En Ucuz Otobüs Ücreti Isparta’da

Belediye Başkanı Başdeğirmen, Türkiye’de en ucuz halk otobüsü ücretinin Isparta’da olduğunu rakamlarıyla açıkladı, bu konuda yaygara yapanlara sert çıktı: Çayın 1.5 TL olduğu yerlerde hiç öğrenci görmüyorum. Ama 4 TL’den çay satılan yerlerde yer bulamıyorsunuz.

Seçim indiriminin

bedeli 4 ayda

1.050 milyon

 

İYİ Parti Grup Sözcüsü Ahmet Aydoğdu’nun öğrencilere otobüs ücretinin 1 TL’den 1.75’e çıkarılmasına yönelik tepkileri meclis gündeminde getirdi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bu konuya mecliste cevap verdi, bazı gerçekleri açıkladı. İşte Başdeğirmen’in otobüs açıklaması:

 

“Göreve geldiğimiz zaman öğrenci otobüs ücreti 1 TL idi. Bizden önceki yönetim böyle bir karar almış. Alınan karar gereği 1 TL’lik bedel 1 Temmuz’a kadar diye düşünülmüş. Otomatik olarak 1 Temmuz’da öğrenci ücreti eski haline geldi. Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin bizden bir talebi vardı. İnceledik, araştırdık. Öğrenciler için 1 TL bedeli belirlenirken aylık olarak Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne aylık 120 bin TL para verilmesi kararlıştırılmış. Ve bu para ödenmiş. Bizim dönemimizde 4 ay ödendi. Bir de Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin Belediyeye ödemesi gereken 620 bin TL kira bedeli varmış. Ondan da vazgeçilmiş. 4 aylık dönemde 1 milyon 050 bin TL ödendi. 1 TL’den devam etse, her 4 ayda bir 1 milyon TL para ödenecek. Belediyemize bir yük. Öğrenci biniş ücreti 1.5 TL iken mazot 4.67 TL imiş. 1 TL’ye düşürüldüğünde 5.74. Burada bir zarar yok mu?

 

ISPARTA’DAN DAHA UCUZ YER YOK

 

Türkiye’deki tüm fiyatları araştırdık. Halk Otobüsleri Kooperatifi kendisi işletmecilik yapan bir kuruluş. Bizim sadece kontrol yetkimiz var. Ser-Tur’da da öyle. Şimdi akaryakıt litresi 6.56 TL. Bunlar da bir esnaf. Kim zararına iş yapar. Hizmetin devam etmesi için ayakta kalmaları gerekiyor. Fiyatları kontrol ettik. Isparta’da öğrenci 1.75 TL. Burdur’da 2.75, Antalya’da 1,8, Kütahya’da 2, Uşak’ta 2, Aydın’da 2.5, Muğla’da 2,35, Konya’da 1.55. Sadece Konya’da bizden düşük. Orada da halk otobüslerinin yüzde 40’ı belediyeye ait. 1 öğrenci günde 2 kez gidiyor, 3.75 eder. Ayda 70 lira otobüs ücreti. Sokakta, caddede öğrencilerle  konuşuyor. Bana fiyatların artmasından sitem ediyorlar. Ancak bir öğrencinin içtiği bir paket sigara 18.5 TL. 4 günlük sigara parası ile 1 ay otobüse biniyor. Çayın 1.5 TL olduğu yerlere bakıyorum, üniversite öğrencileri yok. Çayın 4 lira olduğu yerlerde öğrenciler var, yer bulunmuyor.

Onlar da eleman çalıştırıyor. Araçlarının maliyeti var. Tekerlerini değiştiriyorlar. Giderleri var. Başka yerde öğrenciye otobüs 1 TL’de bizde mi 1.75 lira. Isparta’dan daha ucuz yer yok. Bu insanlar bize lazım. Ayakta tutmak zorundayız. Onları da yaşatmak zorundayız.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER