Tarladaki Projeye 5 Milyar Tl Hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2020’ye kadar AB desteğinde çiftçi ve hayvancılara 5 milyar liralık hibe kullandıracak. Proje kapsamında kadın ve gençlere öncelik verilecek.

 

TKDK Başkanı Hakan Kalender, AA’ya yaptığı açıklamada, et işletmelerinden süt işletmelerine, yumurtadan tavukçuluğa kadar birçok farklı sektörde farklı oranlarda hibe dağıttıklarını belirtti. Kalender, Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı’nın (IPARD) birinci döneminde 11 bin projeyle yapılan 7 milyar liralık yatırımla 60 bin kişiye istihdam sağladıklarını vurguladı. Hibe ve destekle kırsalda ekonomiyi çeşitlendirmeye çalıştıklarını anlatan Kalender, şöyle konuştu:

 

NASIL DESTEK ALINACAK?

 

“TKDK olarak kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Örneğin, kadın yatırımcı başvurduğu zaman nihai sıralama kriterlerinde ilave puan veriyoruz ve ön sıraya çıkmasını sağlıyoruz. Gençlerde ise 40 yaşın altında ise başvuru sahibi aldığı hibeye yüzde 5 hibe sağlıyoruz. Şu an itibarıyla IPARD 1’de 11 bin başvurunun yarısı gençlerden ve kadınlardan oluşmaktadır. IPARD 2 kapsamında 2020’ye kadar da 5 milyar kullanacağız, bunun için de şu anda iki ayrı çağrıya çıktık, bu çağrılarda yaklaşık bin 600 projeye 800 milyon civarında hibe vereceğiz.

 

İkinci çağrıda da 300’ü aşkın projeye hibe vereceğiz. İlk çağrının ödemeleri bu yıl yapılacak, ikinci çağrıda projeler nihai hale geldi seçim yapılıyor, bunların da sözleşmeleri imzalanarak yatırıma dönüşecek. Ziraat, et, süt ve damızlık üreticileri birlikleriyle görüşmelerimizi tamamladık. İlgili birliklerle protokol yapacağız ve eğitimlerini biz sağlayacağız. Özellikle küçük projelerin vatandaşın belki bu konuda yeterince birikimi yoktur diye bu projelerin ücretsiz yapılması imkanını getirdik.”

 

Bu yıl yatırımları tanıtabilmek amacıyla girişimcinin ayağına kadar gittiklerini vurgulayan Kalender, “Arkadaşlarımız doğrudan vatandaşın ayağına gidiyor, iyi projelerin gelmesini sağlıyor” diye konuştu.

 

‘BU PROJE TÜM TÜRKİYE’YE YAYILMALI’

 

Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım, Milliyet’e yaptığı açıklamada, çiftçi desteğinin yüzde 75 AB, yüzde 25 Türkiye tarafından sağlandığını belirtti. AB’nin destekleme için sıkı denetim yaptığını vurgulayan Yıldırım, 2007’de başlaması gereken destek programının 2011’de başladığını söyledi.

 

Desteklemenin yeni işletme kuracaklardan çok süt ürünü işletmesi gibi işleyen yatırımlara ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, işlenmiş ürünler ve paketleme gibi sektörlerde verilecek desteğin gıda sanayisine doğrudan katkı yapacağını vurguladı. Yıldırım, projenin 42 ilden Türkiye geneline yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ederek, “Manisa’da var, İzmir’de yok. Komşu illerin birinde var birinde yok. Bunun yaygınlaştırılması çok önemli” diye konuştu.

 

Başvuru alınıyor 42 il yararlanacak

 

IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında proje başvuruları dün başladı. Çiftçiler başvurularını yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK il koordinatörlüklerine yapacak.

 

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen kamu katkısı desteği, geri ödemesiz olarak kullandırılacak. Süt, kanatlı, kırmızı et gibi sektörlerde verilecek destekten şu iller destekten yararlanabilecek:

 

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER