Tabldot Yemek Sektöründe Merdiven Altına Dikkat

f930d794-9ee9-4e3e-aac8-e9f3a62c405a.jpg

 

 

17 yıldır tabldot yemek sektöründe faaliyet gösteren Özgür Tunçbilek, iş kaybı yaşayan lokantacıların da bu alana girmesinden yakındı. Isparta’da gerekli kriterlere ve belgelere sahip 3 yemek fabrikası olduğunu belirten Anadolu Mutfak Yemek İşletmecisi Tunçbilek, sağlık ve hijyeniklik açısından tüketicileri uyardı. Sektörün duayenlerinden Tunçbilek, Son32’ye şu açıklamalarda bulundu:

YEMEK FABRİKASINDA

DİYETİSYEN, GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞIR

“Isparta’da yemek sektörü, tabldot sektörü büyük sıkıntılar yaşanıyor. Lokantacı arkadaşlarımız bu işe yönelmektedir. Ekonomik olarak iş daralması yaşanması nedeniyle lokantacı arkadaşlarımız bu sektöre yöneldiler. Tabldot denilince gıda mühendisi, diyetisyen gibi çalışanlarımız olması gerekiyor. Ama böyle çalışan kadrosu olmadan üretim yapan tesislerimiz var. Bu tesislerimiz denetlenmeli, kontrol edilmeli. Isparta’da resmi olarak, kriterlere uygun olarak, izin belgesi olarak 3 firma var.

 

 

 

 

DENETİM YAPILIYOR ANCAK…

Diğer yapanlara ‘neden yapıyor’ diyemiyoruz. Isparta’nın potansiyeli belli. Biz bu potansiyele cevap veriyoruz ama diğer işletmeler de bu alanda faaliyet gösteriyor. Bir şey de diyemiyoruz. Tabldotu yapan firmaların kasaphanesi, hamurhanesi, tatlıhanesi üretim yerleri ayrı olması gerekiyor. Pişirme ve paketleme alanları olmalı. Bulaşıkhane olmalı. Bakliyat ve et deposu oluşturulmalı. Soğuk havalar olması gerekiyor. Bu arkadaşlarımızın hiçbirinde bu özellikler yok. Devletimizin denetimlerinde arkadaşlar ‘tabldot yapmıyoruz’ diyorlar. Arkadaşlarımız belli saatte tabldotu çıkarıp, kapatıyorlar.

9 TL’NİN ALTINDA

4 ÇEŞİT YEMEK VERİLEMEZ

Biz bu sektörde 17 yıldır faaliyet gösteriyoruz. İstihdamımız 17. Yazın 40-50 kişiye kadar çıkıyoruz.  Tabldot yemekte bir kalite çıtası var. 4 çeşit yemek şu an 9 TL. KDV hariç. Bu arkadaşlarımız 7,5 TL’den yemek veriyorlar. Yemeklerin içine konulan et kesinlikle dana eti değildir. Ya kelle kıymasıdır, ya soya kıymasıdır. 9 TL’nin altında asla kurtarmaz. Tabldot sektörü olarak bizim yaptığımız yemeklerde 2500 kalori besin değeri verilmektedir. Kalori değeri, besin değerine dikkat edilmeden üretim yapıyorlar. Isparta Lokantacılar, Fırıncılar Odası bu konuda çalışıyor ama çözüm bulamıyor. Koordinasyon ve öncülük edilmesi gerekiyor. Odaya önemli görevler düşüyor.”

 

  

Adres    :              Gül Sanayi Sitesi S ADA 3329 SK.1.BLOK ISPARTA

Telefon                :              0 246 224 34 54

GSM      :              0 536 977 17 17 - 0 542 836 17 17 - 0 505 488 97 70

E-Mail   :              [email protected]

Web      :              www.anadolumutfagi.net   

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER