''kış Sporları''nın Kalbi Davraz Için Büyük Müjde: 45 Milyon Tl

-10 MERKEZ YER ALIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 2018 Yılı Yatırım Programı'nı yayımladı. Toros Dağları'nın zirvesinde kurulu 2 bin 637 rakımlı Davraz Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi için de yatırım öngörülüyor. Zira aralarında Isparta'nın da bulunduğu 10 ilde ''Kış Turizmi Altyapı Uygulamaları'' başlığı altında yatırımlar gerçekleştirilecek. Total yatırım değeri ise 45 milyon TL.

2018 Yılı Yatırım Programı Resmî Gazete'nin 16 Ocak 2018 Salı tarih ve 30303 sayılı Mükerrer baskısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2018 Yılı Yatırım Programı'nda Isparta, Aksaray, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Kars, Kastamonu ve Kocaeli için ''Kış Turizmi Altyapı Uygulamaları (DAP- KOP)'' Ödeneği ayrıldı

Bu bağlamda 10 il için 2018 Yılı Yatırım Programı'na 45 milyon TL ödenek tahsis edildi.

- ISPARTA'NIN YÜKSELEN DEĞERİ: DAVRAZ

Toros Dağları'nın zirvesinde kurulu Davraz, 6 Ekim 2016 tarihinde ''Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'' ilan edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararı, Resmî Gazete’nin 6 Ekim 2016 tarih ve 29849 sayılı baskısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde Kuzey ve Alp Disiplini'nde kayak yapılabiliyor. Davraz, Tur Kayağı ve Snowboard için de uygun. Kar kalitesi yüksek ve doğal dokusu yumuşak olan Davraz, kayakçılara tehlikesiz rotalar sunuyor. Profesyonel kayakçılar için ise 8 - 10 km.'ye ulaşan parkurlar mevcut.

Davraz Dağı Kültür- Turizm- Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde kayak sporunun yanı sıra dağcılık, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü, jeep safari, kamp, off- road, fotoğraf safari, kuş gözlemciliği, endemik bitki fotoğrafçılığı yapılabiliyor. Davraz Kayak Merkezi'nde mekanik sistem ile 2 bin 150 rakıma kadar ulaşmak mümkün. Davraz'da kayak, 1.650- 2.150 rakım arasında gerçekleştiriliyor ve 13 pist bulunuyor. Ancak biri tehlikeli olduğu için kayak sporuna açılmıyor. Diğer 12 pistin total uzunluğu 23 bin 500 metre.

Davraz, aynı zamanda ''Türkiye'nin Önemli 122 Bitki Alanı'' içerisinde yer alıyor. Davraz'da Uluslararası Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) de önemli çalışmalar yürütüyor. Davraz, yatırımlar sayesinde Isparta'ya yeni idealler ve rotalar da açıyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü yeni kuşaklara eğitim veriyor. Uluslararası olimpiyatlar için sporcu yetiştirmeye çalışıyor. Şuan Isparta'da Kayak Sporu Lisansı alan 600 öğrenci bulunuyor. Davraz, Merkez İlçe'ye 26; Süleyman Demirel Havalimanı'na 58; Eğirdir'e 23; Antalya Uluslararası Havalimanı'na 125 km. mesafede. Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, 24 saat internet üzerinden izlenebiliyor: http://www.davrazkayakmerkezi.org/Kameralar.aspx

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER