• BIST 106.846
 • Altın 271,339
 • Dolar 5,7268
 • Euro 6,3392
 • Isparta 1 °C

TARİHİ HATIRLAMAK VE DERS ALMAK LAZIM.

Hasan Arıtürk

Bugünlerde Ülkemize oynanan oyunları sanki 04.Nisan 1994 ve sonrası yaşadık biz.
Şöyle küçük hatırlatmalarla, birde küçük hatıramla ne demek istediğimi anlatmaya çalışayım.
Evet 1994' te zamanın Hükümeti ve Başbakanı Avrupa’ya, Amerika’ya ve Terör örgütlerine sert söylemlerle Milli birlik beraberlik mesajları veriyordu.
Görülmüştüki dışa bağımlı olmadanda Kurtuluş savaşları yaşamış bir Ülke kendi ayakları üzerinde durabilirdi, dışa bağımlılıktan kurtulmanın zamanı gelmişti. İşte bu dış mihrakların işine gelmiyordu.Nitekim 04.Nisan 1994 'de düğmeye bastılar.Bir anda Dolar ve Mark iki katına çıktı.Bu noktada o zamanı daha iyi anlamamız için başımdan geçen bir anımı müsadelerinizle fazlada sıkmadan anlatmak istiyorum.
O tarihte 1976 model beyaz bir Murat 124 arabamız vardı.,biraz borçla değiştirmek istiyorduk.03 Nisanı 04 Nisana bağlayan akşamı,Rahmetli Abimle beraber Yalvaç’a arabayı takas yapmaya götürdük.Orada Galericilik yapan Tacettin Hocayla, Bordo bir şahinle takas için görüştük.Murat taksimizin üstüne 75 bin TL.daha borçlanacaktık.Tacettin hoca bu parayı Mark ve Dolar olarak daha uzun vadede ödeyebileceğimizi söyledi,ben ise daha öncede Mark ve dolarda afaki artışlar olabileceğini düşünerek, Türk Lirası olara ilk taksidi iki ay, ikincisi Üç ay vade ile ödeyeceğim dedim ve anlaştık.Arabayı aldık senetleri TL.üzerinden imzaladık, Şahine bindik Babamızın evine gittik.Daha sonra yola çıktığımızda baktık arabada benzin yok,Yalvaç ta o zaman iki üç kadar benzinlik vardı oralara da sorduk benzin yok dediler.Eğirler köyümüzde bir Baba dostumuz Hamza dayımız vardı onun yanına gittik durumu ilettik,o bize Isparta’ya gidecek kadar yağlı benzin temin etti,yola koyulduk,Gelendost çıkışında birer çorba içelim diye Lokantası olan Benzin istasyonuna girdik.Orada çorba içerken benzin olup olmadığını sorduk,Normal benzin olmadığını biraz süper benzin verebileceğini söyledi bende daha iyi olur zaten yağlı benzin katmıştık dedim ve yağlı benzin üzerine süper benzin kattırdık ve Ispartaya bu şekilde gece geldik.Piyasada neden benzin olmadığını sabah kalktığımızda daha iyi anladık,aslında benzin varmışda yokmuş.Gece her şey fırlamış,Mark –Dolar ikiye katlamış bunu hisseden bazı uyanıklarda elindeki Malı çıkarmamak için her gelene yok demiş.Bi an düşündüm, akşam biz arabanın borcu için 75 bin TL’yi Mark, Dolar olarak borçlansaymışız 150 bin TL.ödeyecekmişiz.Allahım dürüst insanın yanında oluyor,Allahıma şükrettim.
Evet bunu neden anlattım,Kıssadan hisse olsun ve birazda en azından yazımızı okuyanları uyandıralım istedim.1994 de Dolar- Mark iki katına çıktı,her şey tepe taklak oldu,o zaman Başbuğ Türkeş hariç hiç kimse Hükümete destek vermedi,oda ayak oyunları ile 1995’de Meclise sokulmadı.1995-96 Yıllarında da Refah Yol Hükümetini destekleyenler bir bir ekarte edildi.1994 Yerel seçimlerinde, MHP nin oyu her ne kadar yüzde 3-4 lerde gözüksede ,1995 yılı seçimlerine gelindiğinde MHP’ de ve Başbuğ Türkeş’i anlayanlarda gözle görülür bir artış hissediliyordu.1995 de kurulacak Hükümeti tayin etmek için algı operasyonları ile MHP barajın altında bırakılmış,Erbakan Hoca ve Tansu Çiller de yalnızlaştırılmıştır.Aynı şimdiki gibi,Sadece birkaç olay üzerinden içimizde fitne çıkarılmış,MHP’ye içerden operasyon düzenleyip Baraj altında kalması sağlanmıştır.O zaman Refah yol Hükümeti’de Mecliste güçlü bir çoğunluğa sahip olamadığı için,sahip çıkma noktasında sosyalist akımların etkisinde kalarak,sahip çıkılamamıştır.O yılların Operasyonlarından biride hatırlanacağı gibi,tabiî ki C.Başkanımız Tayyip Erdoğan’a idi.
Evet bu operasyonlar yapılırken, Başbuğ Türkeş ve Partisi kenara itilmiş, DYP ve Refah Partisi de ayağı kırık kör topal bırakılmıştır.
Peki biz Türk Milleti olarak ne yaptık, Avrupa ve Amerika’nın algı operasyonlarına kucak açıp, bu Milli duruş ve mücadeleye sahip çıkamadık. Fakat bu günleri o zamandan gören Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli her zaman Müslüman Türk Milletinin bir neferi olarak bugünlere Milli şuurla kendilerini hazırlamışlardır. O zamanlar bütün Milli ve Manevi duruşuna yapılan Müdahalelere karşı hedefini belirleyen Tayyip Erdoğan ve 1997’de  Başbuğun vefatından sonra her türlü Müdahaleye ve ille galiteye karşı direnen Devlet bahçeli bu günleri görür gibi partilerini ayakta tutmayı başarmışlardır.Şimdi Çelik gibi bir iradeyle bugünlere gelen ve 15 Temmuzda ve daha sonrada bu iradeyi gösteren Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeliyi şimdi eskisindende daha fazla sevmemiz ve desteklememiz gerekmezmi.
Evet kardeşlerim hani bir ozanımız vardı ya’’UYAN TÜRKİYEM UYAN 30 KUPONA  ALINMADI  BU VATAN’’ diyen işte tamda böyle durumdayız.O günleri yaşayan bizler olarak bunları şimdiki gençlerimize aktarmamız gerekmezmi,çocuklarımızı gençlerimizi uyandırmamız gerekmezmi.
Şimdi yok canım aynı noktada değiliz,o zaman, bu zaman değil,aynı şartlarda değiliz diyenleri duyar gibiyim.Fakat düşünün bir defa daha,15 Temmuzda aynı senaryoların bir tezahürü olmak üzere idi.1960 ihtilali ve 12 Eylülü kimler yaptırdıysa,15 Temmuzuda onlar yaptırdı.Şimdi yine aynı senaryo oynanıyor, Yıllarca Türkiye’de Siyasi Partilerin içine sızmışlar,son noktada önlerine çıkacak engelleri tespit etmiş,Önce İktidar Partisinin içine sızıp belli bir noktaya getirmişler,burada 1994 den sonraki yıllarda daha öncede yapıldığı gibi,Ülkemizde Hükümete Milli ve Manevi  destek verebilecek tek Parti durumunda olan MHP’sini parçalayıp dış güçlerin payandalarının önünü açıp,Ülkeyi teslim almayı hesaplamışlardır.Fakat 15 Temmuz bir milat olmuş,bu şerdende  bir hayır çıkmıştır.Allahımında yardımı ile Güçlü Liderlerle ve Milli ruha sahip vatandaşlarımızla bu ölüm senaryoları bertaraf edilmiştir.Fakat hala bitirilmiş değildir.
Bu yazımızı okuyan kardeşlerimiz elinizi başınızın arasına alıp bir düşünün,1995-96 Yıllarında Memura en fazla Maaş artışını veren iktidarı ve buna dolaylı destek veren,MHP’yi ve Liderini yerden yere vurmasaydık,sahip çıksaydık,Ülkede ne Terör kalırdı,ne Ekonomi bu duruma gelirdi.O yıllarda Başbuğ demiyormuydu bize yetki verin,6 ay hazırlık,altı ay temizlik dememişmiydi.Tansu çiller kardak krizi çıktığında,ya alacağız ya alacağız dememişmiydi.Erbakan Hoca Uçağımızı da,Arabalarımızı da,Silahlarımızı da kendimiz yapacağız demiyormuydu.Evet biz bunlara sahip çıktımı,varsa yoksa bir Avrupa ve Amerika hayranlığı,varsa yoksa bir İMF ve Avrupa birliği ilişkileri peşinde koşup,hep önce Vatan değil,ben duygusuyla hareket etmedik mi.
Evet şimdide aynı senaryolar oynandı ve oynanmayada devam ediyor. Fakat Mecliste Güçlü bir İktidar ve Önce Ülkem ve Milletim sonra Partim ve ben diyen bir Devlet Bahçeli ile biz bu yola çıkarken kefenimizi giyipte çıktık diyen bir Cumhurbaşkanı ve ekibi var. Peki bütün Dünya bunu görmüyor mu, neden bu kişilere bütün Avrupa ve Amerika karşı çıkıyorlar. Bunların ayak oyunları artık ayyuka çıkmıştır, artık bunlara güvenilmeyeceğini,Türkün Türkten başka dostu olmadığını sağır sultan bilmektedir.Güçlü ve Müslüman bir Türk devletinin büyüyüp gelişmesi bunların hiç birinin işine gelmiyor.Her ne kadar biz tarihimize sahip çıkmasakta,tarihimizi bilmesekte,onlar bizi bizden iyi tanıyorlar.Elbette bunu çok iyi biliyorlar ve her türlü ayak oyunlarını oynuyorlar.
Evet bizler Müslüman Türk Milleti mensupları olarak, Türk, Kürt, Laz, Çerkez demeden, diğer kardeş Ülkelerimizi de yanımıza alarak birlik beraberlik içinde güçlü ve uyanık olmak zorundayız. Sözde değil, özde önce Vatan diyerek bu oyunlara gelmemeliyiz, önümüzdeki Yerel seçimlerde de dikkatli olup bu birlikteliklere zarar verecek eylem ve söylemlerden uzak durmalıyız.1994-95-96 Yıllarında sahip çıkamadıklarımıza iyi bakıp, şimdi Vatanı ve Milleti için hayatını adamış insanlara ve Partilerine, Nefislerimize yenik düşmeden sahip çıkmalıyız. Allah rızası için çalışanlarla beraber olmalıyız. Ne mutlu bizeki Allah rızası için yaşayan var olan bir Milletiz. Ne Mutlu Türküm diyene… Allaha Emanet olunuz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
 • ÖZN İLAÇLAMA
 • Atölye Ochre
 • Curcuna Eğlence Merkezi
 • Parlar Halı Yıkama
 • ALİ USTA DONDURMALARI
 • Hazal Halı Yıkama
 • Dynobil
 • Eroğlu Yumurtacılık
 • İMAR BARIŞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ
 • YILDIZHAN PLANLAMA ÇEVRE MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.
 • BADEZ KURUYEMİŞ
 • PARLAR HALI YIKAMA
 • RİSK KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ
 • BERKAN YAPI DENETİM
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Son 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0246 500 40 40