ISPARTA, İHRACATTA HEDEFİNE ULAŞACAKTIR

ITSO Başkanı Tutar, koronavirüs sürecinin Isparta’yı dış ticaret hedefinden alıkoymayacağını belirterek “2023’te 500 milyon dolarlık ihracat” dedi.

Tutar, Mart ayı ihracat gerilemesinin normal olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Tüm dünyanın başına bela olan koronavirüs sosyal ve ekonomik hayatımızı derinden etkiledi. Uluslar arası ticaretten etkin bir rol üstlenen ülkemizin sınır ötesi ticareti neredeyse durma aşamasına gelmiştir. Bu sadece Türkiye için değil, tüm dünya ülkeleri için geçerlidir.

İhracatta istakrarlı bir artış eğiliminde olan Isparta, 2023’e 500 milyon dolar hedefi ile yürüyor. İnşallah bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Koronavirüs salgını ve oluşturduğu olumsuz etkinin hedefimizden geri kalmasına izin vermeyeceğiz. Isparta, istikrarlı artışını sürdürüp 2023’de 500 milyon dolar dış ticaret hedefini yakalayacaktır.

Mart ayı ihracat rakamlarına baktığımızda doğal olarak bir düşüş söz konusu. Koronavirüs salgını nedeniyle gümrük kapılarının kapalı olması ihracatımızda mart ayına özel bir düşüşe neden oldu. Mart 2019’da 24 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken Mart 2020’de koronavirüs krizinin pik yaptığı bir dönemde ihracatımız 18.6 milyon dolara geriledi.

İhracat verilerimize baktığımızda en çok ihracat yaptığımız sektör madencilik. Blok mermer ihracatımız mart ayında maalesef 2 milyon dolar seviyesine kadar düştü. Yıllık bazda ortalama 4 milyon dolarlık ihracat yaparken ülkemizin yaşadığı bu zorlu süreçte mermer ihracatımız yüzde 50 azaldı.

İlimizin en çok ihracat yaptığı ülke mart ayında değişti. İlk kez Çin birinci sırada yer almadı. Bunun nedeni malum sebepler. En çok ihracatı Özbekistan’a gerçekleştirdik. Ispartamızdan Özbekistan’a meyve bahçeleri kurumu için fidan, çit ve tarım makineleri ihracatı yapıyoruz.

Ispartamızın ihracatında mart ayında yaşadığımız düşüş, belki nisanda da devam edecek. Ama ülkemiz bu koronavirüs belasınıdan kurtulduktan sonra istikrarlı büyümesine devam edecektir. Ispartamız elde ettiği yurt dışı pazarlarını koruyacak, yeni pazarlar bularak ihracatını artırmaya, ülkesine ekonomik katkı sunmaya devam edecektir.”

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER