Isparta’ya Dansı Öğreten Merkez

7 Bölge 7 Dans RDM İşletmecisi Emrah Akar ve Muhammet Enes Akar tarafından hizmet veren merkezin kurslarına yoğun ilgi var.

ÖZEL DERS İMKANI

 7 Bölge 7 Dans RDM İşletmecisi Emrah Akar, alanında uzman eğitmenler eşliğinde çalıştıklarını belirterek, “Partnerli danslarda sadece tango ve latin danslarımız var. Eğitimlerimiz haftada iki gün birer saat şeklinde oluyor. Sınıflarımızın sayısı birebir özel ders niteliğinde oluyor. Maksimum 12-14 kişiye kadar çıkıyoruz. Ayrıca düğünlere gösteri ekibi sağlıyoruz. Birebir özel çalışmalarımız oluyor. Yaz aylarında düğünlerin artması sebebiyle gelin damat kareografilerimiz oldukça artış gösteriyor. Biz 7 Bölge 7 Dans RDM olarak yaklaşık bir yıldır faaliyetteyiz. Normalde 7 yıldır bu işi yapıyoruz.Burası için ileriye yönelik büyük planlarımız yok ama farklı yerlere şubeler açmayı istiyoruz. Tasarım olarak yapmamız gereken değişimler var ama eğitim olarak vermemiz gereken tüm eğitimleri veriyoruz. Dans merkezimizde her bölümün ayrı ayrı profesyonel eğitmeni bulunuyor. Şuan sadece oryantel eğitmenine ihtiyacımız var, henüz başlamadı. Çünkü yeteri kadar talep yok. Şu an için 6 eğitmenle görev yapıyoruz. Her biri kendi alanında gerçekten başarılı, profesyonel insanlar” dedi.

“ANADOLU ATEŞİNDE DANSÇI OLARAK GÖREV ALDIM”

Isparta’yı dışarıda da en iyi şekilde temsil ettiklerini anlatan Akar, sözlerine kendisini anlatarak devam etti:

“2000 yılında Ankara Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunda dansçı olarak başladım. 2003-2004 yılında usta öğreticilik ve antrenörlük belgelirini aldıktan sonra eğitmenliğe başladı. Ankara’da birçok dernekte, Devlet Halk Danslarında ve Anadolu Ateşi’nde dansçı olarak görev aldım. Birçok üniversitenin halk oyunları ekibini çalıştırdım. 2012 yılında Isparta’ya geldim. Isparta’da bu kültür ve sanat etkinliğinin eksikliğini gördüğümüzden dolayı farklı birşeyler yapmak amacıyla çalışma arkadaşlarımızla bir araya geldik.

Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Halk Oyunları Topluluğu kurduk. İki yıl burada devam ettikten sonra bir takım sebeplerden dolayı kapattık. Bu süreç içerisinde 140’a yakın öğrencimize eğitimler verdik. Bunun ardından arkadaşlarımızla birlikte yeni bir oluşum içerisine girdik ve 2013’te bir dernek kurduk ve 20 dansçıyla beraber yeniden başladık. Daha sonra bu sayı giderek arttı, 80 dansçıya kadar ulaştık. Bizim asıl hedefimiz kendi kültürümüzle, uluslararası kültürleri kaynaştırmak” diye konuştu.

“DANS SADECE BİRLEŞTİREN NOKTA”

Bölge 7 Dans RDM kulüpleşmeyi de düşündüklerni aktaran İşletmeci Akar, “İlk işletmemizi dernek olarak 7 Bölge 7 Dans olarak kurduk. 2017 yılına geldiğimizde ise Isparta 7 Bölge 7 Dans’ı silmedik, üzerine sadece RDM’yi ekledik. 7 Bölge 7 Dans RDM olarak faaliyetlerimizi sürdürdük. Şimdi de yeni bir hedefimiz var, yakında yeni bir oluşum içerisine gireceğiz. Gençlik ve Spor Kulübü kuracağız. Biz burada insanlara basitten zora doğru olmak üzere eğitimler veriyoruz. Bunun sonucunda da onlara her oyunu oynayabileceklerini gösteriyoruz. Yeteneksizlik ve ya ben yapamıyorum olayı burada yok. Her insan yürüyebiliyorsa, buradaki oyunları da en fazla 3 ay içerisinde öğrenebiliyor. Bizim amacımız insanlarda sosyalliği oluşturmak, insan ilişkilerinde saygı ve sevgiyi birleştirip stres atmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Yaptığımız iş sadece dans olarak görülüyor olabilir fakat biz dansın yanında da birçok şey veriyoruz. Dans sadece bizi birleştiren bir nokta.

Yıllardır bu işi yapıyoruz ve Nijerya’dan Koreýe 37 ülkeye gittik, gösteriler düzenledik. En büyük hedefim yurtdışında Isparta’yı temsilen bir şube açmak. Orayla baağlantı kurup, Isparta’yı Uluslararası platformda temsil etmek.

ZEYBEKTEN, ROMAN HAVASINA KADAR OYUN VAR

Derneğimizde Ankara Oyun havaları, kaşık havaları, zeybek, harman dalı, çökertme, Kerimoğlu, teke yöresi, Cemilem, yayla yolları, al yazmalık, halay, Roman Havası, Trakya, Trabzon, Karadeniz ve Hopa yörelerine yönelik danslarımıza yer veriyoruz” dedi.

img_0555.jpgimg_0556.jpgimg_0566.jpgimg_0585.jpgimg_0601.jpg

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER