5 YAŞINDAN BERİ HALDEYİM, ELMADA PAZARLAMAYI TEK ELDEN YAPACAK BİR SİSTEM OLMALI

Ticaret Borsası Başkanı Adar, yıllarca Elma Borsası kurmak için mücadele verdiklerini ancak başaramadıklarını söyledi. Adar’a göre, İtalya’daki gibi elmada tek elden satış yapan bir sistem kurulmalı.

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Milletvekili Gökgöz’ün Meyvebirlik kurulması yönündeki düşüncelerine katıldıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

ELMA BORSASI KURMAK İÇİN ÇALIŞTIK

HENÜZ KURAMADIK

 

“5 yaşından bu yana halin içindeyim. Elmayı depolayıp Türkiye’nin her yerine sattık. Maraş’a elma satıyorduk şimdi onlar da üretiyor. Borsa olarak Elma Borsası kurmayı arzu ettik. Kuramadık. Arpa, buğday, kuru üzüm borsaları var. Isparta’nın da elma borsası olmalıdır. Şu anda depolarımızda elmayı 1 yıl saklayabiliyorsunuz. Aslında elmayı 1 yıl saklamak doğru değil. Maliyetleri artırıyorsunuz.

İtalya’da elmanın saklama koşulları ve pazarlaması için sistem var. Bizim burada tek elden satılırsa rahatlama olur. Keşke yapalım. İçerde tamam, dışarıya çıkınca o toplantıda olanlar dağılıp gidiyorlar.

ELMADA BOYLAMA YAPILMALIDIR

Biz yola çıktıysak kooperatiflerle birlikte bir üst birlik kuracağız. Malı satacağız. Tüm soğuk hava tesislerini tek çatı altına alacak otomasyon sistemi kuracağız. Bu çok basit. Depoculara da görev düşüyor. Tuşa bastığımız zaman stoklarımızın durumu anında ortaya çıkacak.

Başmakçı yumurtacılık sistemi örnek alınmalı. 7 çeşide ayrılmış. Elmada da boylama yapılmalı. 1,2,3. kalite elma olmalı. Ayrıştırılmalı. Ayrıştırma sonucunda piyasanın kabul etmeyeceği boydaki elmalar depolarda gereksiz işgal yapmamalı.

ÜRETİCİ SADECE ÜRETMEYİ DÜŞÜNMELİDİR

Üreticinin işi üretmek olacak. Üretirken arkasında güçlü bir birlik olacak. Geçim ile ilgili sıkıntısı olmayacak İlaç ve gübresini birlik vereceğizAvansını alacak Mahsulünü soğuk havaya getirecek. Tasniflere yaptıracak. Sonra depoya koyacak. Otomasyon sistemi olacak. Gelen talepler de bu birlikten karşılanacak Pazarlama tek elden olacak, satış şartları belli olacak. Teminat mektupları alınacak.

Eğer bunu yapmazsak ilerleyen yıllarda satmak zorlaşacak.Hindistan’a gittik. Isparta’dan gelen elmaları görünce gurur duyduk.Hindistan elmada GDO analiz istiyor. Bu analizi çevremizde yapacak bir laboratuvar şu an yok.

 

DESTEKLEMEDE SÜT MODEL ALINMALIDIR

Tarımda doğru destekleme olmalı. Sütte doğru destekleme yakalandı. Sebze ve meyvede üretimin yüzde 90’ı kayıt dışı. Ürettiğine göre destek olmalı. ÇKS’ya göre destek veriliyor. Üretilen ürüne göre ilaç, gübre, mazot   desteği verilmeli. Üretim kayıt altına alınmalıdır. Eskiden borsamızda tescilde birinci sırada gül ve elma gelirdi. Şimdi elma ve gül son sıralarda. Tescilde birinci sırada süt var. Çünkü süt üretimi kayıt altına alındı.

ITB, GÜLSUYU VE ELMAYA DA

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALACAK

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Türkiye’de coğrafi işaret tescil standardındaki ürünlerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Ticaret Borsası olarak daha önce gülyağına coğrafi işaret tescili aldıklarını belirten Adar, gülsuyu ile elma için de coğrafi işaret başvurusu yapıldığını ifade etti.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER