Isparta Istihdam Seferberliğinde Hedef Yükseltti

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda Nisan ayında gerçekleştirilen ikinci oturumda alınan kararlar ve hedeflenen istihdam rakamlarının değerlendirmesi yapıldı.

Isparta iş gücü ve istihdam verilerini paylaşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gürsel Öksüz, işsizlik rakamlarında düşme eğiliminin devam ettiğini kaydetti. İl Müdürü Öksüz, istihdam seferberliği çalışmaları kapsamında 2019 yılında Isparta’da ortaya koydukları 7 bin kişilik istihdam rakamlarının bakanlık tarafından 9 bin 500’ye çıkarıldığını söyleyerek, yıl sonu itibariyle bu hedefe ulaşacaklarını söyledi. 

Üniversite öğrencilerine yönelik uygulanan Sosyal Çalışma Programı hakkında katılımcılara bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Mustafa Hoke, nüfusa göre en yüksek kontenjanın Isparta’ya ayrıldığını kaydetti. İl Müdür Yardımcısı Hoke, engelliler ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurma adına ise yapılan çalışmayla 20 projenin bakanlığa gönderildiğini de iletti.

Engeli ve eski hükümlü kendi işini kurma projesine dahil olarak bakanlıktan destek bekleyen dezavantajlı girişimcilerde toplantıda yerini alarak, projeleri hakkında kurul üyelerine bilgi sundular.

İşsizlik oranlarındaki düşüşün memnuniyet verici bir durum olduğunu ve yeni istihdam sahaları yaratmak adına çalışmalara devam edeceklerini söyleyen Vali Ömer Seymenoğlu, “Bakanlık tarafından Ispartamız için hedeflenen istihdam hedefleri yeniden revize edildi. Bizim hedeflediğimiz 7 bin istihdam rakamı Bakanlık tarafından 9 bin 500’ye çıkartıldı. Şuna kadarda bunun yüzde 53’ünü gerçekleştirmiş durumdayız. Belirtilen rakama el birliği ile çalışarak yıl sonu ulaşacağız. Engelli ve hükümlüler özel ilgi alanımızda. Dezavantajlı gruplarımızın istihdamına yönelikte özel çalışmamız var. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurması için başlatılan ‘Kendi işini kurma projesi’ kısa sürede başvuru sayısı 2’den 20’ye yükseldi. Bu projede emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Gündemdeki maddelerin görüşüldüğü toplantıda kurul üyeleri, işsizliğin azaltılması, istihdamın, düzenlenecek kurs ve programlarla işgücü niteliğinin artırılmasına yönelik görüşlerini paylaştılar. 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER