Yakaörenliler Imar Istiyor

1.jpgDSİ’nin Yakaören’de Milas Mesireliği bölgesinde planladığı baraj ve şehir merkezine doğru sulama sistemi projesi köyde ayaklanmaya neden oldu. AK Parti İl Başkanı Osman Zabun’u Yakaören’e davet eden köylüler, barajın yapılmasını ancak gelecekte imara açılması beklentisi içerisinde oldukları arazileri üzerine sulama sistemi kurulmamasını istediler. AK Parti İl Başkanı Zabun da köylülerin taleplerini haklı buldu, DSİ yetkilileri ile görüşeceğini bildirdi.

2.jpg

KÖYLÜLER DSİ’YE İTİRAZDA BULUNDU

Köy kahvesinde yapılan toplantıda konuşan Yakaören Sulama Birliği Başkanı Veli Kırtay, şöyle dedi:

“Köyümüz Isparta’ya çok yakın olduğu için Gölcük Yolu Gülbirlik Fabrikası ile Binbirevler Mahallesi arasında kalan kısmın imara açılması yönünde karara vardık. Köyümüzün 40 yıllık hayali vardı. Milas bölgesinde baraj yaptırmak istiyorduk. Şimdi yapım aşamasına geldi. Tabi bu barajın sulama alanları imara açılması istenen yere denk geliyor. Arkadaşlarımız tapuları ile birlikte DSİ’ye gittiler, baraj sulamasından çıkarılmasını istediler.  Köyümüz 2 yıldır ziraatten kazanamıyor. Buralar imara açılırsa, büyük getiri olacak. Barajın yapılacağı yer dışında kalan her yerin imara açılmasını istiyoruz. Sizden ricamız bu konuda yardım bekliyoruz.

 

3.jpg

İL ÖZEL İDARESİ’NİN

HİZMET GETİRMESİ RİSKTİR

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun da mücavir saha sınırları içerisinde imarın bir gün mutlaka gerçekleşeceğinin altını çizdi. Isparta Belediyesi’ni mücavir saha içerisindeki köylere hizmet götürmemekle eleştiren Zabun, şöyle devam etti:

“Ben İl Genel Meclisi başkanı iken, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim bey Deregümü, Yakaören, Kayı gibi köylere hizmet götüremeyeceğimizi söyledi. Kanunen suç olduğunu söyledi. Köylerin mücavir alan sınırında olduğu için hizmet götüremeyeceğimizi söyledi. ‘Köylüyü cezalandıracağız mı, gireceğiz’ dedik. Birçok sıkıntıyı göze alarak girdik. Mücavir saha içerisindeki köylere elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Özel İdare buralara bu hizmeti getirirken risk aldı. Siyaseten gereğini yaptık. Ama hukuken risk alındı.

BELEDİYE, BURALARA HİZMET GETİRMELİDİR

İşin özünde girmesi gereken Belediyedir. Bir yer mücavir alan sınırları içerisine alınıyorsa ‘burası bana lazım, burası genişleme alanıdır’ demektir. Bir yeri mücavir alan ilan ettiyse bunu sürüncemede bırakamazsınız.  Belediye olarak bu köylere hizmetini götürürsün, yolunu, kanalizasyonunu, içme suyunu yaparsın, vatandaş da ‘belediye olmak kötü bir şey değilmiş’ der. Özendirme yaparsın. Isparta böyle bir noktaya geldi. Bütünşehir değişikliği kapsamı içerisinde bu işin rengi değişecektir.

4.jpg

İMAR BURALARI İÇİN KAÇINLIMAZDIR

Biz istesek de istemesek de imardan kaçma şansımız yok. Baraj meselesine gelince. İmara açılsın dediğiniz alan imara açılacaktır. Sulama projesi yapılmasın. Ama baraj yapılsın. Gelecekte içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER