Inşaat Sektörü Için Tam Çözüm Değil

Danıştay’ın planlı imar yönetmeliğinin bazı maddelerindeki yürütmeyi durdurma kararının kaldırlıması, bazı maddelerin iptaline ilişkin talebi reddetmesi kararı sonrası gözler inşaat sektörüne çevrildi. İnşaat sektöründe yatırımları durduran Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı üzerinden 4 ay sonra çıkan yeni karar sektörde az da olsa rahatlama sağladı. Ancak yatırımcılar, yatırım ortamı tam beklendiği gibi bir karar olmadığını belirtiyor.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ VE

MİMARLAR KONUYU DEĞERLENDİRDİ

Danıştay’ın kararı sonrasında planlı imar yönetmeliği kapsamında eskiden emsal dışı sayılan balkonlar artık emsal içinde sayılacak. Bu da yatırımlarda müteahhitler ve arsa sahipleri açısından m2 kaybına neden olacak.

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası yönetimi, Danıştay’ın son kararı sonrasında biraraya gelip, değerlendirme yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, Danıştay’ın kararının biraz da olsa sektörde yatırım eğilimine neden olduğunu belirtti.

GÖÇER: DÜZELTME KARARI ÇIKABİLİR

Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Mimar Semih Göçer de en son karara göre balkonların emsal dışı sayılamayacağını söyledi. Balkonların emsal içi gösterileceğini, sadece merdivenlerin emsal dışında olduğunu belirten Göçer, “söz konusu karar sektörümüz için tam çözüm olmadı. Yine de müteahhitler açısından, arsa sahipleri açısından bir kayıp var. Danıştay süreci devam ediyor. Bakanlıktan yeni bir düzeltme kararı çıkabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER