Siyaset Kazanı

Siyasette gündem yerel seçimler. Zaman olarak daha epey bir gün var ama kamuoyunda bazı düşünceler şimdiden şekillenmeye başladı. AK Parti Genel Başkanı ve MHP liderinin yerelde ittifak yapılacak açıklaması, İYİ Parti ile CHP’nin kulisleri belki de yerel seçimlerin bu kadar erken konuşulmasına önayak oldu.

Bugünü saymazsak 191 gün var. Yani 6 aydan az fazla. O güne kadar çok şey değişir elbette ama bugünlerde şekillenen bazı şeylerde kalıplaşacaktır. Peki Yalvaç siyasetinde neler oluyor? Kimler adaylık düşünüyor? Kimlerin şans yüzdesi fazla? Bugün bu konuyu enine boyuna bir inceleyelim.

Yalvaç, Yalçın Bulgurcu’dan bu yana iktdar partisinden belediye başkanı seçemedi. Bunun en büyük nedeni de gösterilen adayların seçmen tarafından benimsenmemesi oldu. Yalvaçlı seçmen, ‘Biz sizin istediğinizle değil, bizim istediğimizle Yalvaç’ı yöneteceğiz’mesajını her seçimde verdi.

Kimi zaman oldu parti teşkilatlarını, kimi zaman yanlış yönetim gösterdiğine inandıkları başkanları cezalandırdı ve koltuğundan indirdi.

Peki bu kez ne düşünüyorlar?

Yalvaç’ta yenilikçi, proje üreten, genç, dinamik, her kesimle barışık ve üretken bir belediye başkanı seçilmesi herkesin arzusu.

Yalvaç için gecesini gündüzüne katacak, ilçeye yapılması gereken projeler için ilgili Bakanlıklarla, milletvekilleri ile sürekli diyalog içerisinde olacak biri olmalı ki, iş yapsın isteniyor.

Şu ana kadar adı belediye başkanlığı için geçen adaylar arasında genç yaşta olanlar ağırlıklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu adayları sorduğumuz Yalvaçlı seçmen, adayları hem siyasi yönden hem ticari yönden hem de çevresi bakımından değerlendirerek açıkça tercihini belirtmese de birkaç isim sıralıyor.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Isparta Şube Başkanı, inşaat sektöründe adından söz ettiren, AK Parti Yalvaç İlçe Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Alperen Özer, bu özellikleri ile diğer rakiplerinden birkaç adım önde gidiyor diyebiliriz. Dernek başkanlığı görevi ile tüm kesimlerle irtibat halinde olan, işadamı olma vasfı ile de yöneticilik kabiliyeti bulunan Özer’in iktidar partisinde etkin bir görevde bulunması siyasi kimliğini de güçlendiriyor. İşte bu kriterlerde Özer’i diğerlerinden bir adım öne alıyor.

Parti genel merkezi bu kez aday belirlerken hangi kriterleri göz önünde tutacak? Hangi aday adayını aday yapacak? Halkın bu tercihlerini dikkate alacak mı? Biz bunları önümüzdek süreçte hep beraber göreceğiz. Adayların belirlenmesinin ardından belediye başkanlığına kimin seçileceğini 1 ay öncesinden tahmin etmek yazının başında bahsettiğimiz nedenlerden dolayı hiç zor olmayacak.

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER