Sanat Köprüsü

Kayseri'de seramik alanında lisans eğitimi aldıktan sora 2 yıl çini alanında desinatörlük yaptıktan sonra SDÜ'de yüksek lisans için Isparta'ya gelen Hakan Farsak, geleneksel sanatın yaşatılması adına bir ilki başardı. Kendisi gibi çini ustası olan eşi Tuğba Farsak ile birlikte 2 yıl önce Isparta'da San'Atölye'yi kuran Hakan Farsak, çini sanatının sadece müzelerde korunarak değil hayatın içinde kullanılarak yaşatılması gerektiğine inanıyor.

3-(2).jpg

Hakan-Tuğba Farsak çiftinin sahibi olduğu Çelebiler Mahallesi eski Sümerbank Caddesi üzerindeki San'Atölye'de iç ve dış mekanlarda çini ve seramik dekarasyon uygulamaları ve kişiye özel hediyelik eşyaların üretimi ve satışı yapılıyor. Atölyede ayrıca çini sanatını öğrenmek isteyenler için kurslar düzenleniyor. 2013 yılında İstanbul'da düzenlenen bir yarışmada 'geleceğin ustası' seçilen Hakan Farsak, amaçlarını, hedeflerini ve girişimcilik öykülerini Akdeniz'e şöyle anlattı:

KOSGEB DESTEĞİYLE

ATÖLYE KURDULAR

"Kayseri'de seramik alanında lisans eğitimimi aldıktan sora 2 yıl çini alanında desinatörlük yaptım. Daha sonra yüksek lisans için Isparta'ya geldim. Isparta'da yüksek lisans eğitimi alıyorum. Burada eşimle tanışıp, evlendim. Eşim KOSGEB destekli girişimcilik kurslarına katıldı. KOSGEB desteğiyle birlikte sanatımızı icra etmek için 2 yıl önce atölyemizi kurduk. Orada çini ve seramik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Böyle bir atölye Isparta'da bir ilk. Eşimle birlikte ortak çalışmalar ve tasarımlar yapıyoruz.

YARIŞMALARA KATILIYORLAR

SÜREKLİ ÖDÜL ALIYORLAR

Eşim bu alanda katıldığı bir yarışmada birincilik ödülü kazandı. Onun dışında benim katıldığım yarışmalarda aldığım ödüller oldu. 2013 yılında İstanbul'da düzenlenen bir yarışmada 'geleceğin ustası' olarak seçildim. Özel ödüllerimiz oldu. Sürekli bu türlü yarışmalara katılıyorum. Kendimizi geliştiriyoruz, yenilikler geliştiriyoruz. Bu sanatımızı insanlara, halkımıza tanıtmaya çalışıyoruz.

3-(4).jpg

SERGİLER AÇARAK ÇİNİ

SANATINI HATIRLATIYORLAR

Öğretmenler Günü başta olmak üzere bazı özel günlerde sergi açıyoruz. Yaptığımız ürünleri anlatıyoruz. Çiniden bahsediyoruz. Atölyemizde böyle çalışmaları yapabileceklerini, kendi hediyeleri kendileri hazırlayabileceklerini söylüyoruz. Yine bizim yaptığımız ürülerden satın alabileceklerini söylüyoruz.

ÇİNİ VE SERAMİK SANATINI ÖĞRETİYORLAR

Çini ağırlıklı ama seramik ürünler de yapıyoruz. Hepsi el emeği. Tabağın pişirilmiş halini zımparaladıktan sonra desenlerimizi işleme yapıyoruz. Boyama yapıyoruz, sonra fırınlama yapıyoruz. Yaptığımız ürünleri showroom kısmında satışa sunuyoruz. Öğrencilerimize yönelik özel derslerimiz oluyor. Onlara çini ve seramik sanatımızı öğretiyoruz. Kursta kendilerine ürünler yapıyorlar. Bazı kurumlarla ortak çalıştığımız kurslarımız oluyor. Belediyemiz destek verdi ISMEK üzerinden kurslarımız oldu. Atölyemizdeki imkanları kullanarak kurs verdiğimiz zamanlar oldu. Belgelerini ya ISMEK ya da Halk Eğitim üzerinden veriyoruz.

GELENEKSEL ÇİNİ SANATA YOK OLMAMALI

Özel eğitim alabilecek öğrencilerimize ulaşmak istiyoruz. Üniversitedeki hocalarımızla ortak BAKA projesi yapmıştık. 2 aylık kurs programımız oldu. Sonuçta sergimizi de açtık. İlerleyen zamanda bu tür faaliyetlerimiz ve ortak çalışmalarımız olacak. Geleneksel sanatımızın yok olmaması için kişilerle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu sanatımız biraz zordur. Ama sabır gerektiriyor. Herkes 'yetenek gerekiyor mu' diye soruyor. Biz herkesin, her bireyin belli oranda yeteneği olduğunu biliyoruz. Herkesin bu sanatları öğrenebileceğini söylüyoruz. Herkes yapabilir. Bir ucundan tutup, başlanabilir. En azından nasıl yapıldığını öğrenebilirler. Bu işe başladıklarında çoğu şeyi unutuyorlar. Motive oluyorlar. Bazı öğrencilerimiz var. Bu işi bizden öğrenip de evinde bu işi ticari olarak yapan, internet üzerinden satış yapanlar var.

3-(3).jpg

ISPARTA HALKININ

İLGİSİNDEN MEMNUNLAR

Biz atölyemizi açmadan önce 1-2 kursla başladık. Halk Eğitim Merkezi ve diğer kurumlar üzerinden kurslar açtık. Isparta halkının bu işe ne kadar önem verdiğini gördükten sonra atölye açmaya karar verdik. Isparta'da ilk olması hem avantaj hem de dezavantaj. Halk Eğitim Merkezlerinde bu kursları veren iller var. Ama fırın olmadığı için bizim fırınımızı kullananlar var. Biz bu işe yıllarımızı verdik. Bu işe sanatsal gözle bakıyoruz. Sanatsal ürünler almak isterlerse, hayalindeki ürünleri almak isterlerse bizim atölyemize gelebilirler. Isparta'da ilk olduğumuz için ve yeni olduğumuz için çok tanınmıyoruz. Herkes el sanatlarına gönül vermeli. Zaten bu ilgiyi Isparta'da görüyoruz ve ilerleyen dönemlerde daha ciddi işler yapmayı planlıyoruz."

İLETİŞİM KANALLARI: Çelebiler Mh. 126. Cad Kahraman Apt. 7A/5-Isparta

TEL: 0546 878 38 98

ONLARIN HİKAYESİ...

Müzelerde örneklerini gördüğümüz Çini Sanatımızı, Herkese tanıtmak, sevdirmek ve günlük hayatta kullanılan işlevsel ürünlere dönüştürerek yaşatmak amacımız. Geleneksel yöntemlerle aslına uygun olarak yeniden üretip ve özgün tasarımlarımızla çini sanatımızı yeniden yorumlayarak çağdaşlık kazandırmayı planlıyoruz. Çini Sanatımızın sadece müzelerde korunarak değil, hayatın içinde kullanılarak, tüketilerek ve yeniden üretilerek yaşatılabileceğine inanıyoruz. Devlet ve özel sektördeki kuruluşların markalarıyla Çini Sanatımız arasında bir köprü kurup, kurumlara özel tasarladığımız çinili hediyelerle, Çinilerin kurumsal hediye olarak tercih edilmesini sağlayacağız. İç ve dış mekanlarda çini ve seramik dekorasyon uygulamaları ve kişiye özel hediyelik eşyaların üretim satışını yapacağız.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER