• BIST 83.675
 • Altın 249,547
 • Dolar 6,1048
 • Euro 6,8129
 • Isparta 20 °C

Elinize Sağlık!.

Bayram AYGÜN: Emekli Öğretmen.2018 Isparta
Elinize Sağlık!.

                                                       Elinize Sağlık!.

   Isparta Şehir Hastane’ mizin tedavi yönüyle hasta sağlığı, hasta memnuniyeti gittikçe iyileşmeye doğru gittiğini söylemek abartı olmayacaktır sanırım..Şehir hastanesini Isparta’ mızakazandıranlardan Allah razı olsun!

   Günlük 7-8 bineri bulan hasta akışı malumunuzdur. Hastane önündeki gidişat oldukça yaya ve araç trafiğini aksatır hale geldiğini gözlemlemişsinizdir.  Elbette hatalar ilerleyen zamanlar-da düzelecektir..

    Bir nedenle geçtiğimiz ay gittiğim Şehir hastanesi duraklarındaki, karşı eczaneler yönüne doğru ve ters yöndeki geçişlerde oldukça saygıdeğer insanlarımızın trafik kaza sıkıntıları anlamında zorluklar yaşadıklarını gözlemledim.

   Bu durum için yeni bir sağlıklı çözüm bulunuluncaya kadar; karşı geçişlerde, hiç olmazsa Halk Otobüsleri hastane önü, birinci durağı önüne çift yönlünlü, basmalı, saniylelik, geçiş trafik lambası konulamaz mı diye düşünmüştüm.

  Şimdilik birinci hastane kapısı önüne, ilerleyen zamanlarda da diğer kapılar önüne basmalı , trafik ikaz ışıklı lamba konması için saygıdeğer Belediye Başkanı Ziya Bey’ den arzu-ricada bulunmuştum. Sağolsunlar!. Oracıkta, kararlı bir biçimde Zabıta Müdürü’ müze talimat vererek, şimdilik birinci kapı önüne, diğer zamanlarda da diğer kapılara basmalı trafik ışıklı ikaz lambaları konmasını buyurdular.

   Sağolsunlar şahsımı bilgilendirdiler. Geçtiğimiz Cumartesi ve bu hafta başında tesisin monrajı bitmiş. Şimdi hasta ve hasta yakını kalabalıklığına göre ışık saati saniye ayarları yapılarak çalışmaya başlayacakmış.

   Allah korusun!..Şimdiye kadar bir kaç sıyrıklı trafik kazasının dışında önemli kaza olmamış şükür!.

   Saygıdeğer Başkan Günaydın Bey’e, Zabıta Müdürü’ müze, Meclis Üyesi meslektaşım Oğuzhan Göker Beye, diğer emeği geçemlere bir Isparta’ lı olarak çok teşekkür ederim.

                                                                  ***

                                                    Müneccim Kemalettin..

  Isparta’nın yakın köylerinden bir yaşlı münaccim diyebileceğimiz bir saygıdeğer insanımız, vatandaşımız Çarşamba günleri şehrimize gelerek şöyle bir Isparta caddelerinde tur atıyor, sonra kayboluyor.. Bilmiyorum, sizler de gözlemlediniz mi?

  Şahsımı gördüğünde lafa tutuyor. Memleketimizin geleceği ile ilgili öngörülerini sıralıyor. “Bu halli görüntü” bir on yıldır devam ediyor. Gerçek adını bilmiyorum. Kemalettin kelimesinin anlamı: ‘akıllı, kemale ermiş’ anlamında olduğu için bu adı verdim.

 Osmanlı’ da, dinimizce yasaklanan  falcılık, üfürükçükük, muskacılık vardı. Münecimliği  bununla karıştırmayın!                                                                                                                         Osmanlı’ da Müneccimlik mesleği vardı.

   Hatırlatayım: Müneccimlik yani engin sağduyuya sahip insanlarca tahmin yürütülen bir meslekti.  Çok okuyan, araştıran çok az sayıda kişiler müneccimlik mesleğini yaparlardı.

   Meslek olarak Osmanlı’ nın hangi coğrafi bölgeye o yıl sefer yapacağı, depremler, Padişah’ ın durumu, havaların nasıl olacağı, çekirgelerin tarlalarımıza musallat olup olmayacağı, eşkıyalığın sonlanıp sonlanmayacağı, “veba hastalığı salgını bu yıl da olacak mı” ...birçok şeyden habar veren Müneccimlik mesleği vardı.

Varlıklı insanlar Müneccimlere akçe vererek geçimlerini sağlarlardı.

   İşte Isparta’ mızın da bir Müneccimi var!.

Son yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi arefesinde rasladığım Müneccim Kemalettin amca, elinde yazılı bir kağıt vardı!. Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık sistemi için  Cumhur oylarının oranı, diğer muhalefetin oy oranlarını (köyünde yazmış olmalı) şahsıma seçim öncesi vermişti. Tam dediğini tutturduğunu söyleyebilirim. Hatta Isparta’ dan iktidar partisinin 3 vekillik alacağını bile yazmış. Ben bu Müneccim’ in tahminini vekil sayın Gökgöz ’e de seçimden üç gün önce söylemiştim.

   Geçen günü de elinde bir yazılı kağıt: Belediye Başkanı’ mızın kimin olacağı yazılı idi. Kağıdı Başkan beyden önce kapıverdim. Başkan beyin affına sığınarak: Yazılanları sayın Başkan Günaydın Bey’ e de söyledim. Belediye başkanımızın kimin olacağını..

   Osmanlılar döneminlerinde “İlm-i nücum” denilen yıldız ilmiyle uğraşanlar ulema adını taşıyan halk alimleri vardı. İnanın yanılmazlardı. Halkın dokusunu bilen, dünya coğrafya-sındaki insan davranış ve sezilerini önceden tahmin edeninsanların günümüzde de olduğunu bir anlık inanalım. Ne de olsa Osmanlı’ nın torunlarıyız.

   Isparta’nın da bir müneccim’i niye olmasın? Hayırlısı diyelim!..

                                                             ***

                                        Konsolos Vekili Memetoğlu..                                      

  İran -İsfahan’ dan bir tanıdığımdan watsapp postası aldım. Daha önce Katar-Doha’ da tanıştığım İran’lı Azeri Türk’ ü, konsolos yetkilisi sayın Memetoğlu. Kandillerde mesajla hal hayır sormaktayız. Yazılarımı “son32” den takip ettiğini, ”son32”nin de haberlerini merakla okuduğunu, daha önce Antalya Akdeniz Üniversitesinde doktora yaptığını anlatmıştı.

“Isparta kabune pilavına coğrafi işaret tescil belgesi” verilişiyle ilgili haberi okuduğunu memnun olduğunu ancak bir bilgi notun da yazmaktan çekinmediğini de görüyoruz.

   Isparta gabune pilavının bir benzeri yemeğin İran-İsfahan da yendiğini yazmışlar. Osmanlı döneminde Isparta’ya, İran’ dan gelen Acemlerin Isparta’ya bu yemeği taşıdıklarını, yine de coğrafi işaret alınmasının, Türk yemeği olmasının önemli olduğunu anlattılar. Ama Isparta’nın hava ve suyuyla bu yemeğin yapılış formülü dışardan da gelse; Isparta lezzetinin başka olduğunu söylemeliyim.

 İran- Isfahan bölgesinde de yemeğin adının bir kaç yemeğin aynı kapta toplanıp tek yemek olmasından dolayı “lnde bubne” veya “Gabina” olarak tanınırmış .. İran-Isfahan şehrinin tanı-tım bültenlerinde de: Cihanın yarısı (nısf-ı cihan)olarak şehir tanıtılmış. Yemeklerine de yer verilmiş.

  Osmanlı döneminde Bolulu Ermenilerin  ‘Karabağ Ermenicesi’ konuştuğunu, Gabune yemeğinin bu insanlarca da pişirildiğini, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinden Rusların etkisiyle göç edenlerin bu yemek usülünü Bolu’ya getirdiklerini de söyleyelim. Dildeki Lehçe farkından başka Bolulu Ermenileri Anadolu’daki farklı bölgelerde yaşayan Ermenilerden farklı kılan kültürel özellikler var. Azeri Ermenilerince Gabone denilen bu yemeği Karabağ Azeri Türklerinden öğrenmiş olabilecekleri de iddia edilmekte.

Ne diyelim kültür aynı coğrafya da ortaktır. Müzik, edebiyatta, mimari , yemek kültürü de ortaktır. 

                                                                  ***

                                                   Çalınan Büst’ ler..

  Geçenlerde Isparta Şehitler parkından çalınan, muhemelen parçanıp satılmak amacıyla çalınmış olabileceği iddia edilen Isparta’ lı Büyüklerin büstlerinden hala haber yok! Dönel kavşakta kamera da var!..

  Başkan Günaydın’ ın yenilerini yaptıracağı düşüncelerinin olduğu haberini aldım. Sevindim!

  Bu nedenle Isparta’ mızın büyüklerinden 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurucu üyesi, Isparta Milletvekili, Mustafa Kemâl Atatürk’ ün hukuk danışmanı, Avukat Süldürzade Hafız Mehmet Nadir Süldür Bey’ in daha önce Belediye’ mizce büstü veya heykeli yapılmamış. Unutulmuş!. Ben “unutulmuş “diyorum. Başkaca da niyet aramıyorum.

   Türk Büyükleri için bilgilendirme yapan danışman insanların niyetlerini şimdilik okumayı düşünmüyorum. Sayın Günaydın’ ın önüne Rahmetli Isparta kahramanı Süldürzade Nadir Bey’in adı gelseydi; Başkan Günaydın Bey Vekil Nadir Süldür Bey’in de mutlaka büst veya heykelinni yaptırılması buyruğunu verirdi..

    Isparta’nın düşmanca işgal edilmesini önleyen Isparta büyüğüdür Sayın Süldürzade Nadir bey!. Diğer Isparta kahramanı Hafız İbrahim Demiralay bey Nazilli cephesinde düşmanla savaşırken, Nadir Süldür Bey’ de Isparta  da; düşmanların Isparta’ mıza işgal etmemesi için görevliydi.

  200 adet Akdeniz’in açıklarında dolaşan İtalyan kaçakçılarından silah satın alıp Isparta halkını silahlandırdı. Burdur, Afyon, Antalya, Konya işgal edildi. Sıra Isparta da idi.. Ama başaramadılar. Vekil Nadir Süldür bey muazzam bir hazırlık içindeydi düşmama karşı..

  Başkalarının sözü varsa; belgeleri önlerine koyabilirim.

   Artık yeni yapılacak büstve heykeller yapılırken İnşallah Nadir Süldür Bey’in büstü veya heykelinin yapılması unutulmaz.. Bayram AYGÜN: Emekli Öğretm.2018 Isparta

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÇAMUR YAĞACAK22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:46
 • ISPARTA’NIN YAŞAYAN TARİHİ22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:56
 • ADI NEDEN KIRIK MİNARE CAMİİ?22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:53
 • ŞEHİR HASTANESİ ÜST GEÇİT İHALESİ YAPILDI22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:47
 • TURAL’DAN ESNAFA ÖNEMLİ UYARI22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:30
 • BELEDİYE BAŞKANININ BABAANNESİNİN DOLAP KAPISINDAN MASA YAPTILAR22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:05
 • ISPARTA ACEM’ İ,  MUYTABYAN AĞA..22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:55
 • MAHMATLAR’A ANLAMLI ZİYARET22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:01
 • VALİ SEYMENOĞLU FEN LİSELİLERİN TİYATROSUNU İZLEDİ21 Mayıs 2019 Salı 23:57
 • TÜRKİYE SIFIR ATIK PROJE YARIŞMASINDA SDÜ İKİ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ21 Mayıs 2019 Salı 19:23
 • ÖNE ÇIKANLAR
  • ALİ USTA DONDURMALARI
  • Dynobil
  • Kule 246
  • Barışın Yeri
  • Eroğlu Yumurtacılık
  • İMAR BARIŞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ
  • YILDIZHAN PLANLAMA ÇEVRE MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.
  • MURAT EĞİTİM KURUMLARI
  • BADEZ KURUYEMİŞ
  • PARLAR HALI YIKAMA
  • RİSK KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ
  • BERKAN YAPI DENETİM
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Son 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0246 500 40 40