ÜRETMEKTEN HİÇ VAZGEÇMEDİM

7 yaşında dağlarda çobanlık yapan, hayvancılık alanında hayaller besleyen Süleyman Dağlı, üretime yönelik yatırımını üzüm bağlarından yana kullandı. Sebebi ise; Ege bölgesinde gördüğü ihracata giden üzüm tırları idi.

 

O ZAMAN KILIÇ’TA 120 AHIR VARDI

“7 yaşında dağlarda çobanlık yaptım. Sanat enstitüsünü bitirinceye kadar babamın hayvanlarına baktım. Tatil dönemlerinde köyde hayvanlara bakardım. Kılıç köyünde idik. 30-40 hayvanımız her zaman olurdu. O yıllarda Kılıç köyünde 120 ahır vardı. Şimdi 1-2 ahır bulamazsınız. O yıllarda bir ahırda 100’den fazla hayvan olurdu.

AVRUPA’YA ÜZÜM GÖTÜREN

TIRLARDAN ÇOK ETKİLENDİM

 

Benim düşüncemde hayvancılık vardı. Avrupa’ya ve Ege’ye yaptığım gezilerde yamaçlarda üzüm bağları gördüm. Ege’ye yaptığım ziyarette aşırı tır yoğunluğu gördüm. ‘Ne yapar bunlar’ dedim. Avrupa’ya üzüm taşıdıklarını öğrendim. Bağ kurma fikri orada gelişti. 11-12 yıl önce bu kararı verdim. 2-3 yılım arazi toplamakla geçti. Gönen’de arazileri hesaplı aldım ama aldığım araziler taş-kayalıktı. Taşların arasında çıkan otları hayvanlar otluyor. Aldığım fiyatın üzerinde rakamlarla ıslah ettim, tarıma elverişle hale getirdim. Kolay şeyler değildi. Para kazanmak amacıyla üzüm bağını kurdum. Kredi çekerek yaptım. Devletimizden ucuz faizli, sıfır faizli krediler aldım. Ama hala borçlarını bitiremedim. Ödemeye çaba sarfediyorum. İşletme kurmak, üretim yapmak zor şeyler. İlk yaptığımız masrafla kalmadık. Sürekli geliştirdik.

HALA BİR ŞEYLER ÜRETMENİN PEŞİNDEYİM

200-250 ton civarında ürün alıyorum. 90 dönüm dikili bağımız var. Fakat ürün para etmiyor. Borçları ödemeye yetmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir’e satıyoruz.

Bu iş şevk, heyecan işi. Ben 68 yaşındayım. Hala bu yaşta bir şeyler üretmenin peşindeyim. Para kazansam çok şeyler daha yapabilecek kapasitedeyim. Amma para kazanamadığımız için frene basıyoruz.

ÜZÜM SİRKESİ DE YAPTI

Üzüm bağımızda Allah nasip ederse sirkeyi çıkardık. İsmi Gevges. Bu yıl domates salçası, reçel, pekmez de devreye girecek. Kuru üzüm yapacağız. Tarımsal sanayi alanında da küçük de olsa bir yatırım yaptık. 200 bin TL’lik bir projemizi uyguladık. Arsamızın yanında ceviz ve kivi üretimi planlıyoruz.”

 

 

GÜLKÖY hata değildi

Süleyman Dağlı, IYAŞ’ın OSB’de kurduğu 1. Sınıf et ve et ürünleri tesisinin daha sonra satılmasının sebebini anlattı:

“GÜLKÖY, IYAŞ için hata değildi. GÜLKÖY, Türkiye’nin en iyi tesislerinden birisiydi. Amma bizim merdiven altı üretimlerle baş etme şansımız olmadı. Adam fatura kesersen alamam diyor. Mal satamadık. Kayıt dışılık vardı. Bu kayıt dışılık bize zarar veriyordu. Zarar etmedik. Zararsız bir şekilde çekildi. Başka ürünler üretiyorduk. Şimdi sadece mezbahane olarak çalışıyor. Her türlü et ürününü üretiyorduk. Son zamanlarda toparlamıştık ama alıcı çıkınca, devrettik.”

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER