ÇOK ŞÜKÜR ISPARTA ARTIK ITKM’NİN BİTECEĞİ TARİHİ KONUŞUYOR

TMSF Başkanı Muhittin Gülal, 20 yıldan fazla zamandır bitirilemeyen Ticaret ve Kültür Merkezi’nde başlayan inşaat çalışmalarını incelemek üzere bugün Isparta’ya geliyor. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Ticaret ve Kültür Merkezi’nin Ağustos-2021’de tamamen bitirileceğini açıkladı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bugün yapılacak önemli tören öncesinde Kanal32’ye önemli açıklamalarda bulundu. Başdeğirmen, şöyle konuştu:

ARKAMIZDAKİ DESTEKLE YOLA ÇIKTIK

“Buradaki hummalı çalışmayı görünce bende çok mutlu oluyorum. Bizim yıllarca merakla beklediğimiz bir alan. Burası bizim yüz akımız olmalıydı. Maalesef uzun yıllardır sonuca ulaşılamamış. Göreve gelir gelmez bu işe müdahale ettik. Seçim öncesinde de buranın önceliğimiz olduğunu savunduk ve seçimlere katıldık. Arkamızda cumhurbaşkanımız, milletvekillerimiz ve teşkilatımız vardı. Arkamızdaki destekle yola çıktık. ITKM şu an yeniden yapılıyor gibi. Tamamen kırılıyor. O kadar yapılan iş deforme olmuşki. Devraldığımızda yüzde 85 fiziki gerçekleşme var denilmişti. Gördük ki yüzde 65’e kadar düşmüş. Burada çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl ağustos ayında yarısını bitirme sözümüz olmuştu. Ama beklemediğmiz pandemi süreci oldu. Bu konu bizi geciktirdi. İnşallah telafi edeceğiz. İşi yapan firma bu işi iyi bilen, refaransları yüksek bir firma. Biz bu işi bitireceklerine inanıyoruz. Burada çok sayıda teknik eleman var. Burada ikinci bir hataya mahal vermeden çalışmalar yapılacaktır.

Mühendis arkadaşlarımız buranın 2121’in ağustos ayında tamamen bitirileceğini söylediler. Pandemi olmasıyda daha önce bitirilecekti. Yeni bir aksilik olmadığı sürece normal şartlarda 2021-ağustos ayı olarak bitim tarihi olacak.

ÖNCE BELEDİYE KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK

Geçen yıl camiyi kadir gecesinde açtık. Çok güzel oldu. Bölgenin en güzel camisi olarak vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Ondan sonraki süreçte yeni bir talebimiz oldu. Burada 7500 m2’lik kültür merkezimiz var. 2 konferans salonu, cep sineması, düğün salonu ve çeşitli etkinlikler için alanlar var. Kocaman bir sosyal alan. Bizim yıllardır belediyemizin kullandığı 2000 m2 içinde olan bir kültür sinemamız var. Yaklaşık 50 yıldır kullanılıyor. Onun dışında kültür merkezi olarak hiçbir yerimiz yok. Bu projenin içinde 7500 m2 gibi belki birçok ilde olmayan çok güzel kültür merkezi programlanmış. Benim ricam öncelikle oranın bitirilmesi. Orada birçok etkinlikler ve eğitimler olacaktır. Sosyal ve kültürel faaliyetler olacaktır. Müteahhit firmamız ve TMSF yetkililerine teşekkür ediyorum. Bizi kırmadılar öncelikle kültür merkezinin yapımına başladılar. Sonra dış dükkanlar yapılacak. 2121-Ağustos ayında burayı tamamen AVM olarak açmış olacağız. Yıllardır konuşulan bu inşaatın artık bitirilme tarihi konuşuluyor. Bu çok güzel bir şey. 160 m2’lik bir inşaat alanından bahsediyoruz. Boyamaya kalksanız 6 ayda bitmez. Öyle bir ekip ile girdik ki önümüzdeki yılın ağustos ayında tamamlayacağız. Güzel günler Isparta’yı bekliyor.

ZORLUKLARI AŞTIK, HUKUKİ SÜREÇLERİ TAMAMLADIK

TMSF Başkanımız bizim için büyük bir şans. Sayın Cumhurbaşkanımız burayı çok önemsedi, destek vereceğini söyledi. TMSF ekibiyle görüşme sağlandı ve önemi anlatıldı. Ondan sonra çok güzel çalışmalar yapılmaya başlandı. O kadar çok problemlerle karşılaşıldı. Hukuki süreçleri atlattık. Karşılıklı uzlaşma olmasaydı bizim yürümemiz mümkün değildi. Birbirimizi anlayacak şekilde toplantılar yaptık. Geçmişten gelen bir çok problem vardı. Karşılıklı birçok hukuksal boyutlar olmuş. Bunların aşılması gerekiyordu. Mahkemede biranda vazgeçtik diyemiyorsunuz. Karşılıklı olarak yapılması gerekenler vardı. Milletvekillerimizle, meclis üyelerimizle tüm birimlerimizle işbirliği içinde olduk. Milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Bu şekle gelmesi için çok mücadele verdiler. Bozulanı yapmak çok zor. Burası boş alan olsaydı bu yıl ağustos ayında tamamını bitirirdik. TMSF Başkanımız 3. kez Isparta’ya geliyor. Bir inşaatın eksiğini görmek için gittiği olmaz dediler. Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti ve TMSF Başkanımızın burayı Isparta’ya kazandırma isteği çok önemli. Çok büyük gayret sarfediyorlar. Mücadele verdiler. Çok şükür bugünlere geldik.

ESNAFIMIZIN ÇEKTİĞİ ACIYI İYİ BİLİYORUM

Ben burada esnaflarımızın çektiği sıkıntıyı bilen kişiyim. Ben esnaflıktan geldim. Bu binanı burada yaşamsız durmasının çevreye verdiği zararı çok iyi biliyorum. Camimizin açılması bile çevredeki esnaflara hareketlilik sağladı. Gelmeyen insanlar gelmeye başladı. Sokaklar canlandı. Burası bittği zaman şehrimizde farklı canlılık ortaya çıkacaktır. İstihdam sağlanacak. Burada 2000 kişiye istihdam sağlanacak. Esnafımızın verdiği vergiler ülke ekonomisine canlılık katacak. Burada yüzlerce kişi çalışıyor. Firmadan burada çalışacak kişilerin Ispartalı olmasını istedik. Çalışacak kişilerin Ispartalı olması, imalatı Isparta’da olanların Isparta’dan alınmasını istedik. Biz bunu başardık, başarıyoruz. Sonuna kadar götürüp, burayı şehriize kazandıracağız.”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER