‘gıda Enflasyonun Çözümü Tarıma Dayalı Kooperatiflerdir’

Aydın, gıda enflasyonunun ancak tarıma dayalı kooperatifler üzerinden düşürülebileceğini Bakana iletti.

Isparta Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Türkiye Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı Barış Aydın, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği’nin geçtiğimiz ay yapılan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Türkiye Milli Kooperatifler Birliği’nin ilk ziyareti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a oldu. Ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Barış Aydın, tarıma dayalı kooperatifler hakkında söz alarak Bakan Pekcan’a bilgi verdi. Sorunları ve talepleri aktardı. Aydın, gıda enflasyonunun ancak tarıma dayalı kooperatifler üzerinden çözülebileceğine dikkat çekti. Kayıtlı ekonominin kooperatiflerde esas olduğunu kaydeden Aydın, Isparta’da tarımsal kooperatifçilik hakkında da bilgi verdi.

38775468_529882507446992_9049767427230924800_n.jpg

ENERJİDE KDV İNDİRİMİ İSTEDİ

Soğuk hava deposu işletmeciliği yapan kooperatiflerin lisanslı depoculukta Ticaret Bakanlığı’nın vermiş olduğu desteklemelerden meyve üretimi yapan soğuk hava deposu işletmeciliği yapan kooperatiflerin ürün bazlı ton başına 25 TL, kooperatifin deposuna elma koyan ortaklara da verilmesini talep eden Aydın, kooperatiflerin kullandığı elektrik enerjisinde  yüzde 18 KDV oranının da kaldırılmasını istedi.

ISPARTA ÖRNEĞİ DİĞER İLLERE YAYILACAK

Türkiye’de örneği tek olan İstanbul yaş sebze meyve halindeki işyeri ile ilgili yaklaşık 1 yıldır yaşanan sıkıntıları dile getiren, Aydın, çözüm önerilerini sundu.  Bakan Pekcan, bu konuda bizzat yardımcı olacağının sözünü vererek bu örneğin diğer illerde de yayılması gerektiğini iletti. Aydın, ‘Bakan Pekcan’ın oluşacak gıda komitesinde bizlerin de yer alması gerektiğini ifade etti’ dedi.

KOOPERATİFLER YASASININ YENİLENMESİ  İSTENDİ

Aydın,”Kooperatiflerle ilgili yaşanan sorunların yıllardır yenilenmesine çalışılan Kooperatifler Yasası’nın yetersizliğinden kaynaklandığı Bakanımıza iletildi. En acil konu, Bakanlık uzmanları ile birlikte çalışılarak Kooperatifler Yasasının yenilenmesi olduğunu ifade ettik’ dedi.

 

 

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Toplantıya TÜRKİYE KOOP heyeti olarak Genel Başkan Muammer Niksarlı; TESKOMB Genel Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı, Ankara Pancar Ekicileri Kooperatif Birliği Başkanı Mehmet Muhittin Bıyıkoğlu, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Ali Sarı, Köy-Koop Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Barış Aydın ve Osman Özkan, Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşpınar, Tarım Kredi Genel Müdürü Ahmet Balcı, Eczakoop temsilcisi Ercan Çetin ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar ve Bakan danışmanları katıldı.

 

 

 

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER