2 Bin Nüfus 44 Milyon Liralık Ihracaat

Isparta merkeze bağlı Deregümü köyü yılda 44 milyon liralık domates ihraç ediyor. 1999 yılında kesme çiçekçilik işi ile tarımda seracılığa yönelen köylü bağcılığı bırakarak domates üretimine geçti. Yayla şartlarında yapılan domates üretimi verimli geçince köyde bir anda seracılık hızla yayıldı.

Köy muhtarı Osman Katırcı, köylerinde 1400 dekar sera bulunduğunu ve domates üretimi yapıldığını aktardı. Yıllar önce gülcülük, bağcılık ve sebze üretimi yapılan köyde 2000’li yılların başında kesme çiçekçilik ile seracılığın başladığını söyledi. 2004 yılında deneme amacıyla serada domates üretimine başlayan köy halkının iyi verim alınmasıyla birlikte bu üretimi artırdığını belirtti.

Köyde şu anda 1400 dekar domates serası 700 dekar kesme çiçek serası bulunduğunu belirten muhtar Osman Katırcı, ‘Domateste dekar başına ortalama 15 ton ürün alıyoruz.  Aldığımız bu ürünleri ağırlıklı olarak iç piyasada pazarlıyoruz. Köyümüzde 2-3 tane de ihracaatçı firma var. Bunlarda Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan gibi Asya ülkelerine gönderiyorlar. Hatta Hacılarımızın bile yiyecekleri domates köyümüzden gidiyor bu da bize gurur veriyor’ diye konuştu.

DIŞARIDAN 500 İŞÇİ GELİYOR

Domates ve kesme çiçek hasat döneminde 2 bin nüfuslu köyün 500 sezonluk işçi aldığını ve yaz boyu 2 bin 500nüfusa ulaştığını kaydeden muhtar Katırcı, ‘köyde bir hareketlilik ve ekonomik bir gelişme kendini gösteriyor. Tarım sektöründe sezon boyunca 1500 kişi çalışıyor’ dedi.

SURİYELİLER İMDADA YETİŞİYOR

Üretim döneminde işçi bulmakta zorluk çektiklerinden söz eden muhtar Osman Katırcı, ‘Suriyeli göçmenler ile açığı kapatıyoruz’ diye konuştu.

FİYATI KOMİSYON BELİRLİYOR

Domatesin fiyatı haftada 3 kez toplanan komisyon tarafından belirleniyor. Muhtarın başkanlık ettiği komisyonda tüccarlar ve üreticiler yer alıyor. İç piyasadaki fiyatları baz alan komisyon iç piyasaya satışı yapılacak domates ile ihraç edilcek yeşil domatesin fiyatını belirledikten sonra köy anons sisteminden üreticiye duyuruyor. Taban fiyat belirlendikten sonra üretici de bu fiyatı baz alarak satışını yapıyor.

TASNİF ve PAKETLEME TİTİZLİKLE YAPILIYOR

Serada toplanan domatesler tasnif işlemi ve paketleme işleminin ardından kamyonlara yüklenerek sofralara ulaştırılmak üzere değişik illere ve ülklere gönderiliyor.

Yıllardır köyde domates ihracaatı yapan firmanın bölge sorumlusu Deniz Zabunoğlu, ‘burada yaptığımız domatesi Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Firma olarak sadece biz 7-8 bin ton ihracaat yapıyoruz. İhracaat konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz, ürün kaliteli olunca kimseden şikayet almadık’ dedi.

ÜRETİCİ OLARAK EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ

Köyde seracılık yapan Mesut Kahveci, ürettikleri ürünü çok pahalıya malettiklerini ve kendilerine kalan miktarın yeterli olmadığını savunarak, ‘üretici olarak biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Dikmesi, bakımı, ilacı, gübresi, işçiliği derken bize birşey kalmıyor. Kent merkzlerinde 3 lira 4 lira fiyatı gören tepki gösteriyor. Bizim burada bu domatesi nasıl ürettiğimizi, neler çektiğimizi bilmiyorlar’ diye sitemde bulundu.

ÜRÜNÜMÜZ KALİTELİ

Üretici Mesut Kahveci, yayla şartlarında yetişen domatesin aroması yüksek bir ürün olduğunu kaydederek, ‘Antalya’da domatesin bittiği anda devreye Isparta olarak biz giriyoruz ve iç piyasada olsun dış piyasada olsun açığı kapatıyoruz’ dedi. Sadece kendisinin 15 dekar serası bulunduğundan söz eden Kahveci, dekar başına 13 ila 15 ton arasında ürün aldıklarını köyde ise 15 bin ila 20 bin tn arasında domates üretildiğini kaydetti.

Yorumlar (0)

Bu habere henüz yorum eklenmemiş. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

DİĞER HABERLER