Muharrem Mâtemi, Aşûre Geleneği Ile Bitiyor

Alevi Bektaşi topluluğunda Kerbela olayı nedeniyle Muharrem Ayı’nın 1.günü başlayan matem orucu bitti. Orucun bittiği ilk gün her yıl olduğu gibi bu yıl da Yakaören Aslan Baba Türbesi’nde aşure ikramında bulunulacak. 11 Eylül Çarşamba verilecek yemek ve aşure ikramının, asırlık bir gelenek olduğu biliniyor.

Muharrem Ayı’nın matemini bitiren aşure geleneği takvimi şöyle:

-11 Eylül Çarşamba Yakaören Aslanbaba Türbesi

-12 Eylül Perşembe Yakaören İsmail Baba Türbesi

-14 Eylül Cumartesi  Gönen Balım Sultan Türbesi

-14 Eylül Cumartesi Baladız Sinan Dede Türbesi

-15 Eylül Pazar Baladız Tezmehmet Dede Türbesi

- 15 Eylül Pazar Çünür Mahallesi

-15 Eylül Pazar Aliköy Hatip Dede Türbesi

- 21 Eylül Cumartesi Baladız Ali Beşir Dede Türbesi

-22 Eylül Pazar Aliköy Sem-i Kamer Dede Türbesi

AŞURE’NİN ANLAMI

Anadolu'da çeşitli hububatlardan pişirilen, Aşure Nuh tufanı ile ilgili bir rivayet dolayısıyla yapılır. Rivayete göre gemidekilerin yiyecekleri tufan boyunca bitmiş, erzak çuvallarının dibinde kalan az miktardaki yiyecekler tek bir kazan içerisinde birleştirilerek yemek yapılıp yenmiştir.

Alevî inancında Aşûre Günü ve Muharrem Mâtemi

Alevîlerde, Hüseyin'in Kerbelâ'daki acısı başta olmak üzere On iki İmamlar'ın acılarını anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Muharrem Matemi'nin amacı: Bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir.

Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu'nun temel ilkesidir. Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Matemden amaç, kendine eziyet yapmak değil, kötülük ve katliamların bir daha olmaması adına anmak ve unutmamaktır.

Kerbelâ katliamında hasta olması nedeniyle İmam Zeynel Abidin'in kurtulması ve Ali'nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah'a şükredilir. Bu nedenle Muharrem mâtemi, aşûre geleneği ile biter. 12 gün orucun ardından Aşûre Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşûre yenilir ve dağıtılır.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER