ELMAYA İHRACAT DESTEĞİ ŞART

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Tarım Bakanlığınca cevaplandırılmak üzere TBMM’ye soru önergesi verdi. Cesur, önergesinde şu görüşlere yer verdi:

“2019 yılında, toplam 228.347 dekar üretim alanında 732.036 ton elma üretimi gerçekleşti. Türkiye’de üretilen toplam elma miktarında, % 20.23’luk bir oranla, Isparta’mız birinci. Gelendost, Eğirdir, Yalvaç, Senirkent ilçelerimizde yetişen elma, dünya pazarına gururla sunabileceğimiz kalitede! Gel gör ki üreticimiz, tüm bu başarılarına rağmen yalnız bırakılmış.

İHRACATA DESTEK ŞART: GELİN DÜNYAYA AÇILALIM

İhracatın desteklenmesi bakımından elma için herhangi bir teşvikin olmadığına dikkat çeken Cesur, ülkemizin dünya elma üretimi sıralamasında ilk beşte olduğuna dikkat çekerek hükümet nezdinde gereken önemin verilmediğini de belirtti. Gelendost ve Eğirdir’de üretilen elmanın kalite ve aroma bakımından dünya standartlarının üzerinde olduğunu vurgulayarak, hükümete dünya pazarına girme konusunda üreticilerin yanında olma çağrısında bulundu. Önergesinde; bölgede yetişen elma için ihracat desteğine olan ihtiyacın altını çizen Cesur, “özel bir teşvik için çalışma planınız mevcut mudur?” diye Bakan Pakdemirli’ye sordu.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER