Marem'den Parfüm Bitkileri Çalıştayı

 

Eğirdir MAREM Müdürlüğü Konferans salonunda yapılan 
Çalıştaya; Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Telci, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Nurhan Yıldırım, TAGEM Tarla Bitkileri Daire Başkanı Dr. Ayten Salantur, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan Güler, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognosi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Özek, Erdoğmuş Parfüm Sanayii (EPS Fragrance) Firma Sahibi Hüseyin Erdoğmuş, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesinden Güner Gençer, Eğirdir Belediyesi Eski Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Daire amirleri, özel sektör temsilcileri katıldı. 

Çalıştayda; gül, lavanta, papatya, kekik, biberiye, nane gibi parfüm bitkilerinin geleceği, sektöre ait süreç iyileştirme çalışmaları, rehber hazırlanması, sorunlar, çözüm önerileri ve çözüm üretecek kurumlar konularında beyin fırtınası yapıldı. 

BAKA ile MAREM, parfüm bitkileri sektöründe ilgili kurum ve kuruluşların destekleriyle önemli bir çalıştaya daha imza attı. 

Konu başlıkları gül ve lavantanın yanısıra papatya, biberiye, misk adaçayı, nane, ölmez otu gibi diğer parfüm bitkileri olacak çalıştayda dünya gülyağının yüzde 60’ını, lavanta, kekik, defne, adaçayı gibi çok sayıda parfüm bitkisinin üretildiği ülkemizdeki sektörün paydaşları biraaraya gelme fırsatı buldu. Sektörün durum tespiti, sorun ve çözüm önerileri ve yol haritasının belirlenmesi hedefiyle yapılan çalıştayda “Parfüm Bitkileri Yetiştirme Tekniği”, “Parfüm Bitkileri Ar-Ge” ve “Parfüm Sektör Analizi” olarak 3 çalışma grubu oluşturuldu. Sonuç raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER