252 Milyon Avro Bütçeli Çağrı Dönemi

Avrupa Birliği fonlarını yatırımcılarla buluşturan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Isparta İl Koordinatörlüğü, IPARD 2 programı kapsamında üçüncü çağrı ilanına çıktı.


252 milyon avro bütçeli çağrı döneminde desteklenecek sektörlere değinen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Isparta İl Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Gülcü, süt, kırmızı et, kanatlı et ve yumurta üretimi yapan işletmelere yüzde 70’e varan hibe desteği sağlanacağını ifade etti.

80740.jpg

 Gülcü “IPARD 2 üçüncü çağrı döneminde desteklenecek sektörler arasında besi ve süt hayvancılığı var yüzde 40’dan yüzde 70’e kadar varan hibe oranlarıyla bu çağrı döneminde özellikli Isparta’da ciddi proje beklediğimiz tıbbi bitki aromatik yetiştiriciliği işlenmesi paketlenmesi ve pazarlanması gül ve lavanta yetiştiricilerine özellikle bu anlamda dikkatlerini çekmek istiyorum yine ilimizin potansiyeli büyük  kırsal turizm yatırımları bu çağrı döneminde desteklenecek yatırımlar arasında mantar yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği yüzde 60 oranında destekleniyor  bunun yanında makine parkaları var makine parklarından sadece üretici birlikleri faydalanabilecek bunun yanında yenilenebilir enerji yatırımlarıda IPARD 2’nin üçüncü çağrı döneminde destekleyeceğimiz sektör arasında bununda hibe oranı yüzde 65 olarak belirlendi. Bazı illerde bu desteklemeler yüzde 55’e düştü Isparta bu anlamda şanslı o nedenle vatandaşlarımızı proje hazırlamaya davet ediyorum. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi dediğimiz mantarcılık kırsal turizm tıbbi bitki ve aramotik bitkilerin yetiştirilmesi gibi sektörlerde son başvuru tarihi 12 mart 2018, hayvancılık projelerinde son teslim tarihi ise 2 nisan 2018 bunlar online başvuru tarihleri ve son günleridir.” dedi

82238.jpg

 

İlçe ve köylerde hibe destek programını anlattıklarını ifade eden Prof. Dr. Süleyman Gülcü, “Isparta’dan ciddi bir proje bekliyoruz” dedi.

Gülcü “21 aralık 2017 tarihinde IPARD 2 üçüncü çağrı dönemine çıkmıştık o zamandan bu günü 11 ilçemizde tanıtım programları tertip ettik, ilçelerde kaykamaklarımız önderliğinde belediyelerimizde ve ilçe merkezimizde köylerde anonslar yapılarak belirli noktalarda belirli günlerde uzmanlarımız tanıtım günlerinde tanıtımlarını yaptılar vatandaşlarımızda bu tanıtım faaliyetlerine gerçekten yoğun ilgi gösteriyorlar inşallah önümüzdeki günlerde ciddi proje bekliyoruz.” dedi

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER