isparta (Psidya) topraklarında Müslüman Türkleri yaşatmamak için mücadele ettiler.Başaramadılar!

***

Mısır, Suriye, Kerkük, Musul bölgesinde bulunan Oğuz-Türkmen ve bazı Mısırlı savaşçılar Haçlılarla savaşmak için Yalvaç bölgesine geldiler. Aynı şekilde Körküler bölgesine de yine Tokat Reşadiye bölgesinden konar-göçer Oğuz Türkmen obalarından savaşçılar gelirler. Bu şekilde dünyanın her tarafından “Türklük ve Müslümanlık” sorumluluğuyla, hassasiyetiyle Haçlılarla savaşmak için var güçleriyle mücadele ederler.

İrili ufaklı 61 parçalı (Miryokefalon savaşı) Psidya (Isparta) bölgesinde ve Dinar, Denizli Eskişehir, Çay, Bolvadin, Denizli, Gelendost’ta,Bağılı, Yenice, Uluborlu bölgelerinde yoğun çatışmalar yaşanır. 6 Ay süren çatışmalar olur. Sonunda 17 Eylül 1176 günü Gelendost-Yenice Çukurçayır- Koruluk mevkiinde Hristiyanlar kesin yenilgi alırlar. (Yunan Tarihçisi Stavros P. Kaplanoğlu) Haçlılar bölgeden kovulurlar. Anadolu Türklerin eline geçer.

***

İşte Körküler ve Mısırlı köylerimiz ve ataları bu toprakların Müslüman Türk olarak kalması anlamında ataları savaştılar. Bu güzel ülkenin bugünlere gelmesine neden oldular. Bunun için Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen bir vefa borcu olarak; Belediye ve Isparta halkı adına bu köylerimizde mağdur olan insanlarımızın yanında oldu.
Yüreklerindeki o onurlu insan, vatan sevgisi ile yoğrulmuş Yalvaç köylerinin, köylülerinin iyi ve köyü günde yanlarındayız” diyen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’ i bir “baba” gibi bağırlarına basmaktalar.2024’te Körküler köyünde yapılacak: ” Körküler Köyü Kültür Turizm Sevgi Ve Kardeşlik Festivali’ ne davet edeceklerini söylediler.Kapısını çaldığınızda, yarım yoksul ekmeğini paylaşan vatansever Yalvaç köylerimiz her şeye laikler.Elbette. Bayram AYGUN-3023-Isparta

 

 

 

  

21 Kas 2023 - 12:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son 32 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son 32 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son 32 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son 32 değil haberi geçen ajanstır.