ELMA ÜRETİCİSİNİN HER YIL 20 MİLYON TL PARASININ BATTIĞINI BELİRTEN GÖKGÖZ, ISRARINI SÜRDÜRÜYOR MEYVEBİRLİK


AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Ticaret Borsası’nı ziyaretinde elma ve diğer meyve çeşitlerinde tek elden satışını sağlayacak birlikleşmenin mutlaka sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta Ticaret Borsası’nı ziyaretinde meyve üreticileri birliği ihtiyacını bir kez daha gündeme getirdi. Isparta için üretilen tüm meyve çeşitlerini çerisine alan bir Meyvebirlik oluşumunun gerekliliğinin altını çizen Gökgöz, Ticaret Borsası yönetiminden destek istedi. Gökgöz, ziyaretinde şu açıklamalarda bulundu:
 
“Isparta’da arzu ettiğimiz bir oluşum var. Buna artık nokta koyalım. Meyve birliğini oluşturalım. Kayıt dışılığın engellenmesi ve milletin parasının batmaması için meyvebirlik şart. Her yıl üreticimizin 20 milyon TL’si batıyor. Kayıt dışı bir ekonomi var.  
 
10 yıl önce bu kadar soğuk hava deposu kapasitesi yoktu. Paketleme tesisleri yoktu. 600 bin ton elmayı depolayacak bir kapasiteye sahibiz. Ayrıştırıyoruz, eliyoruz ve paketliyoruz. Şu an gıda ile ilgili bir sıkıntı yok. Pandemi döneminde de üretimin değeri ortaya çıktı. Tarım ürünlerinde satış sıkıntısı yaşanmadı, yaşanmıyor.
 
Ama tedbirlik olmak zorundayız. Üreticinin bir gün satamaz duruma düşeceğini düşünmemiz gerekiyor. Belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, kooperatiflerimiz hep birlikte el ele verip, bu birlikteliği sağlamalıyız. Meyve birliği olsun. Kirazda da zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Tüccarın keyfine göre piyasa oluşuyor. 3 lira olan bir ürün 1 liraya düşebiliyor. Türkiye’de meyveciliğin borsası Isparta’da olmalıdır. Meyve fiyatı tıpkı Başmakçı’da yumurtada olduğu gibi Isparta’dan belirlenmelidir.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER