Son32 Eski Defterleri Açıyor 2011’de Ne Olmuştu? Ali Haydar Öner, Nasıl Milletvekili Adayı Oldu?

Eski CHP İl Başkanı Yusuf Erdoğan, 2011 seçimlerinde Isparta’dan Kırklareli’ne tayin olan Vali Ali Haydar Öner’in birinci sıra milletvekili adayı yapılmasının perde arkasını Son32’ye anlattı. DYP eski Milletvekili Ramazan Gül’ün 2011’de CHP’den 1.sıra milletvekili adayı gösterilecekken karar değiştirildiğini belirten Erdoğan, eski defterleri açtı, o günün öyküsünü şöyle anlattı:

ÖRGÜT ADAYLARINI KENDİSİ
BELİRLEYECEKTİ AMA OLMADI

“Ben demokrasiye inanan bir insanım. 2011 genel seçimleri öncesinde süreçte ilçe başkanlarımız ve il genel meclisi üyelerimiz ile birlikte Antalya’da kampa çekildik ve toplantı yaptık. 2011 seçimi için milletvekili adayının nasıl tespit edileceğini tartıştık. 47 kişiydi, 2 gün tartışma yaptık. Aday adaylığı süreci bittikten sonra örgütteki kişilerin katılımıyla bir sıralama yapacaktık. Örgüt olarak bu kararı almıştık. Burada kim birinci çıkarsa, Isparta’da birinci sıra o olacaktı. Bu süreç ne yazık ki işlemedi. Bazı arkadaşlarımız yanlış yaptı. Böyle olunca milletvekili adayını belirleme Genel Merkeze kaldı. Aday adaylığı süreci bittikten sonra Genel Merkez sıralama yapmak sorunda kaldı. Bu esnada benim genel başkanımızla uzun bir görüşmem oldu. Ben bu görüşmemde Antalya’daki toplantıyı da anlatmıştım. Isparta’da başarı için nasıl bir sıralama olması gerektiğini sordu. Benden sıralama istedi. Ben o gün için sayın genel başkana bir sıralama verdim. Aynısını Gürsel Tekin ile paylaştım. Isparta’ya geri geldim. Gürsel başkandan bir ricam oldu. Yüksek Seçim Kurulu’na verilmeden sıralamanın bana okunmasını istedim.

RAMAZAN GÜL’ÜN
ADINI DUYUNCA SOLUĞU
ANKARA’DA ALDIM

Son 1 hafta kala Ramazan Gül ismini duymaya başladık. Birinci sırada Ramazan Gül’ün olduğu bilgileri almaya başladım. Partiyi düşündün. Nabız yokladım. Kamuoyunun Ramazan Gül’e sıcak bakmadığını biliyorum. Örgütler karşı. Milletvekili 5’den 4e düştü, oyu artırmak gerekiyordu. Hemen Ankara’ya gittim. Ramazan beye kişisel olarak karşı değildim ama parti çıkarları her zaman için önde tutarım. Ramazan bey değil, babam olsa yine partimin çıkarını düşünürüm. Ankara Genel Merkeze vardım. Milletvekili aday sıralamasında etken olan kişilerle görüşmek istedim. Genel Merkez ana-baba günü. Cuma gitmiştim, Cumartesi ve pazara kaldım. Pazartesi listeler YSK’ya verilecek. İçimde bir sıkıntı vardı. Gerisin geriye Isparta’ya döndüm. Afyonkarahisar’a geldiğimde Gürsel Başkanın sekreteri aradı. Beni beklediklerini söyledi. Ben Afyonkarahisar’da olduğumu söyledim. ‘Acil ise telefonla görüşeyim dedim.

RAMAZAN GÜL ADINI DUYUNCA…
İL BAŞKANLIĞINDAN AFFIMI İSTEDİM

Akşam saatleri 9 filan. ‘Gelmene gerek yok, ben sana verdiğim sözü yerine getiriyorum. Isparta sıralamasını okuyorum. 1.Ramazan Gül, 2) İrfan Bakır, 3) Tanseli Çakmak, 4) Naci Yoldaş’ dedi. Ben deliye döndüm.  Ramazan diye yanımda il yönetiminden arkadaşım vardı. Bağırdım, çağırdım, sinirlendim. Gürsel Başkan ‘başkan biliyorum agresifsin ama bunda yapılacak bir şey yok. İtirazın varsa buyur telefonu genel başkanımıza veriyorum’ dedi. Genel Başkana verdi ‘hayrola başkan neden bu kadar kızdın’ dedi. Ben durumları anlattım. Oradan-buradan-şuradan derken, biraz sohbet ettikten sonra ‘milletvekili sayısı 5’e düştü, daha fazla oy almamız gerektiğini diyen sensin. Demokrat Parti kökeninden gelen bir isim. Demokrat Parti’nin oyunu CHP’ye alarak 1 milletvekilliği banko yapıp, ikinciye doğru gideriz’ dedi. Ben de ‘efendim bir atasözü var. Pirince giderken eldeki bulgurdan olmayalım. Ramazan beye ben kişisel olarak karşı değilim. Ama başarılı olamayız. Yapmayın, etmeyin. Size ve partimiz güvenimiz sonsuzdur. Bizler milletvekili sıralamasını beceremedik. Yetki sizde. Sizin vereceğiniz sıraya saygılıyım. O listeyle birlikte Isparta İl Başkanı olarak beni de görevden almanızı arz ediyorum. Çünkü ben bu sorumluluğu alamam’ dedim.

SIRALAMA GECE DEĞİŞTİRİLDİ

‘Ben seni arayacağım’ dedi ve telefonu kapattı. Gece eve geldim. Deli gibi evde dolaşıyorum. Canım çok sıkkın. Saat 23.30’da genel başkanımızın özel kalemi aradı. ‘Buyurun genel başkanım’ dedim.  ‘Listeyi değiştirdik, birinci sıraya Ali Haydar Öner’i yazdık. Kabul mu?’ dedi. ‘Kabul’ dedim . İtiraz  etme şansım yoktu. Arkasından genel başkan ‘bunun hesabını inşallah bana sordurmazsın’ dedi. Ben de ‘siz sormadan ben gereğini yaparım’ dedim.

2011 SEÇİMİNDE CHP
OYUNU 56700’E ÇIKARDI

CHP o seçimde ikinci parti oldu. 32 bin oydan 56700 oya çıktı. Burada örgütümüzün, sayın Milletvekilimiz Mevlüt Coşkuner’in ve sayın genel başkanımızın başarısı var. Herkesin bir katkısı var. Ama ‘Ali Haydar Öner’in katkısı yoktur’ derlerse yazık ederler, nankörlük ederler. 

VERDİĞİM LİSTEDE 1.SIRADA
ALİ HAYDAR ÖNER VARDI

Ben isteseydim kendimi milletvekili aday listesinde başa yazdırırdım. Ama benimle de başarıya ulaşamayacağımızı biliyorum. Benim için her zaman partimin menfaati ön planda olmuştur. Sayın Genel Başkanımızla aday adaylığı sürecinden sonra yaptığımız görüşmede Isparta için teklif ettiğim listenin birinci sırasında Ali Haydar Öner vardı.

 

Son32 Özel Röportaj

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER