Hasan Özbek Yazdı

5 Aralık Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Avrupa’da kadın hakları yok iken, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinde vardı. 2019 yılında kadına şiddet olaylarının engellenmesinde dünyada gerilerde kaldık. Nasıl kalmayalım ki. Hemen hemen her gün genç kızlarımız, kadınlarımız şiddet olaylarında öldürülüyor. Bu nasıl iş? Neden önleyemiyoruz? Bu konuda bir iki defa yazmak mecburiyetinde kaldım, yazmaya da devam edeceğim. 

Ben bir köylü çocuğuyum. İlkokulu köyde okudum. Kadının neler çektiğini gördüm yaşadım. Hatta rahmetli annem “Ben sırtımda ekin taşırken sana hamileydim” diye anlatırdı. Gündüzleri öküz ve inek derisini ıslatarak gece bana çarık diktiğini söylerdi. İstiklal savaşında sırtında top mermisi, cephede erkeklerle beraber savaşan kadınlarımız vardı. Bu kadar cefa çeken kadınlarımız 21. Yüzyılda şiddet olaylarında hem de çocuğunun yanında öldürülüyor. Bu durumun kimlere faydası var. Öldürenlerin hiç mi annesi, kız kardeşi aklına gelmiyor.

Peki bu olayları nasıl önleriz.

a) Önlemek ancak çağdaşlaşmakla olur.

b) Mustafa Kemal Atatürk Batılaşmayı öngörmüştür. Atatürk, “yüzümüzü Batılaşmaya çevirmemiz lazım” demiştir.

c) Bu ülke beyinleri çürümüş ve kiraya verilmiş insanlardan kurtarılmalıdır.

d) Kanunlarımızı toplum yararına uygulamalıyız. Hakim önce ağırlaşmış müebbet hapis veriyor sonra iyi halden müebbette çeviriyor. Katilin iyi hali olur mu? Galiba sanık kravat taktı.

Kadına şiddet olaylarının başta gelen sebeplerinden biri de 21. Yüzyılda kadının halen ikinci sınıf insan olarak görülmesi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 250 bin liraya adeta bir ev bedeli karşılığında evlendiriliyor. Hatta küçük yaştaki kızlarımızın evlendirilmesi için başlık parası veriliyor. 2019 yılında bu hiç yakışmıyor. Küçük yaşta çocuklarımıza kadın-erkek sevgisini aşılamalıyız. Kanunlarımızın tam olarak uygulanması, toplum olarak kadına karşı birlik ve beraberlik halinde hareket edilmesi lazım.

Tüm siyasiler bir masa etrafında toplanmalıdır. Kadına karşı şiddet olaylarında önlenmesi için “TEK SES OLARAK HAYKIRMALILAR”dır. Aynı anlayışla kurumlarımızın da kadına karşı şiddet olayında tam olarak görevini yapması gerekir.

Yarının gençleri ülkemizi idare edecektir. Acaba biz iyi miras mı bırakıyoruz. Ülkemizde milyonlarca ruhsatsız silah var. Buna bir çeki düzen vermeliyiz. Hatta 16-18 yaşlarında gençlerde dahi silahlar var.

DÜNYA AYA GİDERKEN, BİZ HALEN KADINA ŞİDDET OLAYLARIYLA UĞRAŞIYORUZ. KADINA ŞİDDET OLAYLARININ ÖNLENMESİ MUSTAFA KEMAL’İN DEDİĞİ GİBİ BATILAŞMA VE EĞİTİMLE OLUR. EĞİTİMSİZ TOPLUMLAR KALKINAMAZ, YERİNDE SAYAR.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER