TARIMA DAYALI EKONOMİYE SAHİP BİR İLÇE: ATABEY

Tarıma dayalı bir ekonomiye sahip bir ilçe. Sulama ihtiyacının büyük bir kısmını Eğirdir Gölünden ve ilçedeki göletten sağlıyor. Ancak bu sulama ihtiyaçlara cevap vermiyor. Bu tablonun ortaya çıktığı Atabey’e Isparta’nın en yüksek barajı yapılıyor. Kısıklı bölgesinde inşa edilen Akçay Barajında çalışmalar sürüyor. Barajın 2022 yılı sonuna bitirilmesi hedefleniyor.
Atabey Akçay Barajı İnşaat Şefi Kanat Bostancı MUHBİR32’ye özel açıklamalarda bulundu. Barajı 2022 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirten İnşaat Şefi Bostancı şu açıklamalarda bulundu:
“2017 yılında daha önce sizle görüşmüştük o zamanlar bizim derivasyon tünelimizi tamamlamıştık ve gelen suyu derive etmiştik. Daha sonra gelen süreçte bizim barajımızın tipi kaya dolgu ön yüzü beton şeklinde yapılacak. Dolayısıyla biz şuan üstünde durduğumuz kaya dolgu ile beraber daha sonra ön yüzü beton blokların yapılması için şu anda  topuk plaklarının betonlarını döküyoruz. Bu şerit topuk plaklar tamamlandıktan sonra biz bu kaya dolguyu o topuk plaklarına yaslayıp daha sonra kaya dolgu ve filtre dolgularla beraber bu gövdeyi tamamlayacağız. Daha sonraki aşamada da ön yüne beton finişeri ile beton dökerek barajımızı tamamlayacağız. Şu aşamada da hayırlısıyla ilk betonumuzu döküyoruz. Burada aynı zamanda Atabey belediye Başkanımızın yardımlarıyla ve destekleriyle işe başlamış olduk. DSİ ve Bölge Müdürlüğümüz nezdinde kontrol amirleriyle de beraber uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Evet, şu anda ana gövdenin kaya dolgusunun yaslanacağı topuk plağı dediğimiz beton kısmını döküyoruz. Türkiye de şuan bizim planladığımız 2022 yılının sonunda bu tüm kaya dolgu ve beton önyüzünü tamamlayıp hizmete açmak istiyoruz yani 2022nin sonu diye düşünüyoruz.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER