​​​​​​​ak Parti Ve Mhp Arasındaki Ittifak Yerel Seçimleri De Kapsayacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokat’ta MHP ile yapılacak ittifakı konuşurken ‘Mart 2019’u’ da telaffuz etti.

 

AK Parti ile MHP arasında kurulacak cumhurbaşkanlığı seçim ittifakının Mart-2019’da yapılacak yerel seçimleri kapsayıp kapsamayacağı merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Tokat’ta halka hitap ederken MHP ile gelişen ittifak sürecini değerlendirdi, Mart 2019’u telaffuz etti. İşte o konuşma:

MHP İLE İTTİFAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ile yapacakları ittifakı, “yeni bir milat” diye tanımladı. Erdoğan şöyle dedi:

“Bu milli irade, yerli irade oldukça, 2019'un Mart’ı, Kasım’ı geliyor mu? Milli mutabakatımızla beraber Türkiye yeni bir dönemin önünü açacak. Sayın Bahçeli'nin açıklamalarını da duydunuz. Görüşmeleri duydunuz, gördünüz. Bir milli mutabakatı hep beraber sağlayacak, tavanda da tabanda da karşımızdaki o CHP zihniyeti bu milletten gereken dersi alacak.”

Öte yandan bazı yazarlar MHP ile AK Parti arasındaki ittifakın yerel seçimleri de kapsayacağını iddia ediyor. İttifakın yerel seçimleri de kapsaması durumunda ‘hangi parti nerede güçlü ise orada o partinin destekleneceği’ yorumları yapılıyor. Bu durumda Isparta’da olası bir ittifak sürecinde MHP’nin adayının desteklenmesine kesin gözüyle bakılıyor.  İşte ittifakın yerel seçimleri kapsayacağına ilişkin yorum ve görüşler:

YERELİ DE KAPSAR GÖRÜŞLERİ

“……………………….O endişe de; büyük ittifaktan 8 ay önceki yerel seçim sırasında sahada iki parti teşkilatları arasında sertleşmesi olası kampanyanın, Kasım'daki büyük ittifaka bir zararı olup olmayacağı. Her 3 seçimin ve bundan sonraki süreçte Türkiye'nin geçmekte olduğu hassas ve zorlu dönem göz önüne alındığında, herhangi bir kırgınlık veya negatif ihtimal olsun istenmiyor.

İşte bu yüzden Ankara kulislerinde; iki parti arasında yerel seçimde de ittifak yapılabileceği konuşuluyor.

‘HANGİSİ NEREDE GÜÇLÜYSE…’

Son seçimlerde her iki partinin kazandığı il ve ilçeler yine kendilerinde kalacak şekilde aday gösterilmemesi veya diğer partinin destekleneceğinin açıklanması ve CHP ve HDP'nin elindeki belediyelerde ise o il ve ilçede AK Parti güçlü ise AK Parti'nin, MHP güçlü ise MHP'nin destekleneceği şeklinde bir ittifakın söz konusu olabileceği belirtiliyor.

Kulislerde konuşulan bu yeni ittifakın hayata geçirilip geçirilmeyeceği de önümüzdeki günlerde belli olacak..”

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER