Algı Operasyonu Yapılıyor

İmam – Hatip Ortaokullarından mezun olan öğrencilerin başta İmam – Hatip Liseleri olmak üzere başarılı okullara yerleştiklerini, İmam – Hatip Liselerinden mezun olan öğrencilerin ise önemli üniversitelere yerleştiğini ifade eden İmam – Hatip Okulları Platformu Isparta Temsilcisi Abdurrahman Akçil, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “İmam - Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler, YKS’da önemli başarılara imza atarak Türkiye’nin önemli üniversitelerine yerleşti. Hem LGS hem de YKS yerleştirme sonuçlarına bakıldığında imam hatiplerin üstün başarı sağladığı görülüyor. İmam hatip lisesi mezunu öğrenciler Türkiye'deki önemli üniversitelerinin gözde bölümlerine yerleştiler.

 

“İMAM - HATİP MEZUNLARININ YÜZDE 28,6’SI

LİSANS VE ÖNLİSANS BÖLÜMLERİNE YERLEŞTİ”

234 bin İmam - Hatip mezununun yüzde 28.6’sı lisans ve önlisans bölümlerine yerleşirken, yüzde 37.6’sı da lisans, önlisans ve açıköğretim fakültelerinin öğrencisi oldu. İmam hatip liselerinde okuyan öğrenciler, YKS’da önemli başarılara imza atarak Türkiye’nin önemli üniversitelerine yerleşti. İmam – Hatip liseleri, katsayı adaletsizliğinin kalkması ve orta kısımların yeniden açılmasından sonra başarılarını artırarak yollarına devam ediyor. Hem LGS yerleştirme sonuçları hem de YKS yerleştirme sonuçlarında bu başarılar ortaya çıktı. Özellikle 2014 yılında eğitim ve öğretime başlayan proje imam hatip liselerinin ilk mezunlarını vermesi de bu başarıda önemli bir rol oynadı.

 

“BAŞARILI ÜNİVERSİTELERDE

OKUYACAKLAR”

Öğrencilerden 56'sı mühendislik fakültesini tercih ederken, 19'u hukuk fakültesi ve 9 öğrenci ise tıp bölümüne kaydını yaptırdı. 23 öğrenci iktisat ve idari bilimler fakültesi, 2 öğrenci diş hekimliği, 3 öğrenci milli savunma fakültesi, 2 öğrenci sağlık bilimleri, 19 öğrenci ilahiyat fakültesi, 4 öğrenci sosyal bilimler fakültesi ve 1 öğrenci ise öğretmenlik bölümünü tercih etti. Üniversiteyi kazanan İmam – Hatip Lisesi mezunu öğrencilerimiz üniversitelerin Matematik, İşletme, Felsefe, İngilizce Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, İktisat, İnşaat Mühendisliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Dilbilim, Çeviribilim bölümlerine girdi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki iyi üniversitelerine yerleşti. Kazananlar arasında 33 mühendislik, 20 hukuk, 6 Tıp, 9 Psikoloji, 6 PDR, 12 İslami İlimler, 19 İlahiyat, 9 mimarlık öğrencisi de bulunuyor” dedi.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER