Yeni Bir Başarısızlık Bu Projeyi 30 Yıl Öteye Attırır

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta’da gündeme gelen Meyvebirlik kuruluşuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

PAZAR SIKINTILARI ÇÖZÜLMELİ

“İlimizin tarımsal anlamdaki ürettiği ürünlerin piyasanın arzında yaşanan sıkıntıları elbirliği ile nasıl çözebiliriz, fiyatlandırmayı daha adil hem üreticinin hem tüketicinin lehine olacak şekilde nasıl oluşturabiliriz. Bunları mahallin de konuşmak, tartışmak ve talepleri yerinde görebilme gayesindeyiz. Isparta ilimizde de geçmişte elma birliği denenmiş ve başarısız olunmuştur. Ama başarısızlıkları biz bir tarafa bırakalım. Önümüze bakalım ve dünya konjonktürde ürettiğimiz ürünleri en akılcı nasıl pazarlayabiliriz, üreticimizin de maksimum karı nasıl elde edeceğinin yollarını araştırmamız lazım.

BAŞARISIZLIK OLABİLİR

BU ALGI DEĞİŞTİRİLMELİ

Kooperatiflerde bunlardan bir tanesini sunuyor. Geçmişte kötü örnekler olabilir. Yönetimde kötü örnek vardır, yapılandırmada kötü örnek vardır, üreticimiz tam işe inanmamıştır, müstahsilimiz zaman zaman ürünümüzü vermiş zaman zaman ürününü teslim etmemiş olabilir. Elbette buda başarısızlığı getirmiş olabilir. Birden fazla sebebi olabilir. Biz vatandaşımızla bunları konuşarak önünü nasıl açabiliriz, algıyı ortadan nasıl kaldırabiliriz diye uğraşıyoruz. Meyve, sebze veya diğer tarımsal ürünlerde kooperatif rahatlıkla kurulabilir. Kooperatifler bir araya gelip birlik oluyor. Daha sonra belki birlikleri bir araya getirip daha üst birlikler haline getirilebilir.

ÜRETİCİYİ İKNA ETMELİYİZ

Isparta ilimizde de Allaha şükür kültür de var tarımsal kaynak da var. Vatandaşımızı buna ikna edebildiğimiz müddetçe bu konuda başarılı olacağımıza inanıyorum. Çok aceleci davranıp sistemi olgunlaştırmadan hareket ederek başarısız sonuçlanırsa yine bunu 10-20-30 yıl öteye atmış oluruz. Daha sakin vatandaşımızı, üreticiyi ikna edeceğiz. Hukuki süreçleri anlatarak ürününün kalitesini, niteliğini arttırarak, ürettiğinin piyasada pazar payı oluşturabilecek kalitede üretilmesini sağlayarak ve kooperatifleşme üzerinden elma birliği daha sonra meyve birliği oluşturulabilir.”

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER