Satıcı Çok Alıcı Tek


 

​Isparta'nın modern meyveciliğe geçiş sürecine çok önemli katkılar veren SDÜ Ziraat Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Abdullah Kankaya, elma pazarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Elmanın 10 yıl öncede 1 TL'den satıldığını hatırlatan E. Yard. Doç. Dr. Kankaya, şöyle konuştu:

VERİM VE KALİTE ARTIRILMALI

 

​"Elma o günde 1 TL civarında idi, bugün de öyle. Ama işçilik fiyatları, fidan fiyatları, gübre fiyatları, mazot fiyaları aynı deği. O zaman ne yapmak gerekiyor. Üretim miktarını, verimi artıracak tedbirler almak gerekiyor. Çiftçilerimiz ya da işin uzmanları az meyve olunca 'don, dolu' diyor. Bunun da çözümü bulundu. Dona ve doluya karşı tedbirler almamız gerekiyor. Pervane sistemleri geliştirildi. Devlet pervane sistemlerine yüzde 50 hibe destek veriyor. Verimi artırıcı tedbirler alınması gerekiyor. Üretimin ve kalitenin artması gerekiyor. İhracat pazarlarının mutlaka artması gerekiyor. İnsanların gezmesi gerekiyor. Dünyada nereye ne satılıyor. Oralara gitmek gerekiyor."

 

BİZ DE ALICI HAKİMİYETİ VAR

AVRUPA'DA GÜÇ SATICIDA

 

​Elma Tarım Yönetim Kurulu Başkanı E. Yard. Doç. Dr. Kankaya, Isparta'da tek kalemde 20 bin ton elmayı temin edebilecek firma ya da kooperatif bulunmadığını da belirterek şöyle devam etti:

​"Bu işi Avrupa çözmüş. Daha önce İtalya'ya gitmiştik. Bahçeleri gezdik, orada  kurulan bir birliği gezdik. Oranın en küçük birliği idi. 5500 ortağı var, 250 bin ton elma üretimleri var. Bütün depolar tek elden yönetiliyor. Siz elmanızı veriyorsunuz, elmanın fiyatı zaten belli. Size bu parayı 5 defada ödüyor. Girdilerini temin ediyor. 5500 üye için tek yerden gübre aldığınızı düşünün. Daha ucuza alırsınız. Satışta hakettiğinizin üzerinde satıyorsunuz. Satıcı tek, alıcı çok. Burada  satıcı üstündür. Burada alıcı tek, satıcı çok. Temel sorunlardan birisi bu."

 

 

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Son 32 sorumlu tutulamaz. (Bkz. Kullanım Şartları ve Gizlilik İlkeleri) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER