ISPARTA’DA KİMİ SALON AÇILIYOR, KİMİ İSE BEKLEYİŞTE

- Akpınar: Bizim için öncelikli olarak para kazanmaktan ziyade insan sağlığı önemli

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında spor salonlarının 1 Haziran'dan itibaren her gün saat 22:00'a kadar açık olacağını duyurdu. Spor salonlarının belirli kurallarla faaliyete geçirileceği belirtilmesinin ardından  Sağlık Bakanlığı, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde güncelleme yapılarak spor salonlarına ilişkin alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Covid-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolunun virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olduğu, damlacıklarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması ile de hastalığın bulaşabildiği vurgulanan rehberde, bu nedenle hem spor salonu çalışanı hem de müşterinin Covid-19 kapsamında sağlığını korumak için belirlenen kurallara uyması gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklanan tedbirler kapsamında Isparta’da  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu'nca salonlarda geniş hijyen önlemleri alınacak. Spor yapanlar spor ayakkabılarıyla salona girecek ve ateşleri ölçülecek. 

Spor aletlerin, sosyal mesafe kuralına göre yerleştirilmesi öncelikler arasında yer aldı. Ayrıca tek kullanımlık havlular vb. yeni kurallar getirildi.

                Isparta’da salon sahipleri getirilen yeni kurallara uymak için hazırlıklarını sürdürürken bu hafta içi bazı spor merkezlerin açılması bekleniyor.

“Hijyen, sosyal mesafe ön planda”

                Isparta Chakra Fitness İşletmecilerinden Burak Akpınar, yeni düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Üyelerin giriş anından antrenmanda neler yapacağına kadar anlatan Akpınar, “-Spor salonundaki koşu bandı/bisiklet gibi ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilicek. Müşteriler randevu ile kabul edilecek.  Müşterilerin giriş/çıkış saatleri kaydedilecek. Spor salonuna giderken kişisel havlu ve mat gibi malzemeler götürülmeli. Havluların işletme tarafından karşılanması halinde poşetli veya görevli personel tarafından verilecek. Çalışma saatinin ortasında bir saat müşteri alınacak ve genel temizlik yapılacak. Yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme-paspaslama tercih edilecek.  Koşu bantları, bisikletler, ağırlık aletleri vb. düzenli olarak temizlenecek. Temizlik bezleri kullanım alanına göre ayrılmalı ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenmeli. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan spor salonlarının havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli. Spor salonları sık sık havalandırılmalı."

“1 Temmuz itibariyle açmayı düşünüyoruz”

                Chakra Fitness olarak salonlarını temmuz ayının başında açmayı planladıklarını belirten Akpınar, “Biz acele etmiyoruz. Diğer salon ve spor merkezlerinin durumuna göre hareket edeceğiz.  1 Temmuz itibariyle açmayı düşünüyoruz. Bizim için öncelikli olarak para kazanmaktan ziyade İnsan sağlığı önemli. Ticaret ikinci planda önemli olan sağlık” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER