HEPİMİZ İÇİN KUTSAL DEĞER YAŞAM HAKKI

Isparta Baro Başkanı Av. Ünsal Çankaya,  5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla konuk olduğu canlı yayın programında koronavirüs  sürecini ve avukatlara olan etkisini anlattı.

 İşte o açıklamalar:

HERŞEY KAZANÇ DEĞİLDİR

“Savunma mesleği yargının kurucu unsuru ve vazgeçilmez bir parçası. Savunma ayağını biz avukatlar oluşturuyoruz. Her yıl 5 Nisan’da kutluyoruz. Bu yıl bu önemli günü içimize sindiği gibi kutlayamadık. Biz avukatlar için en kutsal değer; Yaşam Hakkı. İçinde bulunduğumuz süreç içerisinde evde kalmaya imkanına sahip olmuş bir meslek grubuyuz. Evet ekonomik anlamda bir takım fedakarlıklar yapmamız gerekiyor. İşlerde azalma olacak, belki durma noktasına gelecek. Ama her şey kazanç değil. Bir çok işçi, sağlık çalışanı, Emniyet çalışanı, Belediye çalışanı sokaklarda kahramanca görevlerine devam ediyor. Evet ekonomik olarak fedakarlık yapacağız ama evde kalacağız. Kutlamaları gelecek yıl daha büyük bir coşku ile yapacağız. Bu senelik böyle olsun.

 

ACİL DURUMLAR DIŞINDA

MAHKEMELER ERTELENDİ

30 Nisan’a kadar duruşmalar ertelendi. Tutulu ve acil işler haricindeler ertelendi. Burada düzenleme yapılırken hukuki yönde mağduriyetlerin önüne geçilmesi de amaçlanıyor. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma kararı almak zorundasınız, mahkeme bunu değerlendirip karar verebilir. Mahkemeler acil işleri yapabiliyorlar. Tutuklu olan işlerde mahkemeler duruşmayı gününde alıyorlar. Avukatlar mazeret vermişlerse, veya gitmedikleri durumda dava görülmüyor. Avukat gittiği taktirde mahkeme tutukluluğu gözden geçiriyor. Esasa ilişkin bir işlem yapmıyor. Bunun ötesinde yargılamanın esasına ilişkin hususlar erteleniyor.  Bu erteleme HSKY’nın tavsiye kararı ile haftalıktı. Ama Türkiye genelinde karışıklıklar oldu. Dolayısıyla bir düzenleme yapıldı. Duruşmaların ertelenmesi hususunda yasa ile HSYK’ya yetki verildi. HSYK’da bu kararı aldı. Şu anda dava açmak mümkün ancak dosyanız 30 Nisan’a kadar bekletilecek.

ADLİYELER EN RİSKLİ YERLER

Adliyeler esnek çalışmaya geçtiler. Her kalemde 1 memur çalışıyor. Adliyeler herkesin girip-çıktığı yerler. Çok ciddi yayılma ortamı. Bütün memurların çalışması büyük riskti. Dolayısıyla oradaki hareketliliği kaldırma adına her kalemde  1 personel çalıştırılarak sistem işletiliyor. Cezaevinde de önlemler alındı. Alınan önlemler sayesinde en güvenli yerin cezaevi olduğunu düşünüyorum. Çalışanlar eve gitmeden önce 15 gün izole oluyor, sonra evine gidiyor.”

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER