ARKADAŞIM DİLEK’ İN / İSPANYA- TÜRKİYE SEYATİ VE CORONA VİRÜS MACERASI…

Çalıştığım kurumdan Arkadaşım Dilek, emekli olduktan sonra, İspanya’ya yerleşti. Arada bir Ankara’ya geliyor, yazları da Datça’ da ki yazlığında tatilini geçiriyordu.. Sosyal medyada özelden yazıştık…Küresel bir sağlık afetine dönüşen “CORONA VİRÜS” macerasını bakın nasıl anlatıyordu bana…

                 Sağlık Bakanlığını tebrik ediyor ayrıca teşekkür ediyorum. İspanya'dan bol Çinli yolcu ile Frankfurt aktarmalı İstanbul'a oradan Ankara’ya geldim birkaç gün önce ve bu gün KIHEP toplantısına katıldım. Toplantıda biraz öksürünce İspanya’dan geldiğimi bilen arkadaşlarım tedirgin oldu. Ben de; “acaba onları enfekte etmiş olabilir miyim?” diye Sağlık Bakanlığı 184 hattını aradım ve olayı anlattım…” “Şu anda öksürüğümün olduğunu, ancak ateşimin olmadığını” ifade ettim. “Herhangi bir endişeye mahal vermeyelim deyip evime ambulans yollayacaklarını ve hastanede kontrol altına alınacağımı” söylediler. Neyse ki, “çok şükür tahlillerde korkulacak bir şey yok eve gidebilirsiniz” dediler. Taksiye bindim, corona virüsü nedeniyle hastanede bulunduğumu öğrenince, şoförün halini görmeliydiniz Acayip tedirgin oldu. Her neyse, maceralı bir gece geçti…

                                             *

              “Kanka anlatıyorum bak:

             Bilbao' dan uçağa bineceğiz, tam isimlerimiz okundu ve; “yerleriniz değiştirildi yeni numaralarınız şu” dendi. Neyse girdik uçağa. Çinliler aynı sıra ve arka arkaya, Avrupalılar bir arada oturtuldu. Çinliler’ in ellerinde naylon eldiven, yüzlerinde maske vardı.

Zorunluydu takmaları galiba.

Frankfurt havaalanına geldiğimizde de bekleme salonlarındaki bekleme koltuklarında oturmayıp, ayakta beklediler. İnsanlardan çekinir, utanır halleri vardı.

                Neyse, Ankara’da dün dediğim gibi bir toplantıya katılıp arkadaşlar endişe edince, 184 u arayıp durumu bildirdim. Gece ambulans gelince, eve 3 beyaz korumalı giysili ambulans görevlileri geldi, evden beni alıp ambulansa bindirdiler. Sedyede yattım. Maske taktılar bana ve tansiyona baktılar. Şehir hastanesine vardığımızda enfeksiyon hasta bölümünde karantina odasına aldılar. Camlı bölme. Giriş çıkış yasak. Affedersin tuvalete bile gitmeme izin verilmiyor. 2 Dr. geldi gene korunmalı özel giysi ile ve beni muayene ettiler. Ciğerlerimi dinlediler. Kan alındı, tetkike gönderildi. Akciğer röntgeni çekildi. Sonuçlar temiz çıktı. Ama dikkat edersen, Corona virusu ile ilgili bir özel tarama yapılmıyor. Sadece hastalık bulguları araştırılıyor. Kanda virüs arama yerine kan değerlerine bakılıp “bir enfeksiyon var mı?” diye bakılıyor. Direk virüs taramasından kaçınıyorlar. Benden öncekilere de aynısı yapılmış.”

                                           *

            Teşekkürler Dilek. Büyük geçmiş olsun…Kendine iyi bak. Sağlıcakla kal.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER