Doğru bilinen yanlışları altüst edeceğiz, öğrenerek sınav kazanmayı ispat edeceğiz

Eğitim-öğretim camiasının önemli ismi, eğitim pedegogu TED Isparta Koleji Kurucu Temsilcisi Şule YURCU, Isparta’daki velilerin de okulculuk çarkından çıkıp dershanecilik çarkına girmesinden yakındı. TED Isparta Koleji’nin doğru bilinen tüm yanlışları altüst etmeye hazırlandığını kaydeden Yurcu, “Akademik başarı önemli, ama öğrenerek başarmak çok daha önemli. Çocuklarımızın ne öğrendiği ve nasıl öğrendiği çok önemli” diye konuştu.

Türkiye'nin önde gelen okullarında Kurucu Müdürlük ve Eğitim Danışmanlığı yapan, eğitim-öğretim camiasının önemli ismi, 40 yıllık deneyimi olan eğitim pedegogu Şule Yurcu, TED Isparta Koleji’nde Kurucu Temsilcisi sıfatıyla şehrimiz eğitimine önemli hizmetler veriyor. TED Isparta Koleji Kurucu Temsilcisi, tecrübeli eğitimci Şule Yurcu, ‘Isparta için altın şehir’ dedi.
Son 32’ye önemli açıklamalarda bulunan eğitim pedegogu Şule Yurcu, 2015’de 2 aylık çalışma için geldiği Isparta’ya şimdi Demirel ailesinin daveti üzerine burada bulunmaktan oldukça mutlu. Şule Yurcu, şu açıklamalarda bulundu:

Isparta, Türkiye’nin altın
şehirlerinden birisi

2015’de Isparta’ya gelmiştim. Şevket Demirel’in torunu Şevket Saim Demirel benim öğrencimdi. Onlar rica ettiler, okulu incelememe istediler, kolejde iki ay çalışma yaptım ve Şevket beye çalışma raporumu sunmuştum. TED Isparta Koleji ile tanışmam bu vesile ile oldu. Isparta’ya gelmek kolay bir karar olmadı. Yıllarca İstanbul’da yaşamışsınız ve belli bir yaşa gelmişsiniz. Ama eğitim aşkı, okul aşkı, bu okulun yöneticilerini tanıyor olmak kararımda etkili oldu. Isparta içinde tarih barındırıyor, doğayı barındırıyor, yayla havası var. Yeşilliği, gölleri, sulak alanları, bolluğu… Gerçekten bir altın şehir. Isparta’nın eğitimine yararlı olmak için buradayım.
Isparta’da da veliler maalesef dershanecilik çarkına girmişler
Isparta’da veliler ülkemizdeki gibi dershanecilik çarkına girmişler. Okulculuktan çıkmışlar. İki eğitim modeli var. Dershanecilik ve okulculuk. Aslında olması gereken okulculuk. Çocuk gelişen birisi, yetişkin birisi değil. Onun gereksinimlerini beslemek biz ebeveynlerin sorumluluğu. Sadece ve sadece çocuğum bir yer kazansın mantığı içerisindeler. ‘Çocuğum ne öğrendi’ konusunu benimsemiyorlar. Bir akademik gelişim var, bir de kişisel gelişim. Akademik gelişim kişisel gelişimin önüne konmuş. Akademik gelişim kısa süre işe yarar. Bir süre sonra işe yaramaz. Bu Türkiye’nin bir sorunu ama buraya da yansımış. Nerede yok? İnşallah olmayan yer vardır. Çünkü çocuklarımızı, nesillerimizi harcıyoruz. İsyan ediyoruz, diyoruz ki ‘değerler bitti, ahlak öldü’ Şikayet ediyoruz ama kendimize ayna tutmuyoruz. Çocuklarımız için biz birer modeliz. Eğitimde sözler önemli değil, model olmak önemlidir. Biz nasıl bir nesil istiyorsak öyle model olmalıyız.

TED’de bilgiye ulaşmanın
yolları öğretiliyor

Akademik başarı da önemli. Ama öğrenmek için önemli, ezberlemek üzere değil. Çocuğumuzun ne öğrendiği önemli. Öğrenmeyi öğrenmesi önemli. Televizyon ve medya sayesinde çocuklar bilgiye ulaşıyorlar. Google gibi bir öğretmenimiz var. Büyük bir fakülte. O fakülteye müracaat eden herkes bilgiye ulaşabiliyor. Öğretmenin rolü ne? Çocuğun gerçek ve kabul edilebilir bilgiye ulaşması. Etkili ve verimli bilgiye ulaşması. Bilgiye ulaşma yollarını bilmesi gerekiyor. TED’de bilgiye ulaşmanın yolları var. Okulların sadece test çözümü üzerine eğitim yapması, çocukları akademik başarılarına göre sınıflara ayırması doğru bilinen yanlışlardandır. Çocukları yaşıtlarından ayırıp, farklı sınıflara koyarsak çocuk ‘ben başarılıyım’ diyor. ‘Ben nasıl olsa başarılıyım, öğretmen bana öğretmeye mecbur’ diyor. Öğretmene hor gözle bakıyor. Kendisini gelmediği yerlerde görmeye başlıyor. Bunun sonucunda giderek geriliyor. Ödül ve ceza yerine çocuk bedel ödememeyi öğrenmeli. Yarına bilinçli yetişebilmesi için bedel ödeyeceğini bilmeli.

Maalesef test ile eğitim yapılıyor

Eğitim-öğretimin önemli noktası olarak bunları bahsediyorum. Türkiye’de testle eğitim-öğretim yapılıyor. Soru ile eğitim-öğretim yapılmaz. Yine yapan-öğrenir. Çocuk soru çözmeyi öğreniyor, soru sormayı öğrenmiyorsa sadece soru kitapçılığı isterler. Bu kitapçıklar öğretmenleri de tembelliğe itiyor. Soru üretemiyorlar, ürün çıkaramıyorlar. Bu öğrencilere de yansıyor. TED Isparta Koleji’nde bu doğrular üzerine çalışıyoruz. Yanlış bilinen doğrular!

Doğru bildiğimiz yanlış çok

Diyoruz ki biz ‘eşek inatçıdır, durdu mu yürütemezsiniz.” Halbuki eşek tedbirli hayvandır. Sürüngenleri çok iyi biliyor. Sesinden ayırt eder. Sesini duyduktan sonra çakılır, gidinceye kadar onu kimse kıpırdatamaz. Biz önyargı ile inatçı hayvan demişiz. Halbuki tedbirli bir hayvan. Doğru bildiğimiz yanlış çok. Altüst edeceğiz. Çok güzel hedefler koyduk. Alt sınıfımızdan getirdiğimiz ve 9.sınıftan aldığımız değerli öğrencilerimizi bu sene mezun ediyoruz. Öğrenerek sınav kazanmayı Isparta’ya ispat edeceğiz.

Her öğrenci için bir hedef belirlenecek şeffaf bir süreç ile izlenecek

Bu yıl farklı bir bakış getirdik. Ortaokul ve lisedeki tüm öğrencilerimizin geçen yılki yüz yüze sınavdan aldıkları ve öğretmenlerimizin kanaatlerini de alarak öğrencilerimizin başarı ortalamalarını çıkardık. Tüm öğretmenlerimize verdik. Öğrencilerimizin performanslarına bakarak birinci dönem için ‘nasıl bir hedef koydunuz’ diye bir talepte bulunduk. Çocuklarımızı bu hedefe getirebildik mi kontrol edeceğiz. Ortaokul ve lisede tüm sınıflar ve tüm öğrencilerimiz için bu çalışmayı yaptık. Bu raporları tüm velilerimize göndereceğiz. Velilerimizi de bu hedefe adapte edeceğiz.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER