Kirazda Sigorta Düzenlemesi Istiyoruz

Uluborlu Belediye Başkanı Ünverdi, kirazdaki sigorta uygulamalarında yaşanan sorunları Tarım Bakanlığı yetkililerine iletti.

 

Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Uğur Ünverdi, geleneksel cumartesi canlı yayınında kirazın sigorta sorunlarını gündeme getirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde yapılan girişimlerden bahseden Ünverdi, üreticilerin sıkıntıya girdiği konuların çözümü için ilk adımın atıldığını söyledi. Ünverdi, şöyle konuştu:

TARIM BAKANLIĞI’NDAN DAVET

Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Volkan Mutlu Coşkun beyle kirazın sigortalanması ile ilgili sıkıntıyı anlatmıştık. Beni Ankara’ya davet etmiştim. Bu davet doğrultusunda Ankara ziyaretimiz oldu. Tarım Sigortaları Daire Başkanımız Bekir Ergüdümlü beyle görüştük. Bekir bey tarım sigortaları konusunda yetkili bir arkadaşımız.

TARSİM KİRAZİ İHRACAT ÜRÜNÜ GÖRÜLMÜYOR

Uluborlu’nun sıkıntısı şu. Kiraz ihracat ürünü olduğu için TARSİM değerlendirme kriterlerinde ihracat ürünü gibi görmüyor. Kirazın üzerinde dolu, bere izi varsa yüzde 20 kalite kaybı vardır gibi değerlendiriyordu. İkinci bir konuda çiçeklenme dönemi. Kirazda don hasarına karşı çiçeklenme dönemi öncesinde değerlendirme yapılıyordu. Kirazın hassas olduğu dönem sigorta kapsamında değil, daha direnci yüksek olduğu dönemde sigorta kapsamımda. Üreticimiz adına bu sıkıntıların gündemine oluşmasını ifade ettik.

ÜRETİCİ ADINA MÜCEDELE EDİYOR

Kirazda yağmur dolayısıyla oluşan çatlağın TARSİM kapsamına alınmasıyla ilgili mücadelemiz olmuş ve işi başarmıştık. Yağmurdan Kirazda oluşan çatlak sigorta kapsamına alındı. Bunlar mücadele etmekle oluyor. Bölge adına bu anlamda mücadelemizi devam ettireceğiz. “

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER