"TÜRKİYE EMİN ADIMLARLA HEDEFLERİNE YÜRÜRKEN EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ GENÇLERİMİZDİR"

 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 20 milyonu aşan genç nüfusuyla Türkiye'nin Avrupa'nın en genç ülkesi olduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen atılımlarda genç nüfusun dinamizminin büyük rol oynadığını dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Bugün Türkiye emin adımlarla gelecek hedeflerine yürürken en büyük güvencemiz yine gençlerimizdir" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen "Lider Ülke Türkiye Genç Gönüllüler Buluşması"na katıldı.

Kur'an-ı Kerim ve İstiklal Marşı okunarak başlayan programda, İdlib'de şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunuldu.

Konuşmasına sınır ötesinde vatanı korumak için mücadele eden kahraman Mehmetçiğe "muvaffakiyetler" dileyerek başlayan Bakan Kasapoğlu, "Onların omuzlarında yalnız bu ülkenin sorumluluğu değil, insanlığın selameti vardır. Yüreklerimiz, kalplerimiz onlarla beraber. Şanlı bayrağımız uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, gazilerimize de şifa diliyorum. Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin. Bu şanlı medeniyeti, bayrağı payidar kılmak için bütün milletimize güç, kuvvet versin" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Lider Ülke Türkiye Genç Gönüllüler Buluşması’na 81 şehirden gönüllülerin katıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"İnsanı yaratılmışların en seçkini olanı olarak görüyor, insana hürmeti esas alıyor, insanı yaşat ki devlet yaşasın diyor, halka hizmeti hakka hizmet sayıyoruz. Biz bir güç uygarlığının değil bir gönül medeniyetinin evlatlarıyız. Yaratılanı yaratandan ötürü hürmete layık görüyor, 'O yaratmış' diye seviyoruz. İnsana hizmet etmeyi ve hayatını kolaylaştırmayı kendimiz için şeref sayıyoruz. Bu anlayışta kula kulluk yok. Bu anlayışta kibir ve gurur yok. Bu anlayışta başkasına tahakküm yok. Bu anlayış, bu inanç bu düşünce bütün toplumsal ilişkilerde adaleti ve merhameti esas almaktır, elindekini paylaşmaktır, nerede kırık bir gönül varsa onu onarmaktır."

Bakan Kasapoğlu, 20 milyonu aşan genç nüfusuyla Türkiye'nin Avrupa'nın en genç ülkesi olduğuna dikkati çekerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen atılımlarda genç nüfusun dinamizminin büyük rol oynadığını dile getirdi. Bakan Kasapoğlu, "Bugün Türkiye emin adımlarla gelecek hedeflerine yürürken en büyük güvencemiz yine gençlerimizdir" diye konuştu.

Gençlerin bilimle, sanatla, teknolojiyle geleceğe hazırlanmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak ana görevlerimizden biri, gençlerimizi bu zorlu geleceğe hazırlamak olarak görüyor, bu konuda yoğun çalışmalar yapıyoruz. Bugün bir araya gelmemize vesile olan gönüllülük faaliyetlerinde de gençlerimizin önümüzdeki süreçte çok büyük bir atılım gerçekleştireceklerine dair güçlü beklentilerimiz var. Ben gençlerimizin taşıdıkları büyük potansiyelin hakkını vereceklerine ve Türkiye'yi büyük hedeflerine ulaştıracaklarına samimiyetle inanıyorum."

"Devletimiz büyük çaba içinde"

Hızlı değişim çağında, her alanda gerçekleştirilen yenilikler hayata artı değerler katarken, kimi noktalarda da sıkıntılar ortaya çıkabildiğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Bu sıkıntıların giderilmesi için her devlet gibi bizim devletimiz de büyük bir çaba içinde" dedi.

Dünyada 1 milyardan fazla insanın gönüllü faaliyetlere katıldığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, "Bu insanlık lehine büyük bir güç, aynı zamanda da büyük bir potansiyel. 2018'de açıklanan Küresel İnsani Yardım Raporu'na göre milli gönüllülük oranında dünyanın en cömert ülkesi Türkiye. Bizim bu topraklarda asırlarca hükümran olan medeniyetimiz bir gönül medeniyetidir" diye konuştu.

Gençleri gönüllülük esasına dayanan güzel projelerde bir araya getirmeyi öncelikli görev olarak gördüklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"Gönüllülük eksenindeki çalışmalarımızın milletimizin değerler dünyasını yansıtmasına özel bir önem veriyoruz. Bu faaliyetler sayesinde gençlerimiz hem gönülleri kazanıyor, hem de büyük bir hayat tecrübesi ediniyor. Gönüllü gençlerimizi sahada görünce Türkiye'nin gönüllülük potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu, ne kadar etkili olduğunu da teşhis ediyoruz. Her yıl bu çıtayı daha da yükseklere taşıyacağız. Önümüzdeki yıl en az 1 milyon gencimizi gönüllülük faaliyetlerinde görmeyi hedefliyoruz. Hepimizin ortak amacı bu topraklarda asırlarca hüküm süren gönül medeniyetinin sancağını yeni ufuklara taşımaktır. 81 vilayetimizden gelerek böyle hayırlı bir davaya hizmete talip olan bütün gönüllü kardeşlerimi de takdirle selamlıyor, onlara da teşekkürlerimi sunuyorum."

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER