Uygarlık Eserlerinin Maden Ruhsatına Açılmaması Için ''sit'' Kalkanı

-25 nokta için düzenleme

Kültür ve Turizm Bakanlığı, son 1 haftada Isparta sınırları içerisinde SİT Alanı konusunda önemli düzenlemelere gitti. 10 nokta ''I. Derece Arkeolojik SİT Alanı'' ilan edildi. Toplamda 25 noktada koruyucu düzenlemeler gerçekleştirildi.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu,  Sütçüler ve Aksu'da 3 noktayı ''I. Derece Arkeolojik SİT'' Alanı ilan etti.

-Maden ruhsatına karşı koruma

Son yıllarda Isparta'da çok büyük ölçekte doğa ana tahribatına yol açan Doğal Taş Maden Ocakları'na karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçmiş dönem uygarlıklarından izler taşıyan alanları ''SİT Alanı'' ilanı ile korumaya çalışıyor.

-İşte yeni Arkeolojik SİT listesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı 23 ve 24 Ocak 2018 tarihli Resmî Gazete'de yeni kararlarını yayınladı. Isparta'da 3 nokta daha ''I. Derece Arkeolojik SİT Alanı'' ilan edildi.

24 Ocak 2018 Çarşamba tarih ve 30311 sayılı Resmî Gazete yayınına göre yeni kararlar şöyle:

-Isparta İli, Aksu İlçesi, Akçaşar Mahallesi ve Sofular Köyü sınırlarında, Kurulumuzun 24.07.2015 tarih ve 3937 sayılı sayılı kararı ile sit sınırları son şeklini alan Tymbriada Antik Kenti I. Derece Arkeolojik Sit Alanı sınırları dışında tespit edilen yapı kalıntıları, kilise ve suyolu gibi arkeolojik kalıntıları ile akropolün güney yamaçlarında in situ konumda olmayan mimari bloklar ve yoğun seramik parçaları da dikkate alındığında Tymbriada Antik Kenti Arkeolojik Sit Alanı sınırlarının kararımız eki 1/25000 ölçekli paftada gösterildiği şekilde I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak yeniden düzenlenmesinin uygun bulunduğuna (olumlu) karar verildi.

-Isparta İli, Sütçüler İlçesi, Çandır Köyü, Camili Mahallesi, Asar Mevkiinde tespit edilen kalıntıların sınırları kararımız eki 1/25000 ölçekli haritada gösterildiği şekilde “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edilmesine karar verildi.

-Isparta İli, Sütçüler İlçesi, Şahinkaya Tepesi, Çandır Mevkii’nde tespit edilen kültür varlıklarının kararımız eki 1/25000 ölçekli haritada sınırları gösterildiği şekilde I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER