Doğru Beslenme Yaşam Tarzı Olmalı

Haliç Üinversitesi'nden mezun olduktan sonra Özel Davraz Yaşam Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'nde göreve başlayan Diyetisyen Gizem Koçoğlu, vatanadaşların az yiyerek zayıflama mantığından uzaklaşması gerektiğini söyledi. Sağlıklı beslenmenin kişinin yaş, cinsiyet, genetik yapı, metobolizma ve fiziksel aktivitesiyle alakalı olduğunu belirten Koçoğlu, şu uyarılarda bulundu:

SAĞLIKLI BESLENME PSİKOLOJİK

SAĞLIĞI DA KAPSAR

"Sağlıklı beslenmek sürekli salata yemek, ekmek tüketimini bırakmak, düşük kalori alımı, aşırı zayıf olma isteği ve benzeri durumlar değildir. Sağlıklı beslenme kişinin yaş, cinsiyet, genetik yapı, metabolizma, fiziksel aktivite ve sosyo ekonomik yapısına göre alması gereken besinlerin bütünüdür. Sağlıklı beslenme sadece fizyolojik sağlığı değil psikolojik sağlığı da kapsar, bu yüzden kişiye özeldir. Dengeli beslenme ise 5 gerekli besin gruplarından (süt, et, tahıl, sebze, meyve) her gün  ihtiyacınız olan ölçülerde, doğru zamanlarda ve doğru sıklıkla almaktır.

DİYET YAPMA DİYE

BİR ALGI OLMAMALI

Aslında diyet yapma gibi bir algı olmamalı, doğru beslenme alışkanlığını yaşam tarzı hale getirmek daha uygun bir kavram. Önemli olan keskin bir yasaklama değil, hangi besini ne kadar yiyebilirim ve neyin yerine yiyebilirim sorularının cevaplarını bilmektir. Diyet porsiyonları ayarlaması kolay olur düşüncesiyle sadece ev içerisinde yapılır gibi bir durum değildir, dış ortamda da uygun çeşit ve ölçüyle sürdürülebilir.

AZ YEMEK EN SIK

GÖRÜLEN HATADIR

Az yemek, besin gruplarını eksiltmek yapılan en sık hatadır. Toplumda çoğu kişi 2 öğünü yeterli görmekte bu da metabolizmayı daha yavaşlatmaktadır. Bu cevap ‘’yemiyorum neden kilo veremiyorum’’ diyen kişilerin sorusuna da cevap aslında. Sürekli kalori hesabı yapmak da doğru değildir. Kaloriyi neyden aldığımız bizim için anahtar noktalardan biridir.

DOYMUŞ YAĞIN FAZLASI KALP

SAĞLIĞI İÇİN UYGUN DEĞİL

Seyrek beslenmenin yanında toplumun et grubu ağırlıklı beslendiğini görüyoruz. Yağı sadece doymuş yağlardan almak kalp sağlığı için uygun değil. Doymamış yağlara yani zeytinyağı ve yağlı tohumlara da (fındık, badem, ceviz vb.) sofralarda yer vermemiz gerekiyor.

AÇ KARNA SİRKE İÇMEK

MİDE SAĞLIĞINI BOZAR

Bunun yanında ‘çok yiyeyim ama sirke veya limon içeyim yağlarım yansın’ gibi bir düşünce de yanlıştır. Sabah aç karnına içilmesi sık duyulur fakat bu sizi mide hastalıklarına götürür. Sirke ve limonun faydaları vardır ancak tek başına etkili değildir. Evet metabolizmayı hızlandırmak için tükettiklerimiz  var fakat hiçbir besin tek başına mucize yaratmaz.

AZ YEMEK YANLIŞ

Beslenme, hayatımızın büyük kısmını kapsar fakat tek başına yeterli değildir. Halkımız çok hareketsiz, biraz tembellik var ne yazık ki. 'Az hareket ediyorum az yiyorum' gibi bir düşünce de doğru değil. Yeterli miktarda yememiz gerektiği gibi hareket de etmemiz gerekiyor. Haftada en az 3 – 4 gün 40 -45 dakika hareket, sağlığımız için gereklidir.

SUYUN ÖNEMİ

Yeterli su içmek başlıca kurallarımızdan biridir. Şekersiz olsa bile çay, kahve ve benzeri içeceklerle sıvı tamamlamak doğru değildir. Bunlara ek olarak günde ortalama 10 bardak su içmek gerekiyor. Tüm bunlarla beraber uyku düzeni de önemlidir. Sadece zinde bir beyin için değil metabolizma içinde düzenli uyku gereklidir.

SIK YİYEREK METOBOLİZMA

HIZINI ARTIRABİLİRSİNİZ

Zayıflama az öğün ve çok düşük kalorili beslenme demek değildir. Aksine sık yiyerek metabolizma hızınızı artırmaya katkıda bulunursunuz. Kilo verme hızında ise sabit bir madde yoktur. Ne kadar kilo veririm gibi soruların cevabı için örneğin aynı yaş aynı cinsiyet iki kişide A kişisi 2 kg verirken B kişisi 0,5 kg verebilir, bunda kişinin genetik yapısı, biyolojik durumu ve metabolizma bu farklılığa nedendir.

PROTEİN DİYETLERİ

BÖBREĞİN YÜKÜNÜ ARTIRIR

Bunun yanında tek tip beslenmeye dayalı beslenme listeleri ortaya çıkmaktadır ki bu durum çok yanlış ve sakıncalıdır. Örneğin popüler olan protein diyetlerinde evet ilk zamanlarda kilo kaybı oluyor fakat sonrasında böbreklerin yük miktarı artıyor ve buna bağlı böbrek hastalıkları, kolesterol yüksekliği beraberinde geliyor.

İÇERİĞİ BİLİNMEYEN

ÜRÜNLER  KULLANMAYIN

Piyasada zayıflama ürünü diye satılan ticari ürünlerin çoğu onaylı değil ve içeriği bilinmiyor. Kullanıldığı takdirde vücudun kas, su ve yağ dengesini bozmakla birlikte metabolizma düzeninde de bozulma oluşuyor. Kullanım süreci daha da ilerlediğinde ölüme kadar götürebiliyor."

 

DOĞRU PLANLAMA

Biz kliniğinizde yola ön görüşme ile başlıyoruz. Ön görüşme dediğimiz sürece danışan ile birbirimizi tanıma süreci de diyebiliriz aslında. Sohbet halinde yaşam tarzı ve buna bağlı beslenme tarzını konuşuyoruz. Sevilen sevilmeyen besinler, rahatsızlıklar, diyet geçmişi vb. buna dahil oluyor. Çünkü her zaman dediğim gibi diyet kişiye özeldir sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da mutlu olmanız gerekir. Bunların bütününe anamnez almak diyoruz aslında. Ardından bakmamız gereken bazı kan değerleri oluyor. Düzenli doktor kontrolü olmayan bazı kişiler düşük veya yüksek değerlerin farkında olmuyor örneğin insülin direnci, d vit düşüklüğü durumlarını çoğu kişi diyet sürecine başlarken öğreniyor. Yola vücut analizi ile devam ediyoruz bu vücudu tanımamızda ve diyeti belirlememizde önemli bir nokta. Vücut yağ, kas, ödem ve benzeri vücut içi durumuna bakıyoruz. Tüm bu sonuçlarla beraber kişiye uygun bir program hazırlanıyor, kontrollerle beraber devam ediyoruz. Önemli olan kısa sürede fazla kilo kaybını sağlamak değil, doğru sürede, doğru beslenme ile doğru miktarda kilo kaybını sağlayarak sağlıklı kalabilmektir. Tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum."

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER